מדינת חלם ואליפות גרין-ווש (“טיוח ירוק”)

פורסם ב-

חלם, כערים רבות, הוקמה ליד נהר. ועל הנהר – גשר עץ.

עם הזמן התבלה הגשר – קרשים החלו להתנדנד.

ילדה שצעדה על הגשר – מעדה ונחבלה.   פועל מבוגר, ששק קמח על גבו, דרך על קרש רעוע ואיבד שיווי משקל. נשמט השק והקמח אבד בזרם. את עלות הנזק ניכו משכרו המועט.

רבים נפצעו.

ואז.. אבוי.. עלה על הגשר היזם העשיר גולדבוים, כשהוא רכוב על סוסו במיטב מחלצותיו. קרש סורר ניתק. הסוס נבהל וגולדבוים נפל לנהר. בנס לא טבע.

לא בריא לסכן יזמים עשירים.. במהירות התכנסה מועצת חכמי חלם כדי למצוא פתרון. עשרה ימים ולילות דנו בבעיה. לאחר ויכוחים הגיעו להסכמה על פרויקט בנייה שיפאר את שמה של חלם ברחבי העולם.

ערכו מגבית. בסכום הנכבד שאספו רכשו חומרי בנייה ומיד החלו בעבודה.

סמוך לגשר הוקם בית חולים משוכלל, מאובזר ומודרני.

כל בישי המזל שנחבלו בטפסם על הגשר הרעוע, קיבלו טיפול מסור מצוות רפואי מיומן.

הזמן חלף. שיעור הנפגעות והנפגעים מהגשר עלה.

שמחו חכמי חלם ופרסמו ברבים – הוכחה החלטתם הנבונה. אין ספק בנחיצות בית החולים, שמחלקת הטראומה שבו הלכה והתרחבה, יצא שמעה בהתמחותה בטיפולי חבלה.

חכמי חלם הונצחו במטבעות על ידי החברה הישראלית למדליות ומטבעות, כמו גם בספרים, איורים וסרטים אינספור. אבל חלם אינה רק עיר בפולין שהונצחה במשלים ובמעשיות יהודיים על טיפשות ..

חלם היא מציאות חיינו ..

אין תכנון וקבלת החלטות מושכלים, אין התיחסות לסיכונים וזהירות מונעת (מלבד בהצהרות, באתרי משרדים ממשלתיים ובקמפיינים) ..

תהליכים ומבנים רעועים לא מתקנים, טכנולוגיות מזיקות פורסים, לאזהרות המומחים לא מקשיבים ו.. בגאווה מתכננים בתי חולים וטיפולים חדשניים.  ועם הזמן.. קשה עוד יותר לתקן גשרים מסוכנים.. כי הרבה השקעות, יוקרה ופרסומים מדעיים, והרבה רווחים מעורבים בזה

 

דוגמאות יש למכביר .. הנה כמה לתזכורת ..

מחדל ים המלח, איומי כיל, כריית פוספטים ופסולת רדיואקטיבית ללא פיקוח, זיהום הסביבה והרעלת החיים (פרק 1, פרק 2, פרק 3 – קישור לכל סדרת כתבות “מדינת כיל” בתאגיד כאן 11)

ויתור על משאבים של כולנו ומכירת הבריאות בנזיד עדשים (שיטת השקשוקה – סרט על עסקאות משפחת עופר ופגיעתם השיטתית בסביבה, עימות בעקבות הסרט)

פריסת דור 5 לפני בדיקת השפעות בריאותיות והתעלמות מאזהרות מומחים רבים ומעיקרון ההיזהרות (הנדרש בחקיקה סביבתית)

אי טיפול בפסולת, הקלות לתעשייה מזהמת והתעלמות ממשבר האקלים

הקמת אסדות הגז, ללא פיקוח וניטור, שפוגעות במי השתייה של כל המדינה ובבריאות תושבי איזור נרחב, בשביל רווחי עוד טייקון שייצא גז

 


מרץ 2021 – דוגמאות לאסונות אקולוגיים מהשנים האחרונות (בעקבות אסון הזפת) – אקסלנס קסם


 

מחיקת חובות ותספורות לטייקונים נמהרים וגרידיים שמפשלים  – שמם אמנם לא סמלי ולא ציורי כגולדבוים שמשמעותו “עץ זהב” .. אבל תשובה, עופר, פישמן, זיסר, דנקנר (ועוד אחד ממשפחת דנקנר), אריסון, אייזנברג, בן דב, לבייב  זכו ליהנות מהסדרי חוב, מחיקת חובות והקלות בהלוואות הנמהרות שלקחו – כלומר, אנחנו כולנו נתנו להם מתנות נדיבות מאד. וטייקונים לא מתים – הם רק מתחלפים, ותמיד על חשבון הציבור הרחב, הנאבק לגמור את החודש. ומשרדי הממשלה, במקום להגן עלינו, מגינים על המזהמים הגדולים שגם מרוויחים מפגיעה בציבור (וגרים הרחק במקומות בטוחים).

רוה”מ ביבי, ששוויו 50 מיליון, פותר בעיות אבטלה ורעב חמורות, עקב משבר הקורונה, ע”י ויתור על מס ההכנסה והטבות לעצמו בלבד (ובזה מתעסקת התקשורת – כשהבית בוער).

שר תקשורת שמיד עם היכנסו לתפקיד חדש “מקדם בכל הכוח” טכנולוגיה שכלל לא נבדקה בטיחותה, שמדענים רבים מזהירים מפניה – בלי ללמוד את הנושא – דור 5 ונזקי קרינה.

ולמה שילמד?  זה קשור למשרד התקשורת? 

בישראל, בעקבות חלם, הטיפול בנפגעים הרבים יהא על משרד הבריאותבכיריו מודאגים וראש שירותי בריאות הציבור מזהירה כבר שנים), האח הידד – יגדילו תקציבים, יקימו בתי חולים, ישקיעו במחקר ויצטיינו בפרסום טיפולים חדשניים, פאר הביוטכנולוגיה.

בשביל מה לחשוב? או לתכנן מראש?

הרי בישראל, בעקבות חלם, אין מבינים מדוע עולה התחלואה הכרונית ומדוע היא מתחילה בגילאים צעירים יותר ויותר.

למה לחשוב? (או להתיחס לבריאות הציבור שהוא מחויב לו) ?

יותר קל לציית לטייקונים ובעלי ההון.. יותר קל להכפיש את מחאת דור 5 וחששות הציבור.

כך..

התקשורת שחקרה את נזקי הקרינה הבלתי מייננת ואת אזהרות המומחים לקראת פריסת דור 5 (טכנולוגיה שבטיחותה לא נבדקה) עד לפני שנתיים, גויסה לקדם את דור 5, לפאר את יתרונותיה ולהגחיך את המתנגדים הדורשים טכנולוגיה בטוחה וצמצום נזקים בריאותיים לילדיהם.

כי..

חלם זה פה.

עם הסגולה, האור לגויים, הסטארטפ-ניישן – “חוכמתו” הרבה של העם היא רק פולקלור פנימי, בדיוק כמו סיפורי חלם. קשר למציאות אין.

 

והתוצאות לא מאחרות להגיע ..

אמש .. חוף דור,

שמורת טבע מדהימה.. החוף כוסה שובלי זפת, סרטנים, דגים ושני צבים מתים. תופעה תדירה שהחלה (בגלים) מאז החלו עבודות התשתית ובניית אסדת הגז “לוויתן” 9 קמ’ מהחוף. סימני מוות אלה הולכים ומתגברים מאז החלה פעולת האסדה.

השבוע שוב היו כמה ימים שהיה קשה לנשום, היו ריחות רעים ..  שמעתי שסביבי שוב סבלו מכאבי ראש (ולא רק אני, אני שברחתי לאיזור זה לאחר שנפגעתי כבר וגופי קרס מזיהום סביבתי ומנזקי קרינה מדור 3 בסלולר. הפכתי פליטה סביבתית ואיני יכולה להתקרב לביתי שלי, שבניתי בידיים, בגלל קרינה שפולשת מהסביבה וגורמת לפגיעה חמורה בבריאותי וביכולתי לתפקד. בסביבה נמוכת קרינה וזיהום מצבי משתפר במהירות).

גם אנחנו מתים מהנזק הזה .. אבל לאט.

חצי שנה פועלת אסדת לוויתן מול חוף דור – פליטותיה הורסות את השמורה, על מגוון החיים בה, פוגעות בבריאות התושבים ומסכנות את מי השתייה של כל המדינה (מפעל ההתפלה סמוך).

נובל אנרג’י לא מטפלת בתקלות הרבות, ניטור רציף אין, אבל קמפיין גרין-ווש מושקע ויקר מיד עלה לאוויר!

ובקמפיין:

  • אין אזכור שהיתר הפליטה של אסדת לוויתן מתיר להדליק את הלפיד רק בתקלה או במצב חירום.
  • אין הסבר לכך שהלפיד לא עובד ב 100% יעילות, ובכל הפעלה נפלטים מזהמים.
  • אין הסבר מדוע באסדת תמר, שפועלת מ-2012 (והוכתרה כ”מתקן המזהם ביותר בישראל”), לא הותקן לפיד פלא.

כל כך דומה להטעיה הנשמעת יותר ויותר בתקשורת המגויסת (גרין-ווש) “יותר אנטנות פחות קרינה” ( לא! .. נדייק.. פחות קרינה מהמכשיר הנייד האישי בזמן שימוש בו – אבל הרבה יותר קרינה סביבתית ופסיבית לכולם 24/7 )

מקשקשים שהלפיד “כמו הלהבה בכיריים שלנו בבית”, כאילו לכל אחת ואחד לפיד פרטי בבית.. גם לא! ממש לא.

פרופ’ עדי וולפסון מתייחס לקמפיין השקרי –  “הכירו את לפיד הבטיחות של אסדת לוויתן” הוא מצטט ותוהה למה הוחלט להכיר לנו פתאום את הלפיד שעל האסדה.. ?

הסיבה פשוטה – מאז החלה האסדה 2 הלפידים פעלו כבר כ-30 פעמים, בחצי שנה !!

מיקום אסדת לוויתן 9 ק”מ מחוף דור עורר מאבק תושבים, שנבע מחשש לגבי זיהום אוויר, כתוצאה מ:

  • הפרדת הגז מהמים ומהקונדנסט (נוזל המורכב מחומרים אורגניים כבדים) על האסדה
  • שחרור מזהמים כגון בנזן, חומר המוגדר כמסרטן ודאי

המאבק נכשל. האסדה הוקמה קרוב לחוף,

אבל .. המאבק הצליח להביא ל:

  • טיוב הדרישות בהיתר הפליטה
  • הקמת מערכת לאיסוף של פליטות גז טבעי ומזהמים אחרים, שחלקם נאספים ונשרפים כדלק לטובת הנעת המערכות באסדה או מועברים ללפידים באירוע חירום
  • הקמת תחנות ניטור על החוף וניטור על האסדה
  • המשך דרישות להפחתת שימוש בגז טבעי ומעבר לאנרגיות מתחדשות, כחלק מהמהלך הגלובלי להפחתת פליטות גזי חממה נוכח משבר האקלים

משרדי הממשלה ויזמי הגז מדגישים כי שימוש בגז טבעי, לעומת פחם וסולר, בתחנות הכוח מפחית פליטות גזי החממה, ויאפשר לישראל לעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות בתחום.

אולם, מעבר לגז שנשרף בתחנות הכוח או בלפידים, יש להתיחס גם לגז שנפלט בפליטות לא מוקדיות, משלב הפקת הגז, דרך הפרדתו על האסדה, ועד להולכה שלו. לכן המעבר לגז טבעי יכול אפילו להעלות את פליטות גזי החממה של ישראל. .. מסביר פרופ’ וולפסון.

המאבק היום ממוקד בתקלות הרבות באסדה – פליטת מזהמים לאוויר שגורמות להפעלת הלפיד. מהקמת אסדת לוויתן היו יותר מ-30 תקלות בחצי שנה. הלפיד לא מפסיק לבעור, למרות הגדרתו כאמצעי למצבי חירום בלבד (חירום זה היוצא מהכלל, לעיתם רחוקות).

אפילו שר האנרגיה, ח”כ ד”ר יובל שטייניץ, ומנכ”ל המשרד אודי אדירי, אמרו שכמות התקלות הפתיעה אותם והיא גבוהה מהמצופה.

הפתיעה ?!

אותנו זה לא הפתיע, זה היה צפוי לאור תפקוד אסדת תמר (והתנהלות מזהמים אחת במדינה הרשלנית, שלא לומר מושחתת, בניסוח מכרזים, דרישות מהנהנים ממשאבים ששיכים לכולנו, רגולציה ופיקוח).

“בבקשת ההיתר של נובל נאמר לנו כי אירועי תקלה כאלו הם אירועי קיצון נדירים.. ש חשש להפרות של תנאי היתר פליטה של גזים לאטמוספירה”. אמרה בכנסת שולי נזר, סמנכ”לית במשרד להגנת הסביבה, שהודיע כי יקנוס את בעלי האסדה כיוון שהתעכבו ללא סיבה בחיבור המכשירים הנחוצים למדידת זיהום האוויר ובפרט בחיבור של מצלמות ניטור הלפיד.

“אנחנו רגולטור.. משרתים את הציבור והם חיבלו ביכולת שלנו לתת לו מידע .. נובל אנרג’י לא עמדו בלוחות הזמנים, למרות שהיה להם זמן היערכות ושלא הייתה שום מניעה שיצליחו לעשות את זה”. כך אמרה נזר.

הלפיד פועל הרבה יותר מהמצופה ומפעילי האסדה לא עושים מה שהתחייבו כדי לעמוד בהיתר הפליטה לאוויר ולהבטיח את איכות הסביבה.

סרטון הפרסומת של חברות הגז מתחיל בטקסט: “כשמטפלים באירוע תפעולי או מבצעים פעילות תחזוקה, יש לפנות את הגז שעל האסדה. הגז מופנה ללפיד הבטיחות ששורף את הגז העודף ומונע ממנו להתפשט באוויר”.

טקסט דומה מופיע באתר אסדת לוויתן עם כל תקלה: “אנחנו מטפלים באירוע תפעולי על האסדה. כחלק משגרת הטיפול באירועים כאלה, ולצורך שמירה על הסביבה, הופעל לפיד האסדה”.

“אירוע תפעולי”, “פעילות תחזוקה”, “שגרת הטיפול”. .. זו דוגמא לגרין-ווש ..  ניסיון להסוות נזקים במושגים ובמילים יפות ..

מילים יפות במקום לתקן “גשרים רעועים”, במקום להתקינם כהלכה מראש, במקום הנכון הראוי (120 קמ’ מהחוף כמקובל בעולם.. אה, בעצם בעולם גם זה כבר לא – עוברים לאנרגיות מתחדשות ולא מזהמות).

חברות הגז “שכחו” לכלול בסרטון עוד “אירוע” שבגללו נדלק הלפיד – תקלה באסדה.

ולפי התגובות הממשלתיות סוג זה של “אירוע” (תקלות) הוא הסיבה המרכזית לבעירת הלפיד, ולא “אירועי תפעול”. לפי היתר הפליטה של האסדה, הפעלת הלפיד אפשרית רק באירוע חירום או במקרה של פעולת תחזוקה שדווחה ואושרה מראש, ולא כך הדבר באירועים אלה.

הסרטון מטעה בטענה כי הגז בלפיד בוער “בדיוק כמו שהאש בכיריים שורפת את גז הבישול ומונעת ממנו להתפזר בבית”.  לא!   גז הבישול, שהוא גז אחר, משמש להפקת אנרגיה ולכן נשרף. הוא לא מתפזר בבית ואין לשריפתו קשר לבטיחות או לאיכות סביבה. הוא נשרף רק למטרת חימום, זמן קצר וממוקד (ולי, למשל, אין כי כנפגעת סביבה במצב חמור אסור לי בכלל להיחשף לכימיקלים. כולל הזיהום הנורא מהאסדה).

הגז שנשרף בלפיד באסדה הוא גז שהכרחי לסלק, הוא “מתבזבז” ומזהם ללא תועלת.

גז זה שנשרף מזהם את האוויר שאני נושמת, אני שכבר נפגעתי מזיהום סביבתי (ומקרינה) וברחתי לאיזור זה כי היה לי צד אחד לאוורור – מערב. וצד זה עם האסדה היום הוא הבעיה העיקרית שלי. מזהם כבד.

אני סובלת ורבים מהתושבים פה מתלוננים על תסמינים קשים. הופכים חולים יותר ויותר.

אבל ..

במקום למנוע בעיות מראש, בתכנון שקול והקשבה לאזהרות מומחים,

במקום לנטר כהלכה (נתוני הניטור נוטים “להיעלם” מהאתר כשיש תקלות ואף תועדו שינויים בהם כשהם חוזרים ומופיעים)

במקום לתקן תקלות..

עושים סרטוני פרסומת. גרין-ווש. טיוח וטשטוש תפיסות, בלבול דעת הקהל, שינוי עמדות ריק מתוכן.

הסרטון מסתיים באמירה: “הלפיד מאפשר לנו למזער את הפליטות, לשמור על הסביבה ועל בטיחות עובדי האסדה”. ולקינוח סיסמה “שומרים על בטיחות – שומרים על הסביבה”.

בולשיט.. מסבירים המומחים – הלפיד הוא אמצעי בטיחותי ואמצעי להפחתת פגיעה בסביבה, שריפה של גז טבעי, שהוא גז חממה אגרסיבי, כדי שלא ישתחרר לאטמוספירה. אבל הלפיד לא עובד ביעילות מלאה, ועם הגז הטבעי על האסדה נשרפים חומרים אורגניים נוספים – השריפה לא מלאה וכך נפלטים עוד מזהמי אוויר.

אגב, שואל וולפסון, אם המערכת כל כך טובה וחשובה, מדוע אינה מותקנת באסדת תמר?

(מאמרו של פרופ’ עדי וולפסון ב”עין השביעית”)

(מאמרו על מדע הספינולוגיה – קריאה מודרכת בתגובת נובל אנרג’י למחקר אקדמי לגבי אסדת הגז, לקראת הפעלתה – 2019 – שווה קריאה)

 

גרין-ווש או גרינווש (Greenwash) הוא כינוי למתן תדמית ציבורית חיובית להתנהלות אנטי סביבתית. מקור הביטוי בהלחם המונח “ירוק” (כאידאולוגיה סביבתנית) עם המונח “וויטוואש” (הלבנה או טיוח). לראשונה הופיע במאמר במהדורת מרץ\אפריל 1991 של המגזין Mother Jones.

תאגידים טוענים כי מדיניות שוק חופשי, טכנולוגיה חדשה וצמיחה כלכלית הכרחיים לפיתוח בר קיימא, וכי הם מודעים לנושא הסביבתי. מבקריהם טוענים כי זו רטוריקה ריקה וכי תאגידים רב לאומיים לא באמת משנים את התנהלותם לכיוון של קיימות וממשיכים בטכנולוגיות הרסניות לסביבה ונוגדות קיימות – גרינווש הפך לטכניקה של יחסי ציבור ושיווק ריק מתוכן סביבתי.

 

גם בענין דור 5 ..

(עוד לפני הפריסה.. כשצריך לפעול בזהירות מונעת)

במקום לפתח טכנולוגיה בטוחה, כפי שמציע פרנק קלג נשיא מייקרוסופט קנדה לשעבר,

במקום לכלול סעיף בריאות (מניעת פגיעה בגוף ביולוגי) במגבלות הפיתוח.. ולמנוע עוד ועוד נפגעים.

במקום זאת ..

משקיעים ביח”צ ובגרין-ווש .. (בדיוק כמו לפני מאה שנים כשהכניסו עופרת לדלק ולצבעים ולצעצועי ילדים, כמו גם צנרת מים, למרות שידעו על הנזקים בקשים מימי רומי העתיקה)

למשל “כאן סקרנים“, גיא זהר, שלל עיתונים, ולמרבה האכזבה גם מואב ורדי מדקלמים אותם מסרים בדיוק – אותה תמונה חלקית ועיוותי אמת, שלא לומר שקרים, בתקשורת המסחרית כמו גם בתאגיד הציבורי המתהדר בחקירה נטולת אינטרסים ולחצים.. בושה, כאן 11, בושה.

עמיר בורנשטין על היח”צ להרגעת חששות הציבור והכשרת השרץ, כולל פעולות המשרד להגנת הסביבה.

כנס ראשון בעברית (אינטרנטי) על דור 5

 

תמי קדים מגיבה על המשל בהתיחסות לרפואה הפרמקולוגית

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.