יישום טכנולוגיות מתקדמות באופן פרוע מסכן את עתיד האנושות וכדור הארץ

פורסם ב-

 

בסקר בקרב חוקרי בינה מלאכותית, חזו מחצית שהטכנולוגיה החדשה תביא לקץ האנושות בסבירות של 10% או יותר.

טריסטן האריס, מייסד המרכז לטכנולוגיה הומנית, משתמש בדימוי מתחום התעופה כדי להסביר את משמעות הנתון המדהים הזה: "זה כאילו שהייתם בבורדינג למטוס, וחצי מהמהנדסים שבנו אותו היו אומרים שהוא עומד להתרסק בסבירות של 10%. הייתם עולים על המטוס הזה?"

האבסורד הוא שכוחות השוק גורמים לעולם הטכנולוגיה לזרז את כולם לעלות ולהמריא.

כך כותב עידו הרטוגזון ב"הארץ"

 

תזכורת ..

זה קורה כבר שנים ביישום הטכנולוגיה הסלולרית והאלחוטית שפוגעת בוודאות ביותר מ- 10% מהאוכלוסייה, לפי מחקרים כה רבים

"רק" רגישי קרינה יש 10% (לפי הערכות שמרניות וסקרים שנערכו בתחילת המאה בכל העולם), אבל יש עוד פגיעות ותחלואה – סרטנים מסוימים, פגיעות נוירולוגיות, נוירופסיכיאטריות והתנהגותיות, קרדיולוגיות, אנדוקריניות ועוד

וגם טכנולוגיה זו מיושמת ומקודמת בפראות כאילו אין מחר

 

אכן,

יותר מדי חוקרים מאד רציניים (כמו אליעזר יודקובסקי) אומרים שבאמת "אין מחר"

ו .. שאנחנו שועטים לקראת קץ האנושות,

ואולי קץ הכדור הזה כי אנחנו מכלים גם את הסביבה, החי והצומח שזה ביתם

(צילום מסך – דמרקר)

.

"סנדק הבינה המלאכותית", ג'פרי הינטון, עזב את גוגל ומזהיר מסכנות הטכנולוגיה .. פירוט בהמשך

.


כמה רגישים לקרינה יש – דר' יעל שטיין מהדסה עין כרם, בפורום מומחים באוניברסיטת תל אביב

כמה רגישים לקרינה יש – דר' יעל שטיין

 

חלק (קטן) מהמחקרים על השפעות, נזקים ותחלואה מחשיפה לקרינה בלתי מייננת – בעברית

רשימת מחקרים על השפעות, נזקים ותחלואה מחשיפה לקרינה בלתי מייננת

 

איך פוגעת הקרינה האלקטרומגנטית בגוף הביולוגי – הסבר מנגנון פיזיקלי בעברית פשוטה יחסית

איך פוגעת הקרינה האלקטרומגנטית בגוף הביולוגי – הסבר מנגנון פיזיקלי

 

נזקי קרינה ידועים עשרות שנים והממשל משקר לציבור

לפני כשנתיים נחשפו אלפי מסמכים של מחקרים על נזקי קרינה סלולרית ואלחוטית, בארכיונים של דר' זורי גלזר, חוקר של הצי האמריקאי

נזקי קרינה ידועים עשרות שנים – הממשל משקר לציבור – נחשפו אלפי מסמכים בארכיונים של דר' זורי גלזר

 

מעט על השפעות הקרינה האלקטרומגנטית על הסביבה

וובינר – השפעות הקרינה האלקטרומגנטית על הסביבה.

"סנדק הבינה המלאכותית" עזב את גוגל ומזהיר מסכנות הטכנולוגיה – ג'פרי הינטון

(צילום מסך – אתר BBC)

 

הינטון פיתח טכנולוגיה לצ'אטבוטים, כמו ChatGPT ובארד. אך לאחרונה התפטר מגוגל כדי להזהיר מסיכוני AI, וציין כי הוא מתחרט במידה רבה על מפעל חייו.

להערכתו, לא ניתן יהיה למנוע מגורמים שליליים להשתמש בטכנולוגיה.

 

https://www.facebook.com/reel/3651317968446870?s=yWDuG2&fs=e&mibextid=Nif5oz

בקטע קצר זה מודגשת דעתו כי הבינה המלאכותית תהיה חכמה מאיתנו ולא קרה אף פעם שהאינטליגנציה היותר גבוהה נשלטה בידי פחות. ומכיון שהיא תילמד מאיתנו לעשות מניפולציות – זה מסוכן, היא עלולה להרוג אותנו.

 

בכירי התעשייה מאמינים כי מערכות הבינה המלאכותית חשובות כמו חדירת האינטרנט בשנות ה-90 וכי יובילו לפריצות דרך בתחומים רבים, מחקר תרופות, תכנון חומרים למלחמה בשינוי האקלים, פתרון בעיית היתוך גרעיני ועד חינוך.

ב-2012 יצרו הינטון ותלמידיו באוניברסיטת טורונטו טכנולוגיה שהפכה לבסיס מערכות AI. אך כעת הצטרף לקבוצה של מדעניות ומפתחים שמזהירים כי החברות דוהרות לכיוון מסוכן של מוצרים מבוססי AI.

 

רבים בתעשייה מביעים חשש כי בינה מלאכותית עלולה להתגלות כדבר מסוכן, כולל הפצת מידע כוזב, סיכון לתעסוקה ובעתיד אף סיכון לאנושות.

כאשר הסטארטאפ OpenAI  הוציא גרסה חדשה של ChatGPT במארס, למעלה מ-1,000 בכירי טכנולוגיה ומחקר חתמו על מכתב פתוח הקורא להקפאת פיתוח מערכות חדשות, כי טכנולוגיות AI מהוות "סיכון משמעותי לחברה ולאנושות".

בנוסף, 19 בכירים באגודה לקידום הבינה המלאכותית, ארגון אקדמי בן 40 שנה, פירסמו מכתב אזהרה מסיכוני AI. קבוצה זו כללה את אריק הורביץ, סמנכ"ל המדע במיקרוסופט, שהטמיעה טכנולוגית OpenAI במגוון מוצרים, כולל מנוע החיפוש בינג.

הינטון לא חתם על מכתבים אלה, כי לא יכל לבקר בפומבי את גוגל וחברות אחרות עד שיתפטר מעבודתו. בחודש שעבר התפטר מגוגל ושוחח בטלפון עם סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל חברת האם של גוגל, אלפבית. בתגובה – המדען הראשי של גוגל, ג'ף דין, אמר לעיתונות כי החברה מחויבת לגישה אחראית כלפי בינה מלאכותית, תוך למידת הסיכונים האפשריים, לצד קידום "חידושים נועזים".

צילום מסך מ- CNN

 

ראיון מלא שנתן הינטון ל- CBS

 

הינטון בן 75 ומכונה "סנדק הבינה המלאכותית".  את חייו הקדיש לפיתוח "רשת נוירונים" – מערכת מתמטית שלומדת מיומנויות ומנתחת מידע.

כשהחל במחקרו ב-1972, מעט חוקרים האמינו ברעיון. בשנות ה-80 עזב את ההוראה באוניברסיטת קרנגי מלון ועבר לקנדה, אחרי שסירב למימון הפנטגון (רוב המימון למחקר בינה מלאכותית הגיע אז ממשרד הביטחון). הינטון מתנגד לשימוש ב-AI במלחמה ("חיילים רובוטים").

מערכת "רשת הנוירונים" שפיתח יכולה לנתח אלפי תמונות וללמד עצמה לזהות אובייקטים נפוצים. ב-2018 קיבלו הינטון ושותפיו את פרס טיורינג "הנובל למחשבים",.

את החברה שהקים עם 2 תלמידיו, רכשה גוגל ב-44 מיליון דולר. הטכנולוגיה שימשה לצ'אטבוטים החדשים, כמו ChatGPT ובארד של גוגל.  תלמידו איליה סוצקבר מונה למדען הראשי ב-OpenAI.

גוגל, OpenAI וחברות אחרות בנו רשתות נוירונים שלמדו מכמויות אדירות של טקסט דיגיטלי.  הינטון חשב שזו דרך עוצמתית בעזרתה יוכלו מכונות להבין ולייצר שפה, אבל העריך כי היא נחותה מהדרך בה האדם משתמש בשפה. אולם, כשגוגל ו-OpenAI בנו מערכות תוך שימוש בכמויות גדולות בהרבה של נתונים, בשנה שעברה, שינה את דעתו. הוא מאמין כי המערכות נחותות מהמוח האנושי בתחומים מסוימים, אבל החל לחשוש שהן מאפילות על האינטליגנציה האנושית במובנים אחרים. להערכתו, ככל שמשתפרות מערכות AI, גוברת הסכנה. הפער וההתקדמות הצפויים יגדלו ויגברו בקצב אקספוננציאלי וזה מפחיד.

בעבר, כאשר נשאל מדוע הוא עובד על טכנולוגיה עם פוטנציאל כה מסוכן, ציטט את רוברט אופנהיימר, שהוביל את פיתוח פצצת האטום: "כשרואים דבר מתוק מבחינה טכנולוגית, ממשיכים לעשות את זה". הוא גם אמר שאם לא הוא, מישהו אחר היה עושה זאת ממילא, וציין שזה תירוץ ידוע ושחוק.

https://www.nytimes.com/2023/05/01/technology/ai-google-chatbot-engineer-quits-hinton.html  – קישור לכתבה בניו יורק טיימס

.


אז ..

בארד של גוגל, סידני של מיקרוסופט, ChatGPT של OpenAI הם תוצרי למידת מכונה. כלומר, מאתרים דפוסים בכמויות מידע עצומות והופכים מיומנים ביצירת פלט הכי סביר סטטיסטית, זה כאילו מחשבה ושפה אנושיות, כאילו. מהירות עיבוד המידע וגודל הזיכרון גדול מהמוח שלנו, ללא ספק. אבל .. מה עם הפקת תובנות אינטלקטואליות, יצירתיות אמנותית ועוד יכולות "אנושיות" שהן מפתיעות וחדשניות? זה כנראה יגיע, אבל זה עדיין לא פה.

כי המוח שלנו אינו מנוע סטטיסטי של התאמת דפוסים כדי לתת תשובה סבירה, אלא מערכת מתוחכמת, לא מודעת, חסכונית וזריזה שמייצרת פרשנויות ותחזיות, גם בהעדר מידע רב (להיפך, הבורות כיום די שולטת אבל תיאוריות ו"דעות" יש לכולם).

 

מהי בינה מלאכותית – דר' און שחורי מהפודקאסט של אוניברסיטת בר-אילן


שוק הבינה המלאכותית החל לרתוח בעקבות מחקר מ-2017 של חוקרי גוגל. במחקר – מודל AI איפשר להבין שפה טבעית בצורה טובה יחסית. זה היה יסוד מודלי השפה בבסיס הבינה המלאכותית הג'נרטיבית, כולל ChatGPT.

.

מכתב פתוח של עמותת "מכון עתיד החיים" קרא להפסקה של 6 חודשים ביצירת בינה מלאכותית מתקדמת. חתמו עליו  מובילי טכנולוגיה כמו אילון מאסק.  זה נובע מחשש לגבי LMS — מודלי שפה גדולים — מהסוג שמפעיל את ChatGPT.  מודלים שהפתיעו אפילו את יוצריהם ביכולות בלתי צפויות. כמו פתרון חידות היגיון, כתיבת קוד מחשב, זיהוי סרטים מתקצירי עלילה הכתובים באימוג'ים ועוד.  כן, אילון מאסק חתום על המכתב, אבל ..  משיק בינה מלאכותית משלו ויש לו אינטרס בהשבתת יריביו. אכיפת רגולציה מחמירה, או עצירה זמנית.

.

מיליון איש השתמשו בתוך שבוע ב–ChatGPT כשנפתח לציבור בנובמבר 2022. 100 מיליון בתוך חודשיים.  הוא כותב חיבורים לתלמידים ונאומי חתונה.  אמנם ChatGPT הואשם בהוצאת לשון רע. תשובות המודלים נשמעות אמיתיות, אבל מכילות טעויות עובדתיות ואף פייק מוחלט.

הפחד מכך שמכונות יגנבו מקומות עבודה הוא עתיק.  .. עד כה, טכנולוגיות דווקא יצרו עבודות חדשות במקום הישנות.

בסקר מ–2022 בקרב חוקרי בינה מלאכותית, 48% העריכו סיכון של לפחות 10% כי ההשפעה תהיה "רעה באופן קיצוני" — כלומר השמדת המין האנושי;  25% העריכו שהסיכון לכך  0.  הסיכוי החציוני היה 5%.

הפסימיים חוששים שבינה מלאכותית תלבש צורה אנושית ותפגע בנו, למשל, בהפצת מגפות או הרעלה המונית, או תשכנע בני אדם לבצע התקפות טרור. הכוונה לא בהכרח מרושעת, אלא שמטרותיה עלולות לא להסתדר עם קיומנו.  הסיכויים להתרחשויות כאלוו לא ידועים.

 

מה שנדרש זו רגולציה, ולא בשביל הצלת האנושות. מערכות בינה מלאכותית עלולות ללקות בהטיה ולפגוע בפרטיות ובזכויות יוצרים. בהמשך הרי יתגלו בעיות נוספות.

בריטניה החליטה על יישום רגולציה קיימת על בינה מלאכותית, במטרה להגביר השקעות ולהפוך את בריטניה למעצמת בינה מלאכותית. ארה"ב בגישה דומה, אבל ממשל ביידן מבקש חוות דעת מהציבור לגבי הרגולציה.

האיחוד האירופי מציע קטלוג שימושים שונים של בינה מלאכותית לפי דרגות סיכון, וחיוב פיקוח וגילוי נאות ככל שהסיכון גבוה יותר. שימושים של בינה מלאכותית מסוימים נאסרו, כמו פרסום תת־הכרתי וביומטריקה מרחוק. חברות שיפרו את הכללים ייקנסו.

ממשלות צריכות להתייחס לבינה מלאכותית כמו לתרופות — עם רגולטור ייעודי, בדיקות קפדניות ואישור לפני השקה לציבור. סין דורשת מחברות לרשום מוצרי בינה מלאכותית ולעבור ביקורת לפני השקה. המניע פוליטי יותר מבטיחותי ועל הבינה המלאכותית לשקף "ערכי סוציאליזם".

הטכנולוגיה רבת העוצמה מביא סיכונים חדשים, לצד הזדמנויות. איזון דורש זהירות. .. אבל, מניסיוננו – ההיבריס האנושי ממהר ליישם לפני בדיקת השלכות בעייתיות. אחר כך, פעמים רבות, כבר מאוחר מדי.

את הבטחת הבינה המלאכותית ראוי לאזן עם אומדן סיכונים ו .. לנו נותר ..  להסתגל.

לכתבה באקונומיסט

 

.

נזכרתי כי ב- 2020 ..

ד”ר דניאל מישורי מהחוג ללימודי סביבה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, התייחס בהרצאתו בפורום המומחים, (קישור לתקציר ההרצאה),  ל.. רגישות לקרינה בלתי מייננת (EHS) ו.. לערים חכמות, טכנולוגיה חכמה, דור 5 וחשיפה לקרינה.

בין השאר, ציין אז מישורי כי החברה האנושית מתקדמת לעבר עולם פוסט-אנושי, בו מתוכנן מרחב ציבורי שייטיב יותר עם מכונות מאשר עם האדם ושאר היצורים הביולוגיים.  יש לכך קשר לחזון העולם הטרנס-הומני שמשלב בין האדם למכונות, סייבורגים, ו“שדרוג” האנושות על ידי חיבור מוח האדם למחשב.

באותה שנה קיבלתי ידיעה ששעשעה אותי  ..

באבמייל גויס לקדם את השבב המוחי של אילון מאסק.

 

(באותם ימים עוד נשאלתי מי הוא אילון מאסק  .. היום כולם מכירים את היזם הקדחתני שהקים את פייפאל, המפתח של טסלה, שייסד את חברת החלל ספייס אקס שתנחית אדם על מאדים ובינתים מטיסה עשירים לחלל, ממלא את האטמוספירה בלווינים לרישות וויפיי עולמי – בכל חור תהיה קליטה)

ו .. ניוראלינק של מאסק מפתחת שבבים להשתלה במוח – שבב "שיקל וישפר את חיינו".

 

מאסק הדגים ב- 2020 את הטכנולוגיה על חזירים ומאז כבר הוכרז על ניסויים באדם.

בהרצאתו אז חשף שתל שמתחבר ישירות למוח ולמערכת העצבים.

"כמו צמיד כושר בגולגולת שלכם", אמר, .. חח,  התגלגלתי מצחוק.. קורע הבחור..

והמטרה, כך ציין, "לעקוב בעזרת השבב אחרי המצב הבריאותי" .. למשל, לרפא שיתוק באיברים, או לאמן מחדש חלקים מסוימים במוח כדי לטפל בבעיות כמו דיכאון והתמכרויות.  לדבריו, כל בעיה שקשורה למוח תקבל טיפול בעזרת השבב – שבץ, איבוד שמיעה, ראייה וזיכרון, כאבים עזים בגוף ועוד.

ו.. גם .. "לשלוט בסמארטפונים ומחשבים מהמוח"  (פירוט נוסף בכלכליסט)

 

השבב יוכנס למוח בניתוח, על ידי רובוט חכם מתוצרת ניוראלינק, כמובן.

הרובוט יחדיר את האלקטרודות בשתל ישירות לתוך המוח ..

האח הידד

 

אילון מאסק מציג את הרובוט

 

שתל בגודל מטבע – חור בגולגולת והשתל יחליף חלק בגולגולת, ויודבק בדבק מהיר ..

30 דקות ללא הרדמה כללית .. קמים והולכים הביתה .. באותו יום. איזה כיף, וואו.

אגב, צריך להטעין את השתל מדי לילה, כמו את הסמארטפון .. כיף חיים.

 

 

מאסק גם מתכנן "טלפתיה קונספטואלית" ותקשורת מחשבות בעזרת השבב במוח.   

"נוכל לשמור ולשדר זיכרונות… ניתן יהיה להוריד זיכרונות לגוף חדש רובוטי".  זה לעתיד רחוק יותר, עתיד ורוד כמו באח הגדול ..

האח הידד

מאסק טוען שזה אפשרי וישים כבר בשנים הקרובות. .. האח הידד בשלישית ..

וואו,  כמה חברים נפגעי טכנולוגיה חדשים יהיו לנו.

(אגב, אני הייתי מהמטורללים שרצו שבב ומפתח קריפטוגרפי ושדרוג טרנס-הומני סייבורגי והרחבת חישה .. לפני שנפגעתי כהוגן מקרינה.. סתם קרינה סלולרית ואלחוטית וכימיקלים סינתטיים

 

לטענת מאסק, הבינה המלאכותית תציל אותנו מטעויות אנושיות בהתעסקות במוח העדין,

ברור .. ואין כשלים בטכנולוגיה.. לא, לא .. חח

נזכרתי בגזענות של בינה מלאכותית .. חח.. "אפס" טעויות וכשלים, אוי אוי ההיבריס

ובגלובס ..

 

רובוט ממש טוב כמנתח, נוח – משוחרר משבועת הרופאים, מ"פרימום נון נוקרה" (ראשית, הימנעו מגרימת נזק) ומעיקרון ההיזהרות. .. חח

ו.. דבק זה הפתרון הטוב והיעיל ביותר ורק נשמע זול, גם את זה הסביר מאסק.

ו .. גם .. שניתן להסיר את השתל בלי נזק למוח.

מאסק הציג 3 חזירים:

  1. בלי שתל.
  2. עם שתל פעיל.
  3. אחרי הסרת שתל.

כולם בריאים ומאושרים – שימו לב – מאושרים !!   (הם כנראה יודעים כבר לדבר בזכות השתל ומאסק)

החזיר עם השתל הדגים קליטת שידורים עצביים מהמוח.

 

מכל מקום ..

יתחילו עם עשירים .. חח  (אתם יודעים שעשירים עם בתים חכמים והחלפת ציוד חדש עתיר כימיקלים וקרינה באופן תדיר חולים יותר.. למזלם, יש להם כסף לשירותי רפואה חדשניים)

ובעתיד זה ירד ל.. כמה אלפי דולרים בודדים .. יעני לעמך ..  האח הידד.

 

הנה מאסק בלשונו

כתבה ב- BBC

 


עדכון – סוף דצמבר 2020 – אילון מאסק מגייס כספים להמשך פעילותו

240 לווינים כבר בחלל במבצע רישות העולם בוויפי ואינטרנט מהיר לכל חור ונקודה בעולם.  https://www.facebook.com/groups/448006515406043/permalink/1683450548528294

 

 


 

וקצת הרחבה, בחלקה מבוססת על כתבה בהארץ

אילון מאסק כבר שנים מדבר על הכרח לשלב בינינו לבין המכונה, כדי לשרוד. כי למכונה יהיו יתרונות גדולים על פנינו והיא תשלוט באדם.  מחשב יהיה חלק מהגדלת האינטליגנציה, בדומה למה שעשתה האבולוציה משך מיליוני שנים — צירוף אונה לאונה במוח והעצמת האינטליגנציה, שיפור הזיכרון ויכולות החישוב, כישורי שיחה, הומור ויצירה.

בפיתוח ספייס–X חוקרים מאסק וצוותיו אפשרות ליישב את מאדים למקרה בריחה מכדור הארץ כתוצאה מאסון אקולוגי או אטומי.  בטסלה הוא בונה מכונית חשמלית נועדה לצמצם את הנזקים האקולוגיים (אני וחברי נפגעי הקרינה לא נוכל להשתמש בה),  הוא גם מפתח טכנולוגיות של חציבת מנהרות ענק שיזם נועדו לפתור בעיות גוברות של צפיפות כלי רכב בכבישים.

כאמור .. נויראלינק מחברת תאי עצב לשבבי מחשב, כדי להגן עלינו מהרובוטים – יצורים סופר־אינטליגנטיים שישעבדו אותנו.   זה ממש סיפור הגולם..

ריי קורצווייל טבע את המונח "סינגולריות" לציון נקודת זמן ייחודית ובלתי הפיכה, בה המחשבים ישיגו אינטליגנציה גבוהה משל בני האדם.  מאסק לא רק מנסח חזון טכנולוגי אלא גם חותר אליו.  המענין הוא שבעבר מאסק הזהיר מזה.. בעבר התנגד מאסק לניסיונות להקנות למחשבים יכולת חשיבה, בגלל החשש שהגולם יקום על יוצרו. כי סביר שיצורים סופר־אינטליגנטיים יצודו וינצלו אותנו או יהפכו אותנו לחיות המחמד שלהם.

אבל אז .. מאסק הבין שהכיוון הזה בלתי נמנע, שאינטליגנצית על מלאכותית קרובה, והוא נכנס לזה בכל הכוח והחל לתכנן כיצד להשפיע עליה מבפנים..

בין השאר, פנה מאסק לטים אורבן, מהבלוג "wait but why", כדי שיסביר על המיזם החדש.

אורבן כתב על ההיסטוריה של הקשר בין האבולוציה הביולוגית לאבולוציה התרבותית של המידע..המוח האנושי נראה כזירת פעילות של כמה שותפים, שכל אחד הצטרף בתקופה אחרת באבולוציה. הוותיק הוא גזע המוח – המוח הזוחלי – שאחראי על תפקודים בסיסיים בגוף (נשימה, קצב לב ורפלקסים).  שני הגיע "המוח הרגשי", שאחראי על רגשות כפחד ועונג, ועל פעולות אינסטינקטיביות, כמו טיפול בצאצאים.  השותפה האחרונה היא קליפת המוח – כישורים גבוהים כמו יכולת ליצור כלים ולשתף פעולה, ויכולת לחשיבה מודעת. המחשבות הפכו מורכבות ועם הזמן נמצא דרך להעביר את המחשבות לאחרים. קליפת המוח יצרה שפה – צלילים מובנים באופן סמלי איפשרו לתרגם מחשבות לצלילים סמליים ולהעבירם לקליפת המוח של אחרים.לפני כ–100 אלף שנה החלו אנשים לשתף אלה את אלה במה שלמדו. האפשרות ללמוד מניסיונם של אחרים ולהעביר לדור הבא, שיכל לשפר או לממש. והידע הצטבר. השפה הובילה ליצירת אינטליגנציה קולקטיבית גדולה בהרבה מזו של היחיד, וכל אחת ואחד יכלו להשתמש בידע כאילו היה שלהם.המאמץ הקולקטיבי הניב את כל ההמצאות..שכלול השפה הוביל ליצירת מבנים חברתיים מורכבים. שבטים גדלו. כשאנשים חיו בצפיפות, התקיימו חילופי דעות ווהמצאות רבות. הידע תפח והמהפכה הגדולה הבאה היתה המצאת הכתב. כי מידע שנאסף והועבר מפה לאוזן הרבה אבד. הכתיבה איפשרה לקבע מחשבה לעצם פיזי, ושם יכלה להישאר. הנייר איפשר לדחוס כמויות עצומות של ידע ליריעה דקה, ואחר כך לקובץ יריעות — הספר. הידע נאגר בספרים שהיוו בסיס לגילויים והמצאות נוספים..במאה ה–15 הגיעה מהפכת הדפוס. עד גוטנברג ידעה האנושות 95% ממה שצריך היה כדי להמציא את הדפוס. גוטנברג התבסס על ידע זה והמציא 5% נותרים. האפשרות לשכפל ידע במהירות ובזול הזניקה את היכולת להפיץ ולהפכו לנגיש להמונים.מאותו רגע, מחשבה של אחד יכלה להגיע למיליונים, ידע ממקום מסוים התפשט בכל העולם. עידן תקשורת ההמונים החל – המין האנושי החל להתנהג כישות אחת בעלת מוח ואינטליגנציה קולקטיביים..

המוח הקולקטיבי – יישות קולקטיבית שאורבן כינה "human colossus" – גיבור־על בדיוני ענק בעל יכולות מפליגות, שכונה בכתבה ב"הארץ" "האינטליגנציה האנושית".   דברים הומצאו בקצב גובר — טכנולוגיות תקשורת שהפיצו ידע בקלות ליותר אנשים, שהמציאו עוד טכנולוגיות. האינטליגנציה האנושית בנתה מכונות שהחליפו פעולות של בני אדם.

ואז עלתה המחשבה: אולי ניתן להעביר למכונות גם את פעולות המוח?

באמצע המאה ה–20 פותחו המחשבים ששידרגו את הזיכרון, כלומר את מה שעשו קודם הספרים.

מחשבים החלו לעבד מידע והפכו לסוג של מוח טוב מזה של האדם.הזינוק הבא התרחש בתחילת שנות ה–90 כשמוחות מחשב למדו לתקשר ויצרו רשת תקשורת עולמית — האינטרנט. ישות ידע חדשה. אורבן מכנה אותה "computer colossus", "האינטליגנציה המחשבית".כמו שהמוחות הפרטיים של בני האדם מהווים את תאי העצב במוח "האינטליגנציה האנושית", יוצרים כל המחשבים המחוברים זה לזה את הרשת העצבית של "האינטליגנציה המחשבית".

רשת זו הפכה מהירה וגמישה, ובשנים האחרונות בעלת יכולות למידה. קיומה איפשר למיליארדי בני אדם גישה קלה לכל הידע האנושי שצמח לממדי ענק,   "האינטליגנציה המחשבית" הפכה להרחבה המוחית של "האינטליגנציה האנושית". לטענת אורבן, זו הסיבה שאנחנו לא משתגעים על בני אדם אבל מתפעמים מהאנושות… מעריצים את האינטליגנציה הקולקטיבית, שניזונה יותר ויותר מהמחשב..

מאסק מכוון לשלב הבא – קשר ישיר בין 2 האינטליגנציות.מדענים בתחום "ממשק אדם־מכונה"

כבר שנים שמחברים מחשב למערכת העצבים של חולים כדי לפצות על מוגבלות, משתילים התקן באוזן של חירשים, שעל ידי שבב הופך צלילים לאותות חשמליים שמגרים את עצב השמיעה; מחדירים לעיני עיוור שתל רשתית שמחובר לשבב; משתילים קוצב מוח ששולח אותות למוח חולי פרקינסון או דיכאון עמוק. משותקים, שמוחם חובר למחשב, מצליחים להניע רגל או זרוע רובוטיים בכוח המחשבה..

ברית האדם-מחשב מרגשת – את המתלהבים ואת המזועזעים.

לריפוי מחלות ותיקון פגיעות מוח יש אהדה. ולכן, השלב הראשון בחזון של מאסק, שגייס משקיעים, עסק בפתרונות למוגבלויות, מוטוריות וקוגניטיביות. ומאוחר יותר תגיע "העצמת" יכולת המוח האנושי "הרגיל" — יותר זיכרון, יותר קשב ויותר יכולת עיבוד.  משאלה זו מעוררת אי נחת.

מאסק רוצה לתת הרבה יותר גם למי שיש להם. ומדבר על המחשב ועל האינטליגנציה הדיגיטלית כשכבה נוספת של המוח הביולוגי, כחלק בלתי נפרד מהמוח שלנו. וכשננצח את אלוף העולם בלא חשוב מה לא נגיד "האינטרנט שלי ניצח" (וגם לא "המוח הרגשי שלי מפחד") אלא "אני".

אני.

אורבן מדמיין בהתלהבות מוחות ומחשבים שידברו בחופשיות, יקלטו ויבינו אותות ללא הבדל ביניהם. במקום ללמוד שפה זרה במאמץ, אפשר יהיה להתחבר לקבצים ולדעת בבת אחת; להטעין למחשב מחשבות וזיכרונות שישארו שם כגיבוי במחלות שיכחה שמוחקות הכל, ויישארו לנצח אחרי המוות..אנחנו משתמשים בטכנולוגיית תקשורת שפיתחה האינטליגנציה האנושית לפני כ–100,000 שנה: השפה המדוברת. מניעים אוויר בעזרת הפה, או כותבים ומקלידים באצבעות כף היד בקצב אטי יחסית לשטף המחשבות.זה פרימיטיבי.למה לא לדבר ישירות ממוח למוח?

וגם להרגיש.

"אין סבל במילה סבל", כותבת אגי משעול,   השפה לא מעבירה תחושה. אבל בתסריט מוח־מחשב־מוח, ניתן לחוש סבל של הזולת ולחוות אושר של אחרים, להתחבר לקבצים שמעתיקים את מצב המוח שלהם ולהיכנס לעורם. אמפתיה אולטימטיבית, הכרת הקוואליה – חוויה סובייקטיבית חמקמקה שאינה ניתנת להגדרה מילולית או להעברה לזולת.

וואו..  זה מלהיב.יותר ויותר מרכזי מחקר עוסקים בממשק אדם־מכונה.

משותקים שמצליחים להזיז איברים משותקים או זרוע רובוטית באמצעות המחשבה נשמע בעבר הלא רחוק כמו מדע בדיוני והיום זה קורה.  כמו מעקף בכלי דם סתומים, זה מעקף של עמוד השידרה, כשבמעקף זורם מידע ולא דם. אלקטרודות קולטות אותות עצביים שהמשותקים שולחים מהאזור המוטורי במוח ומעבירות למחשב במקום לחוט השדרה המנותק והמחשב מעבד ומתרגם אותם לאותות חשמליים שמפעילים זרוע – משותקת או רובוטית..וזה דוחף לחפש דרך לבנות מעקף במוח עצמו כדי להתגבר על פגיעות מוחיות. כשיש פגיעה ממוקדת, לקלוט מידע מנקודה לפניה, לעבד את המידע מחוץ למוח, במחשב או שבב, ולהחזיר את המידע למוח – אחרי הפגיעה.

צוות חוקרים המארץ דימו פגיעה ביכולת הלמידה של המוח הקטן על ידי הרדמתו. החולדה לא יכלה ללמוד את הקשר המותנה בין גירויים. למוח הקטן שלה חובר מעקף — שבב שמחקה את הרשת הביולוגית — מחובר לשלוש אלקטרודות, שהעבירו את האותות לשבב, שלמד את הקשר ושלח אות דרך האלקטרודה השלישית ליציאה המוטורית של המוח הקטן, ואחרי כמה סבבים שוקמה יכולת הלמידה על ידי המעקף האלקטרוני.למעשה, נוצר היבריד.   ו .. נוירולוג מומחה למוח חולדות לא יכול היה להבדיל אם זו חולדה שלמדה בתהליך ביולוגי, או חולדה 'פגועה' שלמדה על ידי השבב שהושתל.

המיזם של מאסק לא פועל לפי פרדיגמה מדעית, אלא מתוך המחקרים של ממשק מוח־מכונה, מניסיון לפתח טכנולוגיות חדשות.   מתברר, שלמרות שמחקר כזה לא מתחיל מהשערה מדעית, הרבה פעמים נולדות במהלכו שאלות ומתקבלות תובנות מדעיות.

הקפיצה האדירה שעבר המחשב מ- 1950, שתפס אז חדר שלם, ועד השבב הקטן בטלפון הנייד שכוח החישוב שלו גדול פי אלף מיליארד, מרמזת על הקושי לדמיין מה יהיה בעוד 50 שנה ממשק האדם־מכונה, בהינתן שכבר עכשיו אדם משותק יכול להזיז זרוע רובוטית בעזרת המחשבה..

מאסק רוצה שהאינטליגנציה האנושית תעזור לא רק למשותקים, אלא גם לסובלים ממחלות קוגניטיביות כמו הפרעת קשב ואלצהיימר, ובתוך עשר שנים הטכנולוגיה גם אנשים רגילים יוכלו להרחיב יכולות מוחיות..

מאסק חולם ומשקיע מתוך רצון שיהיה לאנושות משהו לקוות לו. כך הוא אומר, או מאמין, או רוצה שאנחנו נאמין.

החזון המטלטל שלו מדגים את יכולת האינטליגנציה האנושית להניע שיתוף פעולה כדי לממש חלומות מוטרפים.

נקווה שהתיחסות לבריאות, אושר וחמלה יהיו חלק מהדרך, או שהפגיעה בנו תהיה אדירה..

מרתק.. אין ספק – עולם חדש מופלא

(מענין מה אלדוס האקסלי היה חושב)

(ותודה לאל שאני כבר מבוגרת)

 

 

ולצפייה בהרצאתו של ד”ר דניאל מישורי

הרצאות פורום המומחים בנושא קרינה בלתי מייננת ובריאות הציבור – אוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

פליטים סביבתיים – מצגת של דר' יעל שטיין בכנס אונסקו 2015

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.