הסיבות לדחיית כנס על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת

פורסם ב-

כנס “קרינה בלתי מייננת – השפעות בריאותיות ורגישות לקרינה”, שאמור היה להתקיים באוניברסיטת תל-אביב בתאריך 10.2.2020, נדחה. סיבת הדחייה היתה ביטול של האוניברסיטה ברגע האחרון.

כנס זה אורגן בשיתוף עם דר’ דניאל מישורי מהחוג למדעי הסביבה וכדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, וכלל חוקרים מובילים בתחום (פרופ’ דברה דיוויס, ד”ר פול בן ישי, ד”ר יעל שטיין).

שלושה נפגעי קרינה קבלו זמן קצר להציג סיפור אישי ודרכי התמודדות, כקריאה למחקר מדעי של:

  • השפעות ביולוגיות של קרינה בלתי מייננת שרווחת כל כך בעולמנו (ולא נבדקה לפני היישום הנרחב וחסר הזהירות)
  • נושא הרגישות לקרינה (אנומליה המתרחבת בכל העולם ודורשת בירור מדעי הולם)

(תובנות מהמסע שלי היו חלק מסיפורים אישיים אלה – דמנציה ואוטואימוניות שנעלמו כליל בעקבות הימנעות מחשיפה לקרינה בלתי מייננת ולכימיקלים סינתטיים)

 

פניותינו החוזרות להנהלת האוניברסיטה (פרופ’ שמואל מרקו, דוברת, רקטור) הושבו בתשובות קצרות ודלות, כגון “לא עמד באמות המידה האקדמיות הנהוגות במוסד”.

לא הובהרו נימוקי הביטול ולא ניתנו טיעונים וסיבות ממשיות. הצהרות כלליות של “לא אקדמי” ו/או “לא מדעי” ללא הנמקה וביסוס, משדרות זלזול והטלת דופי, לא רק בעמותה שלנו, אלא גם במדענים הדוברים בכנס ובמחקריהם. ולצערנו, בכל נפגעי הקרינה באשר הם.

תשובה סתומה זו אינה מאפשרת להידבר עם הנהלת האוניברסיטה, בצורה שתאפשר קיום כנס חשוב, הקורא למחקר מדעי.

אי לכך, נאלצנו לבטל את הכנס בהתראה קצרה של ימים בודדים. ובמועד הכנס הגיעו נרשמים ומתענינים שלא קיבלו הודעת ביטול והתאכזבו לגלות את המציאות המרה – אוניברסיטה שלא מאפשרת חופש אקדמי.

 

הצגת הנושא כ”לא מדעי” שגויה ומהווה ביטוי לקושי לשנות פרדיגמה תפיסתית מדעית רווחת (ושגויה). זוהי פגיעה בחופש אקדמי וברצון לחקור (בכלים מדעיים) כל נושא – כפי שמצהירה האוניברסיטה בערכיה.

יתכן גם שזהו ביטוי גם ללחצים, שהופעלו על האוניברסיטה, על ידי גורמים אינטרסנטיים הפועלים להשתקת נושא ההשפעות הביולוגיות המזיקות של קרינה בלתי מייננת ולדיכוי כל מחקר פתוח (ומדעי) בתחום. זוהי גם פגיעה באחריות החברתית של מוסד אקדמי מוביל.

ניתן לשער מי הכוחות העומדים מאחורי לחצים אלה ומממנים את פעילותם ה”מדעית” כביכול.

כי ..  הם  מ פ ח ד י ם.

והם נאבקים בנו, כמו שהיה במאבקים הארוכים להכרה בנזקי העישון, האסבסט, התלידומיד, העופרת, נפגעי הכור והקישון, הרעלת המים בפלינט מישייגן ועוד.

 

חברות וחברים יקרים,

מי מכם שמרגישים תסמינים או כאבים בעת שימוש בסלולר, בוויפיי ובציוד אלחוטי (או חשמלי) .. כתבו תלונות ומכתבים למשרד הבריאות, למשרד להגנת הסביבה, ולאוניברסיטת תל אביב במחאה על ביטול הכנס.

דרשו שינוי מדיניות והכרה מיידית ברגישות לקרינה ובנפגעים מהחשיפה לקרינה בלתי מייננת הפולשת לכל מרחב ציבורי ופרטי – בכפייה. ללא הסכמה.

 

היכנסו לקישור וקראו את כתבתו של אביב לביא בעקבות ביטול כנס “קרינה בלתי מייננת – השפעות בריאותיות ורגישות לקרינה”

וגם..

עמיר בורנשטין – עוד מחשבות על ביטול הכנס

 

ונסיים בהבטחה.. 

למרות הקשיים, עמותת “רגישות לקרינה ישראל” תשתדל לארגן כנס גדול יותר במועד מאוחר יותר.

 

קישור להרצאות בפורום המומחים על קרינה בלתי מייננת באוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.