למידה מרחוק בעידן אלחוטי – המגזר החרדי

פורסם ב-

הרב יואב אלון מזהיר מסיכוני דור 5 (אך בעיית החשיפה לקרינה רחבה יותר).

הרב אלון גם מתייחס למודעות הנמוכה במגזר החרדי, החשוף לפגיעה בבריאות.

הרב יואב אלון מרחובות, אביו של ראש ישיבת מיר-ברכפלד הרב נועם אלון, מוצג בחדרי חרדים כאיש מדע הרחוק מתאוריות קונספירטיביות.

לפי הכתוב – לפני שחזר בתשובה היה מדען בתעשייה הביטחונית, תואר ראשון במתמטיקה ובפיזיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני ודוקטורט בפיזיקה של חלקיקים יסודיים ממכון וויצמן.

והוא מטיל פצצה .. הרב אלון מתיחס לסכנות בדור 5 בסלולר ולחיסונים נגד הקורונה (ולנכונות הנתונים הרשמיים לגבי המחלה).

לטענתו, נתוני הממשלה בקשר לקורונה – שקריים, וכך נתוני ארוגני הבריאות העולמי.הוא מזהיר מהחיסונים המואצים נגד הקורונה – מסוכנים ואסור להתקרב אליהם.  אך בעיקר הוא מתיחס ל ..טענות כי G5, “דור חמישי באינטרנט הסלולרי המהיר, מאד מסוכן” ומפרט 2 היבטים:

 • עוצמת הקרינה “בתפעול רגיל”.
 • טענות שהמערכת עלולה בקלות להפוך לאמצעי לחימה ומעקב ולפגוע ואף לחסל אנשים.

הרב אלון מפרט טענות שהפעלת G5 תביא לפגיעה ביותר אנשים בעקבות ריסוק מערכת החיסון, במקרה שיופץ נגיף חדש או ישן, בממדים של עשרות אלפים ויותר. כך הוא אומר..

לדבריו, לפני כשנה החל לבדוק את הטענות, לקרוא וליצור קשר עם גורמים שמובילים טענות לגבי דור 5, עם הרב דניאל עשור פרסם חוברת על G5 וחיסונים. שוחח עם הרב יובל עובדיה ועם רבים במגזר החרדי. לדבריו, קרא גם טענות הפוכות ופגש פעילים חילוניים, כמו שי דנון וגיא טל.

ולאחר בדיקתו  .. הסיק ש .. חלק מהדברים וודאיים וברורים ולגבי חלקם יש חשש אך נדרשת בדיקה.

הוא מפרט סתימת פיות בשיטות שונות, כמו ‘השם יעזור’, או תיוג הטענות כ’קונספירטיביות’, או כינוי ‘מכחישי קורונה’.  השתקת טענות חזקות לגבי אפשרות “שואה איומה”, לא רק תמותה אלא “גם תוכניות לשעבד אותנו וכו'”.  בהקשר זה, מזכיר הרב אלון כי בשואת יהודי אירופה, כשהחלו להגיע רסיסי מידע – לא האמינו.

הרב אלון מדגיש כי רבים, בעיקר בחוגים החרדיים, לא מודעים לטענות וכי כמה שהקשיבו לטענות אלו הפכו פעילים בנושא.

לדבריו, דיבר עם רבנים, עסקני ציבור, חברי כנסת ויועצים רפואיים.

לתגובות כגון: “שטויות” עונה הרב כי הדברים נשמעים אולי הזויים, אבל לקב”ה יש יכולת להביא סכנה נוראית באופן שזה ייראה הזוי ואולי זה הניסיון שלנו עכשיו – שלא מתייחסים לדברים.

לתגובות: “אין מה לעשות ורק הקב”ה יכול לטפל בזה” עונה שבשריפה אם יש אפשרות לכבות – הקב”ה מצפה שנעשה זאת.

הרב אלון מבקש כי המידע יגיע לגדולי התורה ולעסקנים המובילים שיזהירו.

 

הרב אלון מדרבן – למנוע את פריסת G5 (בריכוזים החרדיים) !

כי .. המקומות שבהם המערכות ייפרסו יספגו את המהלומה העיקרית וחרדים לא צריכים את זה (את דור 4,5).

הרב קורא לזעוק לקב”ה שיציל את הציבור, אבל לציבור אין מושג מה קורה ומתעלמים.

הרב אלון מדגיש את הצורך בהיזהרות – BETTER BE SAFE THAN SORRY. קריאה שמנוסחת בלשונו כך:  “נניח שהדברים שאני אומר כעת נכונים בחמישים אחוז, והסיכוי שהם לא נכונים גם כן חמישים אחוז, .. כשמחשבים חשבונות של אחוזים לא צריך רק לקבוע את האחוז של כל צד אלא גם את הנזק שיכול להיגרם בכל צד. וכאן זה ברור שאם אכן הטענות האלה הם נכונות – בחמישים האחוזים האלה, התעלמות מהם זה נזק בהיקף של שואה וכיליון של כל התרבות היהודית. לעומת זאת אם הכל מצוץ מהאצבע וזה לא נכון אז אנחנו עוררנו דברים דמיוניים ובזבזנו זמן וגרמנו להפחדה של הציבור, אבל כל זה לא מגיע לקרסוליו של הצד השני.”

והוא צודק כל כך, כבוד הרב. 

כמי שנפגעה מדור 3 ומסייעת לנפגעות ונפגעים רבים אני מחזקת את קריאתו, אבל .. אני מצרה על כי לא גילו לרב אלון מעט יותר על:

 • נזקי קרינה בלתי מייננת.
 • הנפגעים הרבים והמתרבים – נפגעי דורות 1,2,3,4 בסלולר, נפגעי וויפיי (וגם נפגעי DECT וגם חשמל ועוד – נפגעים שונים רגישים לתדרים שונים. דרגת הרגישות אף היא שונה מאדם לאדם).
 • הסכנות בסלולר הכשר דור 3 ודור 2 .. במיוחד בימי למידה מרחוק.

 

הדגמה ויזואלית פשוטה מה קורה לכדוריות הדם בחשיפה לוויפיי ולקרינה בלתי מייננת 

 

עמיר בורנשטין פרסם מספר פעמים מתחילת הסגר כי הוא מקבל פניות מחרדים שנפגעו מקרינה, אך מתקשה לסייע להם וביקש סיוע ממי שמכירים את המגזר.

לדבריו, “אני מקבל יותר ויותר שיחות טלפון (הם מתקשרים מהסלולרי) מאנשים דתיים, חרדים וחרדות, שאין להם טלפון חוטי בבית ולא מחשב חוטי.הם משתמשים בטלפונים דור שני פשוטים בתקן GSM (קרינה גבוהה מאוד) כדי לתקשר וכדי לשמוע כמה שעות של שיעורים ביום. בזמן הקורונה המגמה הזו התגברה ויותר מהם הופכים רגישים לקרינה.בינתיים הם חושבים שהם מרגישים כאבי ראש מהתאורה האלחוטית (שכנראה וכמעט לא משדרת ביחס למה שהם חוטפים מאנטנות סלולריות ברחוב ומהסלולרי האישי שלהם).

אין להם מד קרינה אז הם לא מבינים את היחסים בין השידורים.עקב כך שאין להם מחשב חוטי.

אין לי איך להעביר להם מידע על צמצום חשיפה, הפסקת שימוש, התחלת מדידות קרינה, והתמודדות עם הרגישות לקרינה. צריך להבין איך עוזרים לאנשים הללו.זה צריך להיות על ידי אנשים, רצוי דתיים (שמבינים את התרבות ואת הקשיים האחרים) שהם רגישים לקרינה ולמדו כבר הכל על בשרם ומוכנים ללוות אנשים כאלה בטלפון (חוטי בעזרת השם).”

אחת התגובות היתה מהידרתרפיסט שעובד בבני ברק והעיד מניסיונו:

 

עמיר מפרט כי הכין חומר הסברה להדפסה  “אני ויערה הכנו הדפסי PDF של האתר ואנחנו שולחים באימייל למי שאפשר כדי שיוכלו להדפיס ולקרוא וללמוד. אבל אני מרגיש שזה לא מספיק.”.

עמיר גם כתב מדריך מקוון מצוין לצמצום חשיפה לקרינה ולנזקיה בשם – “חוזרים לקווי”  – צעדים בסיסים כדי לחזור לשימוש בתקשורת קווית-חוטית ללא חשיפה לקרינת רדיו (מיועד למסתמכים רק על הסלולרי המקרין לתקשורת – ומבחינת נזקי הקרינה לא משנה אם זה טלפון כשר בהאזנה או דור 4 בגלישה).

 

20 נובמבר 2020 – מני בן אריה מדווח על שיחה בנושא עם מורדה חרדית

 

והנה באותו הקשר ..

התפרסמה כתבה ב- YNET על בעיות בלימוד מרחוק עם דור 3 במגזר החרדי

הלמידה מרחוק במגזר החרדי נעשית בהאזנה – לא מדובר בסמרטפון – המכשיר הנייד צמוד לראש ומקרין את המוח משך 5 שעות ביום.  וזה לא רק מזיק לתאי המוח ומתיש את הגוף, זה גם מחבל בריכוז ובזיכרון – ביכולות הלמידה.

הלומדים מרחוק זקוקים למחשב וטלפון בחיבור קווי (כבל / חוט).

עמיר חוזר ומדווח על פניות רבות המתיחסות לכאבי ראש בעת למידה בסלולרי דור 2 בתקן GSM. 

לעומת זאת, בכתבה ב- YNET מתיחסים לדור 3 דווקא:  “עד 90% ניתוקי שיחות במגזר החרדי בתקופת הסגר.. הניסיונות לייצר שגרת למידה מרחוק נכשלו, מובאים דברי משרד התקשורת. וזה מיוחס גם למגזר הערבי והבדואי עקב “פערים משמעותיים בפריסת תשתיות”.

נציין כי הקרינה ממכשירי דור 2 גבוהה יותר.

בכתבה ב- YNET מתיחסים לקריסת דור 3 בגלל השימוש של ציבור זה. בכתבה מתואר מצב כאילו הבעיה היא רשתות דור 3.  זה מתחבר לפרסומים קודמים בתקשורת כי משרד התקשורת מתכוון לסגור את רשת דור 3 ולפנות תדרים. האם זו הסיבה לניסוח זה? לכתבה זו?  לצערנו, לא נראה כי המניע לפרסום הוא הנזק לבריאות הציבור. נראה כי מטרת הכתבה לעודד מעבר לדור 4 או 5 – ללא צורך אמיתי (בעיקר בררב הציבור החרדי), כפי שאומר גם הרב אלון.

 

כדאי שראשי המגזר החרדי ישכילו להנחות את קהליהם להשתמש בתקשורת קווית חוטית וללא חשיפה מיותרת לקרינה אלחוטית מזיקה.

בעודי כותבת התפרסמה הבוקר עוד כתבה בגלובס מנסה לשכנע שחובה לסגור את רשת דור 3 ולפנות תדרים לדורות מתקדמים, תוך הדגשת מכשול השימוש בחברה החרדית.  

בתקשורת חוזרים ומדגישים כי מתחילת סגר הקורונה בקרב החרדים נתגלו בעיות תקשורת קשות כתוצאה מ:

– ליקויים בתשתיות.

– ריבוי ילדים – קושי לאפשר לימוד מרחוק בהיעדר מספיק מכשירים.

 

בתקשורת שוב ושוב מציינים כי החרדים משתמשים בדור 3.  וכאמור, עמיר בורנשטין מדווח על פניות רבות מצד נפגעים חרדים שמשתמשים בדור 2 – בו הקרינה גבוהה יותר. חרדים המשתמשים בדור 3 מגיעים פחות אולי כי הם נפגעים פחות.   (מענין לבדוק בסקר מה אחוז משתמשי דור 2 ודור 3 בציבור החרדי וכמה סובלים מתסמינים בכל קבוצה כזו).

לצערנו, במקום לסגור את דור 2 המיושן והמקרין מאד (וגם את רשת דור 4 המקרינה מאד), יסגרו את רשתות דור 3 בסלולר.

ודווקא.. מכל הרשתות, כנראה דור 3 התאימה יותר כרשת מצומצמת אחת לכל המפעילים – להשאיר רשת אחת לשיחות קצרות ולגלישה קצרה (אינשאללה הציבור יבין)

אבל..  לשם הדרך ארוכה.. כאמור.. ערימות גופות נדרשות (כמו במאבקים להכרה בנזקי עישון, עופרת בצבעים/ דלקים/ צעצועים/ כלי מזון, זיהום מפרץ חיפה/ קישון, תלידומיד, אסבסט, זיהומי מים ועוד – מאבקים שארכו עשרות שנים נגד תעשייה אינטרסנטי שמפעילה מומחים “מטעם” ופוליטיקאים מושחתים).

כיום החלטות משרד התקשורת מתבססות על חוסר ידע לגבי השפעות בריאותיות. מנסים בכוח להעביר את משתמשי דור 3 לרשתות דור 4 ודור 5 כדי ליצור ביקוש.

 

השוואה של קרינת דור 3 UMTS עם דור 2 GSM – עמיר בורנשטין

 

 

למי מכם שיש נגישות לראשי הציבור החרדי – אתר זה ואתר “ללא קרינה בשבילך” מציעים מידע לגבי:

אנא, העבירו להם מידע זה.

תוכלו גם להעביר לידיעתכם מההרחבה הבאה לגבי הסיכון לילדים.

 

במחקרים רבים נמצא כי ילדים וילדות סופגים קרינה רבה יותר.

ככל שגילם צעיר יותר (והרקמות רכות יותר) – ספיגת הקרינה רבה יותר.

זה מודגם היטב בצילומי סריקות מוחיות, אשר משווים מוח בוגר עם מוח בן 10 ומוח בן 5 בעת חשיפה לקרינה סלולרית.

ככל שנראה בהדמיה המוחית יותר אדום-צהוב המצב יותר גרוע – כלומר, נזק לרקמות הרכות במוח.

 

 

במאמר מ- 2014 אשר נקרא “מדוע ילדים סופגים יותר קרינת רדיו/ מיקרוגל” התיחסו החוקרים, ובראשם לויד מורגן, לחשיפה לקרינת רדיו/ מיקרוגל (סלולר, וויפיי, אלחוטי).

במאמר פורטו והתיחסו לנקודות הבאות:

 • השפעת קרינת רדיו (סלולר, אלחוטי, וויפיי ועוד) על שכבת המיאלין אשר עוטפת את תאי העצב.
 • אובדן זיכרון וניוון מוחי כתוצאה משימוש במחשבים וחשיפה לקרינה סלולרית (דמנציה דיגיטלית – Digital dementia).
 • נזקים לזרע ולפיריון.
 • חשיפה של עוברים.
 • עלייה בתחלואה של סוגי סרטן מסוימים.
 • תקופות חביון של סוגי סרטן הקשורים לחשיפה לקרינה.
 • סרטן שד הקשור לנשיאת המכשיר הסלולרי בחזייה.
 • סוגי סרטן שונים בבלוטת הרוק.
 • תקנים של FCC ומגבלותיהם,
 • מכירת צעצועים, שיש בהם משדרים וקרינת רדיו, לשימוש של תינוקות ופעוטות.

 

מסקנות החוקרים:

 • קרינת רדיו נמצאה (והוגדרה) כמסרטן אפשרי בבני אדם.
 • ילדים סופגים יותר קרינה ממבוגרים.
 • עוברים בסיכון אפילו גבוה משל ילדים.
 • יש לאסור על נשיאת סלולר בחזייה.
 • מדריכי השימוש במכשירים סלולריים כוללים התיחסות לבעיית של חשיפה יתר גם ביחס לתקנים הגבוהים של היום, שלא מגנים על הבריאות.
 • נדרש איסור על שיווק ציוד אלחוטי לילדים.
 • למרות אזהרות ממשלתיות (ובעלונים של מכשירי הסלולר) הציבור לא מודע לסכנה מחשיפה לקרינה בלתי מייננת.
 • תקני החשיפה לקרינה בלתי מייננת לא עודכנו עשרות שנים (למרות עלייה דרמטית בחשיפה האישית והסביבתית לקרינת רדיו). תקנים מיושנים אלה לא מספקים ויש לעדכנם.
 • הנחיות השימוש במכשירים סלולריים, במחשבים ניידים ובטאבלטים מנוגדרות לדרך בה רוב הציבור משתמש בהם. (לגבי סלולר ההנחיה היא החזקה 2.5 ס”מ מהראש/ גוף, לגבי מחשבים ניידים וטאבלטים ההנחיה היא החזקה 20 ס”מ מהגוף – ללא מגע בגוף).

קישור למאמר

 

בכתיבת מאמר זה השתתפה גם דר’ דברה דיוויס, מייסדת ונשיאת Environmental Health Trust, שהוא מלכ”ר מדעי לגבי צמצום מפגעים סביבתיים. דר’ דיוויס זכתה בפרסים על ספריה, היא משמשת כפרופ’ אורחת בביה”ס לרפואה של בית החולים הדסה בירושלים ובאוניברסיטה באיסטנבול, הקימה את המחלקה הראשונה בעולם לאונקולוגיה סביבתית באוניברסיטת פיטסבורג. משך השנים שימשה כיועצת בכירה לממשל קלינטון ולארגון הבריאות העולמי, היא מרצה ברחבי העולם על נזקי קרינה וזיהום סביבתי, אשר פרסמה מאות מאמרים מדעיים בכתבי עת מובילים.

דר’ דיוויס מצטטת את דר’ דויד סרבן-שרייבר, רופא וחוקר שנפטר ב- 2011, מסרטן מסוג גליובלסטומה – גידול ממאיר במוח שנגרם מקרינה סלולרית. דר’ סרבן שרייבר כתב: “איננו רוצים להאמין שהמכשירים שאנחנו כה קשורים אליהם עלולים להזיק לילדים, אבל מדע אינו קשור לאמונות, ולכן גם החלטות ממשלתיות לא אמורות להסתמך על אמונות”.

כיסויים צבעוניים מגנים על מסך המכשירים משבירה כשפעוטות מפילים או נוגסים בהם, אך אין הגנה על מוחותיהם מפני הפולסים של הקרינה מהמכשירים הדיגיטליים, בהם משחקים לרוב כבר לפני גיל שנתיים, כותבת דר’ דברה דיוויס.

קרינה בלתי מייננת אינה גורמת ליינון ולא לחימום, אולם בהתמדה מפריעה ומחבלת ב- DNA, במחסום דם-מוח שמגן על המוח, במנגנוני חימצון וגורמת ליצירת רדיקלים חופשיים ועוד. מוחות של ילדים מוקפים עצם גולגולת דקה וחדירה יותר, הכוללת יותר נוזלים.

מח העצם של ילדים בגילאי 5 סופג פי 10 יותר קרינה בהשוואה למבוגרים. בקרב תינוקות ופעוטות הספיגה גדולה אף יותר. וזה כולל מכשירי בייבי-סנס ואפליקציות שהפכו לשמרטפיות.

מחקרים גם מצאו כי חשיפת עוברים לקרינה בזמן ההריון, מביאה לשיעור מוגדל של הפרעות התנהגות וקשב.

זרע של גברים נפגע אף הוא עקב חשיפה לקרינה – המוביליות והחיוניות של תאי הזרע נפגעת באופן חמור ועימם יכולת הפיריון.

סיפור גידולי המוח מורכב עקב תקופת החביון הארוכה (כעשור) וכי דפוסי השימוש בסלולר והחשיפה לקרינה גברו מאד בהשוואה לעבר. כך מסבירה דר’ דברה דייוויס.

 

מדבריה של דר’ דיוויס בפורום המומחים באוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

כאמור, ככל שיש יותר אדום-צהוב מדובר בספיגה גדולה יותר ובנזק גרוע יותר לרקמות הרכות המוח.

דר’ אנני ססקו בכנס על ילדים וסרטן – מדברת על קרינה בלתי מייננת ונזקיה, במיוחד לילדים

 

כאבי ראש ודימום מהאף – שילוב תסמינים שכיח בילדים אשר דורש בירור (יכול להעיד על נזק מוחי)

על ילדים רגישים לקרינה

נער נפגע קרינה שנאלץ לעזוב את בית הספר – כתבה ברדיו דרום

מהי רגישות לקרינה

“נדליק סלולר ונראה מה זה עושה להם” – על ניסויים והתעללות בילדים רגישים לקרינה

קרינה סלולרית ומוח האדם – סיפור בתמונות

הסבר מנגנון הפגיעה במערכות הגוף

הדגמה של השפעת קרינה אלקטרומגנטית על תאי דם – דר’ מגדה חבס

 

הדגמת שונות מוחית של רגישים לקרינה במחקר של הוזר מ- 2017

 

דר’ דברה דיוויס באוניברסיטת מלבורן על קרינה סלולרית ב- 2015 (עם תרגום לעברית – תודה לבועז אגמון)

 

דר’ אנני ססקו בכנס על סרטן בילדים – נזקי קרינה בלתי מייננת.

 

כמה רגישים לקרינה יש – דר’ יעל שטיין מהדסה עין כרם

פרופ’ אולה יוהנסון של רגישות לקרינה בתקופתנו

חברתנו עדית וניתוח מוח רביעי להסרת גידול סרטני (גליומה – סרטן מוח הנגרם מקרינת סלולר)

רגישות לקרינה וזכויות אדם – דר’ דניאל מישורי

הקלה בימי קורונה – חווית החיים של רגישי קרינה קשים

למה במבדקים “ידועים” לא מצאו רגישות לקרינה

אין איפה לגור – נפגעי קרינה (סלולרית, אלחוטית)

קשיי הקמת עמותה וגופי עזרה עצמית של רגישים לקרינה

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.