מהו SAM בקפיינים נגד דור 5 בסלולר של #WeAreNotSAM

פורסם ב-

קמפיינים מדהימים ביופיים נגד סלולרים 5G ונגד עוד ועוד קרינה סביבתית מופקים בשם   #WeAreNotSAM  ..  שווה לעקוב אחריהם.

הקישור בפייסבוק – https://www.facebook.com/wearenotsam

ולחתום על העצומה להחרמת סלולרים דור 5 כי הדרך לשינוי היא חרם צרכני.

 

מה זה אומר We Are Not SAM ? 

מה אנחנו לא?   מה זה SAM ?

 

שם זה מתיחס למודל SAM אשר משמש לבדיקות SAR.  מודל זה:

 • גדול מ- 90% מהאוכלוסיה
 • עשוי מפלסטיק או קלקר, חלול וממולא בנוזל – מים עם סוכר ומלח שביחד יש להם מקדם דיאלקטרי (מאפיין חשמלי) של מוח או גוף טחון.

מעבר לצורתו החיצונית ולמקדם הדיאלקטרי, מודל זה (SAM) לא קרוב בשום צורה למוח או לגוף אנושי.  

מודל זה אינו רלוונטי. ובכל זאת התעשייה עושה עליו בדיקות בטיחות למכשירים סלולריים ואלחוטיים.  

במודל זה גם נבדק משתנה שאינו רלוונטי  – עלייה בטמפרטורה (תוך 30 דקות חשיפה) של הנוזל כתוצאה מהקרינה מטלפון סלולרי שמונח בין 0.5 ל- 2 סנטימטר מהמודל:

 • רוב האנשים מצמידים את הסלולרי לראש בעת שיחה (בדיוק כפי שרואים בפרסומות החברות שכותבות באותיות קטנות בעלונים להרחיק מינימום אטינץ’, 2.54 ס”מ, מהגוף).
 • הנזק לגוף ולמוח אינו נגרם מחימום, כפי שהוכיחו מחקרים רבים.

כך מקבלים בדיקת בטיחות שאינה רלוונטית להשפעות ביולוגיות ובריאותיות של הקרינה.  בדיקות שמאפשרת להכריז על ציוד אישי וביתי מקרין כ”בטוח לשימוש”.

 

הסיסמא/ השטאג  #WeAreNotSAM  באה להדגיש שאנחנו – האדם – מאד רחוקים ממודל SAM וכי בדיקות הבטיחות אינן מבטיחות את הבריאות שלנו בעת שימוש בציוד סלולרי ואלחוטי.

 

דגם הראש של מודל SAM לבדיקות בטיחות סלולר SAR ל.. ראש אדם

אנחנו לא SAM

 #WeAreNotSAM

 

הפיצו את הקמפיין שחושף את תרמית מבחן SAM המשמש את FCC ומקודם על ידי חברות התקשורת, כדי שהציבור יאמין שהמכשירים הסלולריים, הטכנולוגיה האלחוטית ודור 5 בטוחים.

בדיקה רמאית ומגוחכת זו מתעלמת מ:

 • העובדה שמוח אנושי אינו נוזל אלא מערכת ביו-חשמלית מורכבת.
 • אלפי מחקרים המראים בבדיקות מוחיות (MRI, סריקות מוחיות ו- EEG) השפעות ברורות במוח כתוצאה מחשיפה לקרינה סלולרית ואלחוטית.

בדיקה זו כעת משמשת ל”הוכחה” כי דור 5 (5G) בטוח לשימוש ולא מזיק לבריאות..

 

חיתמו על העצומה – בקישור

קיראו על התביעה נגד FCC לגבי הסירוב לעדכן תקנים למרות אינספור מחקרים המוכיחים נזקים ברורים לבריאות, כבר עשרות שנים.

השימוע נערך בינואר 2021 וממתינים לפסק דין.

בצוות התביעה מובילה גם עו”ד דפנה טחובר שלנו, שמצוטטת במודעה הבאה בקמפיין.

 

ועוד מודעה רלבנטית לגבי חדירת קרינה למוח

גוף ילדות וילדים סופג פי 2 קרינה מגוף מבוגר, מצטטת המודעה הזו בקמפיין.   אותה רמת קרינה נספגת וחודרת יותר למוח בין 5 לעומת מוח בוגר – כפי שניתן לראות באיורים לפני הדמיות מוחיות, שנלקחו ממחקרים רבים.

(רשמים מהכנס הרפואי על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת – ינואר 2021)

 

מהו SAR ?

על מכשירי קצה (טלפונים סלולריים, טאבלטים, אוזניות אלחוטיות, מחשבים אלחוטיים וכדומה) מצוינות רמות חשיפה לפי מדד  SAR.  הן נרשמות ביחידות של הספק למשקל – W/KG.

בכל מכשיר סלולרי יש 5-6 אנטנות !  הקולטות בתדרים שונים ובעוצמות שונות.  

מדד  SAR הוגדר על ידי  FCC בארה”ב ועל ידי ICNIRP באירופה.  גופים אלה מוטי תעשייה ומכחישי נזקים ידועים. FCC באופן גלוי, לעומת ICNIRP שנשלט בידי אנשי תעשייה במנגנון “דלתות מסתובבות“.  לפי גופים אלה לקרינת רדיו אין השפעה בריאותית חוץ מחימום (פיזיקלי), תוך התעלמות משפעות ביולוגיות מוכחות.  לכן, תקן SAR מאד גבוה ולא מגן על המשתמשים והמשתמשות במכשירים אלה. התקנים של גופים אלה גם לא מגנים על כל הציבור אנושי, החי והצומח, הנחשפים 2417 לקרינה גבוהה מאד מהתקני השידור הרבים – אישיים, ביתיים וסביבתיים (חשיפה פסיבית לקרינה סביבתית ללא הסכמה).

התקנים הלא רלוונטיים מבוססים על הנחת יסוד שגויה של אפקט חימום בלבד.  אולם, גופים כגון WHO EMF PROJECT אימצו את תקן SAR. כלומר, תקן של תעשיה, ביכול הומלץ על ידי גופי “בריאות” בינלאומיים.

אולם, WHO EMF PROJECT מושפע תעשיה אף הוא ומשתמש באותה הנחת יסוד שגויה כי הקרינה מחממת וכי אין השפעות בריאותיות נוספות, למרות אלפי עדויות מחקריות להשפעות והוכחת מנגנוני פגיעה ביולוגיים.

(הסבר על השפעות הגופים בהתיחסות לתקנים והמלצות חשיפה לקרינה – עמיר בורנשטין)

 

מדד  SAR

 1. תקן  SAR מבוסס על הנחת היסוד כי ההשפעה היחידה של קרינת רדיו היא חימום. זה הופרך במחקרים רציניים, כגון מחקר NTP ואחרים שהראו השפעות ביולוגיות ברמות חשיפה שלא גרמו לחימום.
 2. מדידות על בובה עם ראש הגדול פיזית מרוב האוכלוסיה – המודל הוא של ראש מבוגר גדול (בעשירון העליון מבחינת הגודל), לא נלקחים בחשבון ראשים קטנים יותר כגון ראשי ילדים, שנמצא כי חדירת הקרינה בהם גבוהה בהרבה (כפולה) ועליית הטמפרטורה בהם שונה אף היא במידה משמעותית.
 3. המודל עשוי מפלסטיק, המלא נוזל מבוסס מים-סוכר-מלח עם מקדם דיאלקטרי דומה לראש טחון (או גוף טחון).
 4. אין דמיון בין המודל לגוף אנושי
  1. המודל אחיד מאד, הגוף מורכב מרקמות ומאיברים שונים שכל אחד מהם מגיב אחרת לקרינת רדיו.
  2. התמיסה מתחממת באופן אחיד, בעוד המוח האנושי לא אחיד ואינו מתחמם באופן אחיד. איזורי מוח מסוימים מתחממים הרב יותר ובמהירות שונה מאיזורים אחרים במוח.
  3. המודל עשוי פלסטיק שאינו מבודד או מחזיר קרינה כמו הגולגולת האנושית.  חסימה והחזרת קרינה של הגולגולת תורמות, בנוסף לצפיפות משתנה של רקמות המוח, ל“אזורים חמים” במוח. רקמות המתחממות הרבה יותר מאחרות.
 5. המדידה אורכת 6 דקות בממוצע. בפועל זמן השימוש ארוך יותר אצל רוב האנשים, שלא מנתקים מגע מהמכשיר הנייד רוב שעות היום.
 6. חישוב רמת החשיפה הוא ממוצע לגרם או 10 גרם רקמה. בגוף יש איברים קטנים יותר, שלא באים לידי ביטוי בניתוח זה.
 7. בתקן  SAR לא מתיחסים לחשיפה לשדות חשמליים ומגנטיים בתדר נמוך, בעת הצמדה ודיבור בטלפון סלולרי. גם להם יש השפעות בריאותיות. רמות השדה המגנטי צמוד לסלולרי GSM בזמן שיחה עללות להגיע למאות מיליגאוס (כאשר במחקר נמצאה עלייה בסרטן דם אצל ילדים בחשיפה מעל 2 מיליגאוס).
 8. מדידת SAR מבוצעת כשהמכשיר הנבדק מופעל כשהקרינה ממנו מקסימלית ורציפה בסוג תקשורת יחיד.  מצב זה לעולם לא מתקיים במציאות. המכשירים משדרים בעוצמות משתנות, בפולסים, במגוון שיטות שידור ותדרי שידור. המדידה אינה רלוונטית למצב אמת.
 9. המדידה מתבצעת כשהסלולרי במרחק 5-20 מ”מ מהמודל. זה שונה מהמצב האמיתי בו רוב המשתמשים והמשתמשות מצמידים לראש את הסלולרי בעת שיחה. יש גם חוסר אחידות בין המדידות (כל יצרן בודק באופן שונה וההשוואה בעייתית).
 10. נחשפו מקרים רבים ( PHONEGATE) בהם רמות הקרינה שנמדדו ממכשירים שנרכשו בשוק היו גבוהות מהצהרות היצרן.

מדד  SAR משמש להשוואה בין מכשירים שונים. אבל יש לזכור כי הוא מוגבל. במציאות יש גורמים נוספים שמשפיעים על החשיפה מהמכשיר האישי. בסלולרי חשוב איזו רשת מספקת שידור. מכשיר סלולרי ישדר ברמות קרינה שונות, כשהוא מחובר לרשתות ולספקים שונים, כשהוא מוחזק באופן שונה, כשהוא מופעל בצורה שונה ואפילו במקום שונה.

עמיר בורנשטיין מסביר כי חשיפה בפועל ממכשיר שהרמה המוצהרת שלו  היא 1.2W/Kg , כשהוא מורחק מהגוף, מוחזק בלי הפרעה לקליטה בשטח פחות, נמוכה יותר מחשיפה בפועל של מכשיר שהרמה המוצהרת שלו 0.3W/Kg שמופעל בממ”ד או במקלט, מוחזק קרוב לגוף ותוך הפרעות קליטה (בצורת החזקה וקירות הבטון).  יש השפעה לצורת השימוש על החשיפה יותר ממה שניתן להבין ממדד SAR. המדד לא מתאים אפילו להשוואה בין מכשירים, אך באין מדד אחר .. מומלץ להתייחס אליו בזהירות.

(צמצום חשיפה מהסלולרי – עמיר בורנשטין)

 

מדידות בלתי תלויות הראו כי הצהרות היצרנים לגבי רמות חשיפה לקרינה נמוכות מהקרינה בפועל – שערוריית PHONEGATE.

מדד SAR מאפשר ליצרנים לבצע בדיקה במרחק  5-20 מ”מ מהמודל. זה מאפשר להם להצהיר על רמות חשיפה נמוכות מהרמות כשמצמידים סלולרי לגוף (כמו שרוןאים בפרסומות של היצרנים.. למשל בכיס)

בדיקות מקצועיות ובלתי תלויות של SAR על מכשירים שנקנו ונבדקו במעבדות לפי התקן, חשפו רמות קרינה גבוהות מהמוצהר על ידי היצרנים.  שערורייה זו נקראה PHONEGATE.   בצרפת יש גוף שמדד מעל 600 מכשירים ומצא חריגות ביותר מ- 300 מכשירים.  קישור – https://data.anfr.fr/anfr/visualisation?id=ad8014ec-f631-450e-a259-799188714ef9

מאמר שפורסם ב- IEEE חשף שגיאות לגבי 13 מכשירים מחברות שונות – https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?tp

בארץ בוצעו בדיקות על ידי פרופ’ מוטי חרדים מהמכון הטכנולוגי חולון והיו גם מכשירים שנאספו מהשוק בגלל ממצאים מטרידים.

אז מה למדנו .. ?

מדד SAR לא רלוונטי כי הוא בודק רק עליית טמפרטורה במודל ראש פלסטיק עם מים ומלח, בממוצע משך שיחה של 6 דקות. המודל הוא בגודל ראש אדם גדול במיוחד ואין התיחסות לשדות מגנטיים וחשמליים בתדר נמוך. מדד זה לא מייצג רמות חשיפה אמיתיות לקרינה בעת שימוש במכשירים.

ו .. אנחנו ממש לא SAM

בטח לא הילדים, שמוחם סופג יותר.

הרחבות על SAR:

 

 הדו”ח הסופי של הוועדה לבחינת בטיחות קרינה סלולרית לקראת אימוץ דור 5 (5G) הוגש בניו המפשיר, בנובמבר 2020

קישור –  הדוח המלא

מדובר בהישג לבריאות הציבור והסביבה בניו-המפשייר.    בשנת 2019, עבר חוק בניו-המפשייר הקורא לכונן וועדה לבחינת הסיכונים מפני פרישת דור 5 של רשתות הסלולאר.  עם תום עבודתה, פרסמה הוועדה,בתחילת נובמבר 2020, דו”ח ארוך ומפורט וההמלצות העיקריות:

 1. לחייב את כל רשויות המדינה לפרסם באתר האינטרנט שלהם מידע ואזהרות מפני קרינת המיקרוגל מכל המקורות, לרבות אנטנות דור 5 זעירות באזורים ציבוריים, עם אזהרות ספציפיות באשר לפעוטות, ילדים ונשים בהריון.
 2. להרחיק כל אנטנה חדשה המותקנת בשטחי המדינה או בשטח פרטי מאזורי מגורים, מסחר, עסקים ובתי ספר.
 3. להחליף בבתי הספר ובספריות ציבוריות רשתות ויי-פי ברשתות קוויות / אופטיות.
 4. לאמץ מדיניות שתעודד פרישת תקשורת סיבים אופטים, קווי נחושת ותקשורת אופטית-אלחוטית בכל מבני הציבור והמסחר במדינה.
 5. להטיל על גופי מחקר מתאימים, הכוללים גם מומחים בתחומי האקולוגיה, לפתח תקני בטיחות לקרינה אלחוטית שתספק הגנה על העצים, הצמחים, הציפרים, החרקים והאבקנים. זו המלצה למדינה.

הוועדה הורכבה מנבחרי ציבור, נציגת ציבור, נציג תעשיית התקשורת, נציג משרד הבריאות, נציג ממשרד התובע הכללי, נציג ממשרד המסחר והתעשייה, נציגי אקדמיה בתחום הרפואה והנדסת החשמל.  בוועדה נשמעו עדויות מפי נציגים ומדענים רלבנטיים.

הרקע להקמת הוועדה מכח חוק הינו תלונות תושבים בפני בית הנבחרים של המדינה אודות הקמת אנטנות סלולאריות דור 5 והחששות מסיכוני הבריאות של אנטנות.  במהלך החקיקה התגבשו 8 שאלות מפתח שהוצגו בפני הוועדה, שהוועדה ענתה עליהן תשובות מנומקות:

 1. מדוע חברות הביטוח הכירו בקרינה הסלולארית כסיכון משמעותי והחריגו מהפוליסות שלהן נזקים פתולוגים הקשורים עם קרינה זו?
 2. מדוע בחלק המשפטי בעלוני היצרנים, הם כותבים שיש להחזיק את מכשיר הטלפון במרחק של 5 מ”מ לפחות מהגוף?
 3. מדוע התעלמה רשות התקשורת (FCC) מאלפי מחקרים, לרבות מחקר שפורסם לאחרונה בעלות של 30 מיליון דולר למשך 16 שנים מטעם מחלקת הטוקסיקולוגיה בארה”ב, המראים נזקים בשיעור סטטיסטי משמעותי בקשת רחבה של מערכות: פגיעה בדי.אנ.איי, במוח, גידולים בלב, פריון ורבים אחרים?
 4. מדוע ההנחיות בפועל מטעם ה- FCC באשר לרמות סף בחשיפה לקרינה מבוססות רק על האפקט החימום על טמפרטורת עור הגוף, ולא מביאות בחשבון את האפקט הא-תרמי, הבלתי מיינן של הקרינה על רקמות ביולוגיות?
 5. מדוע רמות הסף לחשיפה המפורסמות על ידי ה- FCC בארה”ב גבוהות פי 100 מאשר במדינות כמו רוסיה, סין, איטליה, שוויץ ומרבית מזרח אירופה?
 6. מדוע ארגון הבריאות העולמי (WHO) סיווג את הקרינה הסלולארית כבר בשנת 2011 כגורם מסרטן אפשרי (קבוצה B), לצד גורמים כמו עופרת ותלידומיד, ומדוע חלק מהמומחים שישבו בוועדה שקבעה זאת בשנת 2011 קוראים עתה להעלות את הסיווג של הקרינה לקבוצה 1 של “מסרטנים ידועים”, ומדוע מידע מעין זה זוכה להתעלמות מצד ה- FCC?
 7.  מדוע קריאתם של למעלה מ-220 מהמדענים המובילים בעולם לארגון הבריאות העולמי ולאו”ם להגן על בריאות הציבור מפני תקשורת אלחוטית זכתה להתעלמות?
 8. מדוע האפקט המצטבר על רקמות ביולוגיות כתוצאה ממספרם ההולך וגדל של הפולסים הרוכבים על גלי הסינוס האלקטרומגנטים לא נחקר, במיוחד לאור האימוץ העולמי של “האינטרנט של הדברים”, בו כל המכשירים יחוברו זה לזה באמצעות גלים אלקטרומגנטים ומספר הפולסים הצפוי מדור-5?

נקווה כי דו”ח וועדה זו מניו-המפשייר יניע נבחרי ציבור, פקידי בריאות הציבור, מדענים ומדעניות, צוותי רפואה, חינוך, טיפול ואת הציבור כולו – לומר לתעשייה: די !   לא על חשבון הבריאות שלנו ושל ילדינו.

 

צילום ההצהרה בפתח הדו”ח

תודה למור סגמון על סיכום מעולה.

קישור לדוח המלא    http://www.gencourt.state.nh.us/statstudcomm/committees/1474/reports/5G%20final%20report.pdf?fbclid=IwAR3vETv5RsK_SiTLhGFMLTWYVQyxFJT74r0dzAZdoMo-zJajEEKFQ_gHnFg

 


כנס רפואי על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת –  ינואר 2021

https://emfconference2021.com/

 


 

מסמך – עמדת ‘עמותת רגישות לקרינה ישראל’ בעניין דור 5 (5G), סקירה מדעית וסטטוס בעולם – הוכן לבקשת ועדת המחקר והמדע בכנסת ישראל קישור לפוסט

עמדת ‘עמותת רגישות לקרינה ישראל’ בעניין דור 5 (5G), סקירה מדעית וסטטוס בעולם לוועדת המחקר והמדע בכנסת ישראל PDF


 

מעט מהמחקרים הרבים והמדע בנושא קרינה בלתי מייננת (בעברית)   https://www.norad4u.co.il/studies-h/

נזקי הקרינה ידועים עשרות שנים אך מוסתרים – נפתחו לציבור הארכיונים של דר’ זורי גלזרקישור

דר’ ברברה דוהמן על הסיכון הגובר לבריאות נפגעי הקרינה (ולחייהם) עם פריסת דור 5

חשוב לזכור – אנחנו נפגעי קרינה מדור 2/3/4 בסלולר ולא חלק מההתלהמות נגד דור 5

 

רשת דור 5 פועלת בישראל – שנת תשפ”א

איך נראות אנטנות דור 5 בישראל

נזקי קרינה בלתי מייננת ודור 5 – מיכאל בלום מארח

פרופ’ סטיליאן גלברג בכנס אינטרנטי בנושא דור 5

 


מחקר ממשלתי ארוך ויקר מצא באופן חד משמעי כי הסלולרי גורם לסרטן. מחקר NTP (בוצע ע”י National Toxicology Program the U.S. expert agency on toxins ) הממצאים אושרו גם במחקר של גוף מדעי מוביל – מכון רמזני, Ramazzini Institute.

מחקרי מפתח – השפעת קרינת רדיו (סלולרית)  https://www.norad4u.co.il/studies-h/key-studies-on-rfr/

אחד הפוסטים על קשר בין סלולרי לסרטן כולל מחקרים ומאמרים, צילומים, הסברים והדגמות – בקישור

מעט מהמחקרים לגבי הקשר בין סרטן וסלולרי – באתר “ללא קרינה בשבילך”  – בקישור  https://www.norad4u.co.il/studies-h/emf-studies-list/cell-phone-studies/


 

ולאחר כל זאת,

עדיין ה- FCC (הועדה הפדרלית לתקשורת), גוף מוטה תעשייה, שאחראי לתקינה ורגולציה של טכנולוגיה אלחוטית, לא מעדכן את התקנים המיושנים מ- 1996.

התקנים עדיין מבוססים על קונספט שגוי של אפקט חימום פיזיקלי (בעוד מנגנוני הנזק ביולוגיים ושונים, ללא חימום).

עו”ד דפנה טחובר מ- Children’s Health Defense הגישה תביעה נגד FCC על ההחלטה לא לעדכן את התקנים וההנחיות. והקביעה כי אין סיכונים בריאותיים בקרינה בלתי מייננת.

 

בנושא תקינה – בישראל הולכים לפי ICNIRP ובארה”ב לפי FCC  – זה וזה גופי מוטי תעשייה, אשר מגינים על התעשייה ולא בריאות הציבור

על FCC ניתן ללמוד בפוסט מפורט על סיפורו של דר’ ג’ורג’ קארלו שנשכר על תעשייה הסלולר להוכיח שאין נזקים, אבל גילה את ההיפך

 

על נושא התקינה ניתן ללמוד בפוסטים (הרבים) של עמיר בורנשטין באתר “ללא קרינה בשבילך” .. לדוגמא בקישור   https://www.norad4u.co.il/2020/03/30/3047/

וגם זה   https://www.norad4u.co.il/2020/06/06/3843/

 


בסרט על נזקי הסלולר – מובילייז  מאת  Kevin Kunze –  כבר בטריילר ניתן לראות את טום ווילר, שעבר מהתעשייה לרגולציה FCC, עומד ליד אובמה במסע הבחירות, לאחר שגייס עבורו תרומות. גופים אלה משחדים ומשלמים ומטייחים ומשחיתים בכספים רבים את כל הדרגים

https://www.youtube.com/channel/UCnAAOZbbyJtz99MwNrI_NNA

https://www.mobilizemovie.com/


 

ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, פרופ’ סיגל סדצקי, השתתפה במחקר בינלאומי רחב היקף שמצא קשר בין הסלולר לסרטן – מחקר האינטרפון משנת 2011 

(גליומה – גידול מוח סרטני וקטלני שבוודאות יכול להיגרם מקרינה סלולרית). להלן ראיון עם פרופ’ סדצקי על מחקר ה- NTP, שארך 14 שנים ועלה קרוב ל- 30 מיליון דולר, והוכיח בוודאות ש ..

“הסלולרי יודע לסרטן”, כפי שסיכמה פרופ’ סדצקי בראיון בחדשות 2 בשנת 2016   (ובראיונות רבים נוספים). 

מחקר NTP העצום, של זרוע בארגון הבריאות העולמי, אישר את ממצאי מחקר האינטרפון הגדול בו השתתפה פרופ’ סדצקי.

במאמר מוסגר, עדית חברתנו משתקמת כעת מניתוח מוח רביעי להסרת גידולי גליומה. גלי, חברה אחרת, לא שרדה את הניתוח ומתה לאחר חצי שנה.  סדצקי, שניהלה את מכון גרטנר, עקבה אחר מצבה של עדית שלנו ואחר שאר חולי הגליומה, שרובם כבר נפטרו. חוקרי מכון גרטנר החתימו אותם על סודיות וחקרו אותם על הרגלי השימוש בסלולר.

 

 

סיכום מחקר מסוג מטא אנליזה שפורסם בנובמבר 20 בכתב העת MDPI  –  המטא-אנליזה המקיפה המעודכנת של מחקרי בקרת מקרה מצאה ראיות משמעותיות הקושרות את השימוש בטלפון הסלולרי לסיכון מוגבר לגידולים, במיוחד בקרב:

 • משתמשי טלפון סלולרי עם שימוש מצטבר בטלפון סלולרי של 1000 שעות ויותר בחייהם (המקביל לכ- 17 דקות ליום לאורך 10 שנים).
 • מחקרים שהשתמשו בשיטות באיכות גבוהה.

In sum, the updated comprehensive meta-analysis of case-control studies found significant evidence linking cellular phone use to increased tumor risk, especially among cell phone users with cumulative cell phone use of 1000 or more hours in their lifetime (which corresponds to about 17 min per day over 10 years), and especially among studies that employed high quality methods.

 

למחקרים נוספים שבדקו את הקשר בין שימוש בסלולרי לסרטן,

קישור  https://www.norad4u.co.il/studies-h/emf-studies-list/cell-phone-studies/

 

 

 

פרופ’ מרטין פול על נזקי הקרינה הסלולרית

מראיינת שריל אטיקסון

תודה על התרגום לגיל (גור גיל ששון – הועלה בפייסבוק). גיל ציין כי מרטין פול הינו מהחוקרים הבכירים בעולם בחקר השפעות קרינה אלקטרומגנטית על גוף האדם. פול בעל תואר ראשון בפיסיקה ותואר שלישי בביוכימיה וגנטיקה. בואו ושמעו על נזקי קרינת הסלולר, ואת הסיבות שלדברי החוקר מונעות מהממצאים על נזקי הקרינה לעצור את פרישת טכונולוגיות דור 5.

 

והנה שוב ההסבר למחקרו החשוב שמסביר את מנגנון הפגיעה בגוף (תעלות סידן VGCC).

 

לדברי מרטין פול באחד ממאמריו הרבים, ניתן לקבץ את הפתולוגיות הפיזיולוגיות שנמצאו כנובעות מחשיפות לקרינה בלתי מייננת (השפעות שאינן תרמיות – לא חימום)  ל- 8 קטגוריות עיקריות. במחקרים נמצא כי חשיפה יומיומית לשדות אלקטרומגנטיים (מלאכותיים) בתדרי סלולר וויפי:

 1. פוגעת במערכת העצבים והמוח, ומובילה למגוון הפרעות נוירולוגיות.
 2. תוקפת את המערכות האנדוקריניות בגוף ופוגעת באיזון ההורמונלי.
 3. מייצרת לחץ חמצוני ונזק של רדיקלים חופשיים, אשר תפקידם מרכזי במחלות כרוניות רבות.
 4. פוגעת ב-DNA בתאים.
 5. מובילה לרמות גבוהות של אפופטוזיס (מנגנון המתת תאים).
 6. גורמת לפגיעה בפוריות של גברים ונשים.
 7. מביאה לשיבוש באיזון סידן תוך-תאי ולאיתות יתר של סידן.
 8. תורמת להגברת 15 מנגנונים שונים בגוף המשמשים לייצור וביטוי מחלת הסרטן.

הספרות מראה כי תדרים אלקטרומגנטיים מלאכותיים גורמים גם לתופעות של:

 • הפרעות קצב לב מסכנות חיים.
 • דמנציות מוקדמות מאד.

וקיימות עדויות לכך שחשיפות לקרינה בלתי מייננת ברחם וזמן קצר לאחר הלידה עלולות לגרום להפרעות קשב וריכוז ולאוטיזם.

מקורות – מחקרים מאמרים וסקירות מדעיות על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת

(לכל אחת מהשפעות מזיקות אלו, יש במסמך זה רשימת סקירות מדעיות, המציגות ראיות ממשיות ומשמעותיות).

התיחסות של פרופ’ מרטין פול ל- 8 ההשפעות החוזרות שוב ושוב במחקרים – כשלון התקנים

 

הסבר למנגנון הפעולה בגוף – למקור הנזק הביולוגי

מחקרים רבים מראים כי חשיפות לתדרים אלקטרומגנטיים (מלאכותיים) מייצרות השפעות (לא תרמיות/ מחממות) מגוונות בגוף החי, באמצעות הפעלת מנגנון תעלות סידן – VGCC.

מנגנון זה מופעל בתאי גוף האדם ובעלי חיים ואף בתאים צמחיים, בהם מעורבות תעלות סידן דומות.

ההשפעות הביולוגיות המוזכרות למעלה, שהודגמו במחקרים חוזרים כנובעות מחשיפות לקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת, יכולות לנבוע מהפעלת מנגנון תעלות סידן תלויות מתח ( VGCC), באמצעות הגברת ריכוז יוני סידן (Ca2+i) בתוך התאים.

 

קשה להבין (ולהסביר) מנגנון זה ללא רקע מקצועי .. ננסה..

(בהמשך הפוסט הסבר איך פועלות תעלות הסידן – תודה לתמי קדים)

כל אחת מההשפעות הפיזיקליות המזיקות, שצוינו למעלה, נגרמת על ידי מנגנון הפעולה העיקרי של תדרים אלקטרומגנטיים (EMF) גלי מיקרו / בתדר נמוך יותר – הגורם להפעלת תעלות סידן מופעלות מתח חשמלי  VGCC .

וכל אחת מהשפעות אלו נובעת ממה שמכונה downstream effects of VGCC activation (השפעות במורד הזרם של הפעלת VGCC).

קשה להבין.. אבל חשוב לדעת ש ..

חוקרים הדגישו כי זה מראה לא רק שהשפעות אלו מתרחשות בגוף, אלא גם מהווה הסבר כיצד ומדוע הן יכולות להופיע.

הרגישות יוצאת הדופן של חיישן המתח VGCC (בתעלות הסידן בתאי הגוף) לכוחות התדרים האלקטרומגנטיים מבהירה, מעל לכל ספק, כי הנחיות הבטיחות הנוכחיות והתקנים הקיימים כופים על הציבור כולו, כולל ילדים רכים ונשים הרות, להיחשף לרמות קרינה EMF שהן בערך פי 7.2 מיליון פעמים גבוהות מדי.

רגישות זו ניתנת לניבוי על ידי מודלים פיזיקליים.

כלומר, הפיזיקה והביולוגיה מצביעות על אותו מנגנון פעולה של EMFs בתדרים שאינם תרמיים.

(מקור התרשימים)

את הבנת ההשפעות הבריאותיות של קרינת רדיו על ידי הפעלה של VGCC אנחנו חייבים לפרופ’ מרטין פול, 2013.

במאמרו החשוב סקר מרטין פול השפעות ונזקים ביולוגיים של חשיפה לקרינה בלתי מייננת, כתוצאה מהפעלה של תעלות סידן מבוקרות מתח  (תעלות סידן בין תאיות אשר מופעלות עם שינוי במתח חשמלי, הסביר ד”ר זמיר שליט”א)

תעלות אלו נקראות voltage-gated calcium channels ובקיצור VGCC.

בסקירה נבחנות השפעות ביולוגיות של קרינה בלתי מייננת, בעיקר קרינת רדיו, ומצוטטים מחקרים שונים, המדגימים נזקים לדנ”א ויצירת רדיקלים חופשיים. נזקים אלה נקשרים לרצף פעולות, לשינויים ולנזקים כתוצאה מחשיפה לקרינת רדיו (סלולר, וויפיי וכו’).

ההשפעה הראשונה היא הפעלת תעלות סידן מבוקרות מתח. השפעה זו מתחילה שרשרת השפעות בגוף – זו השפעה במנגנון פיזיקלי.

מאמר זה עבר ביקורת עמיתים מקיפה לפני פרסומו.

כתב העת המכובד מדורג גבוה בתחום “רפואה, מחקר וניסוי”.

המאמר זכה לשבחים באתר מדעי חיצוני Global Medical Discovery web site כאחד מהמאמרים הרפואיים החשובים של 2013

קישור למחקר – אתר NCBI

איך וויפיי ותדרים אלקטרומגנטיים פוגעים בגוף הביולוגי – הרצאתו של פרופ’ מרטין פול

Electromagnetic fields act via activation of voltage-gated – MARTIN PALL

מאמר על השפעות נוירופסיכיאטריות של קרינה בלתי מייננת, כולל דכאון – מרטין פול

הסבר של תמי קדים לגבי תעלות סידן תלויות מתח ותפקידן בהעברת האותות העצביים בגוף:

תאי העצב מהווים מערכת תקשורת בגוף. התקשורת מועברת כאות חשמלי שעובר לאורך העצב. כשתא העצב מסתיים, האות עובר לתא הבא, שיכול להיות תא עצב או תא שריר.

האות עובר מעצב אחד לשני (או מעצב לשריר) דרך האיזור בין התאים שנקרא סינפסה. הוא עובר על ידי חומרים שנקראים נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עצביים).

לפני שעובר האות הם נמצאים בבועות בקצה תא העצב, וממתינים לאות שיגרום להם להשתחרר מתא העצב ולהגיע לתא הבא.

(איור – ויקיפדיה)

כאשר מגיע אות חשמלי לקצה תא העצב, כלומר לאיזור שלפני הסינפסה, מתרחש שינוי מתח חשמלי.

בדופן הסינפסה יש תעלות מיוחדות שרגישות לשינויי מתח.

כאשר מתרחש שינוי המתח החשמלי, תעלות אלו נפתחות ומאפשרות ליוני סידן להיכנס לתוך התא.

יוני הסידן שנכנסים לתא גורמים לכך שבועות הנוירטרנסמיטרים מתמזגות עם דופן התא, נפתחות, ומאפשרות לנוירוטרנסמיטרים להגיע לתא הבא ולהמשיך את העברת האות.

מכאן ניתן להבין כמה חיונית פעולתן של תעלות אלה – כמה חשוב שהן יישארו סגורות כשאין אות שיש להעביר לעצב הבא, ושייפתחו כאשר יש אות כזה.

פתיחה של התעלות, בלי שמגיע אות דרך העצב – תגרום לשחרור נוירוטרנסמיטרים ללא צורך. זה יגרום לאותות-דמה שיעברו ללא בקרה לאורך תאי העצב, ויגרמו לתופעות נוירולוגיות (כמו אפילפסיה ותופעות רבות אחרות).

(מקור התרשים)

גלים אלקטרומגנטיים הם שדות חשמליים ומגנטיים, שמתפשטים במרחב באופן מחזורי, ולכן הם עלולים לגרום לשינויים במתח החשמלי.

כך הם עלולים לגרום לשינוי מתח בדופן תא העצב שיפעיל את תעלות הסידן, כאילו הגיע לשם אות חשמלי, מבלי שעבר אות כזה בתא העצב.

יש בתאי העצב עוד תעלות תלויות מתח של יונים אחרים, עם תפקידים נוספים, כמו למשל “חיזוק” האות החשמלי כשהוא עובר לאורך תאי עצב ארוכים בלי לדעוך, כדי שיגיע ליעדו בלי להיעלם בדרך.

אין ספק, מסכמת תמי קדים, שגם תפקוד התעלות הללו עלול להשתבש כתוצאה מהפעלת שדה חשמלי חיצוני, מהסוג שלא היה קיים לאורך שנות ההתפתחות האבולוציונית של הגוף שלנו, כך שאנחנו לא מותאמים לתפקד בסביבה שלו.

(תמי קדים בעלת תואר ראשון בהנדסת חשמל ותואר שני בגיאופיסיקה. את הדוקטורט נאלצה להפסיק עקב פגיעה סביבתית. כמו רבים וטובים, תמי היא חלק מקהילת רגישי הקרינה והכימיקלים)

מחקרים על השפעות קרינה בלתי מייננת באתר של עמיר בורנשטין

 

כיצד קרינה אלחוטית גורמת להשפעות בריאותיות בהפעלת מנגנון VGCC – הרצאה של פרופ’ מרטין פול

 

על מנגנון NO/ONOO בגוף – פרופ’ מרטין פול

 

מרטין פול בפורום המומחים באוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

צילומי ההרצאות בפורום המומחים בנושאי קרינה בלתי מייננת והשפעותיה – אוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

ולמה זה חשוב..?

תקני הבטיחות מבוססים על הנחה שגויה שקרינה לא מייננת (ולא מחממת) לא מזיקה

גם פרופ’ סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, אמרה שאין לתקנים רלבנטיות לבריאות

מאמר על מנגנון הפגיעה של קרינה אלקטרומגנטית במערכות חיוניות בגוף.מדובר בקרינה בלתי מייננת – אלחוטית, סלולרית, וויפיי,…

פורסם על ידי ‏‎Gal Weiss‎‏ ב- יום שישי, 15 במאי 2020

 

ראיון נוסף – לא מתורגם – של פרופ’ מרטין פול על נזקי הקרינה

 

שוב – תודה לגיל על תרגום הראיון של מרטין פול לשריל אטיקסון

https://www.facebook.com/goor.dasson/videos/296653658422899/

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.