מכרז תדרי סלולר דור 5 יצא לדרך

פורסם ב-

מכרז תדרי סלולר דור 5 נפתח היום, אחרי דחיות רבות.

“זהו יום היסטורי” הכריז שר התקשורת יועז הנדל הבוקר.

המכרז יספק לחברות התקשורת בישראל תדרים חדשים לשירותי סלולר “מהירים ואיכותיים” ובעיקר ישמש לטכנולוגיות “חכמות” כמו רפואה מרחוק, ערים ובתים “חכמים” ורכבים אוטונומיים.

3 קבוצות תקשורת ניגשות למכרז:

 • פרטנר עם HOT mobile
 • סלקום עם גולן טלקום ואקספון
 • פלאפון

 

טל אלימלך, מנהל תחום בכיר רגולציה וכלכלה במשרד התקשורת, יודע כי על החברות להשקיע סכומי עתק בתשתית ושמצבן הכלכלי רעוע.

משבר הכלכלה-קורונה מסבך עוד יותר את מצב החברות, וזה במקביל להמשך פיתוח מגזרי פעילות נוספים כמו סיבים אופטיים.

 

3 טווחי תדרים יחולקו במכרז:  700, 2,600 ו־3,500 מגה הרץ.

כל טווח ישמש לייעוד שונה ודורש בניית רשת איכותית לעצמו.

 • תדרי ה־700 יתנו כיסוי בסיסי ראשוני לדור 4 ודור 5.
 • התדרים האחרים בעלי קיבולת גבוהה יותר ואמורים לשפר יכולות:
  • ה־2,600 לדור 4 בשנים הקרובות ובהמשך לדור 5.
  • ה־3,500 ייעודי לדור 5.   ובנוסף, על חלק מתדרי ה־3,500 יתמודדו גם גופים שאינם חברות סלולר.

 

(מקור האיור – אתר תנודע)

כלומר, הדור החמישי בסלולר יפעל בתדרים חדשים שיחולקו במכרז ויתווספו על אלה הקיימים היום:

 • חלקם קרובים לתדרים המשמשים היום את התקשורת הסלולרית  (700, 850, 900, 1500, 1800, 2100  מגה הרץ בקירוב – בעיקר החלון סביב 700MHZ).
 • חלקם גבוהים יותר מאלה הנהוגים כיום (2600, 3500 מגה הרץ), אשר משתייכים לתחום הגלים המילימטריים (גלים קצרים באורך מילימטרים ספורים), בתדרים בין 24 ג’יגה-הרץ (מיליארדי הרצים) ועד 86 ג’יגה-הרץ.

 

תיאורטית, המכרז יכול להיגמר בסבב אחד או לאחר חודשים. לדוגמא, בגרמניה המכרז ארך כחודשיים ובאיטליה כשבועיים. אורך המכרז תלוי בהתנהגות המציעים ובביקוש.

אם הקבוצות יסתפקו במינימום תדרים, כך שכל קבוצה תקבל כמות שווה, המכרז ייגמר מהר. אז כל קבוצה צפויה לשלם כ־60 מיליון שקל. אך, אם אחד המציעים ינסה לפגוע במתחרים, המכרז עלול להימשך זמן רב והמחירים יאמירו.

מעריכים שכל קבוצה תדרוש את המקסימום שביכולתה לדרוש, מחשש שקבוצה אחרת תזכה ליתרון – לכן המכרז צפוי להיות מורכב וארוך.

המכרז יכול להסתיים בכך שאחת הקבוצות תסיים ללא תדרים מסוימים ובלא יכולות לספק שירות דור 5 מלא/ איכותי.

אם המכרז יתנהל באיפוק, צפויה המדינה לקבל כ־180 מיליון שקל מ- 3 הקבוצות. את דמי הרישיון ידרשו החברות להעמיד רק בספטמבר 2022, כאשר 200 מיליון שקל מתוכם צפויים לחזור אליהן כחודש אחרי מתוך תקציב המדינה לשנת 2022, כתמריצי פריסה בהתאם ליעדים ובשיטת כל הקודם זוכה.על התדרים החדשים יידרשו החברות לשלם תוספת אגרה שנתית מוערכת של כ־80 מיליון שקל, לאגרה שעומדת כיום על כ־320 מיליון שקל.

עם זאת, המכרז מציע, בכפוף לאישור ממשלה, הפחתה שנתית בגובה 28% באגרה בשנים הראשונות, בתנאי שהקבוצה תעמוד ביעדים..לאחר שיוך התדרים, החברות צפויות להתחיל בפריסה שתכלול שדרוג אתרי דור 4 והקמת אתרי דור 5 חדשים.החברות נדרשות לפריסה כלל־ארצית תוך 5 שנים, ולאספקת שירותי דור 5 תוך שנה וחצי מתחילת הפריסה.בשלב הראשוני מוערכת הפריסה בכ־2 מיליארד שקל ל- 3 הקבוצות.

בשנים הראשונות, יוגדר דור 5 כשירות פרימיום ויגבה סכום גבוה, אך התחרות צפויה לשחוק מחירים. לכן, את ההשקעה יחזירו מהחכרת התדרים לחברות חיצוניות שיפתחו טכנולוגיות חכמות.

סלקום וגולן ציפו ששר התקשורת יאשר את המיזוג לפני המכרז, אך טרם התקבל אישור וחלוקת הנטל לא ברורה. אישור המיזוג יגרור את אקספון להשקעות גבוהות יותר.

 

מומלץ לקרוא את תגובתו של עמיר בורנשטין למסרי ההרגעה של איגוד ערים בנוגע לדור 5 – כולל סימוכין ורשימת מקורות ומחקרים ארוכה

 

ההשקעות שבוצעו בארץ בתשתיות סלולר לפני דור 5

כתבה על המכרז בכלכליסט

דוגמאות של כתבות יח”צניות של החברות על ההשקות שלהן: פלאפון, הוט מובייל, פרטנר – בינתיים אלו מילים אבל בקרוב, לאחר חלוקת התדרים, תתחיל הפריסה.

עדכון בשעת ערב – הרגע בכתבה על מכרז תדרי דור 5 שיצא היום, בחדשות כאן 11 , אמרו כי בעוד כל החברות החלו ניסויים, פלאפון הודיעה שכבר פרסה אנטנות וברגע שתקבל את התדרים במכרז מיד זה יופעל, כיון שמדובר בהשקעות מאד גבוהות – שאלה טובה כמה זה מדויק וכמה יח”צנות, או שמראש הם הצליחו לשריין לעצמם תדרים (ואז ה”מכרז” אינו בדיוק מכרז)

 

חלוקת תדרי סלולר לפי חברות כיום

חלוקה מעט שונה מופיעה באתר “תקלטו כבר”

 

במקביל להכרזות על מכרז דור 5 נערך היום דיון  בנושא דור 5 בעיריית חיפה

שידור חי – ועדה מקומית לתכנון ובניה

שידור חי – ועדה מקומית לתכנון ובניה בנושא 5G (אנטנות סלולריות דור 5) 04.08.2020

פורסם על ידי ‏עיריית חיפה‏ ב- יום שלישי, 4 באוגוסט 2020

על הדיון

כותבת איריס עצמון, מחברת “הסלולרי לא מה שחשבת”, כי בדיון זה בעיריית חיפה “פרופ’ סטיליאן גלברג טען בבטחון רב: ‘אין דור 5 בישראל”. אבל אתמול בדיוק פורסם בתקשורת שהרשת של דור 5 כבר פרוסה בישראל.  לדברי מנכ”ל פלאפון רן גוראון, ‘החברה כבר מפעילה את ליבת הרשת ומאות אנטנות כבר פרוסות ברחבי הארץ.., לדברי החברה, הרשת כבר נפרסה וזמינה במאות מיקומים ברחבי הארץ’.”

 

ממשיכה איריס עצמון: “סטיליאן אמר שאין דור 5 בתגובה לד”ר מישורי שאמר בדיון: ‘משרד התקשורת אמרו שאין דור 5 בישראל ופתאום פלאפון מדווחים:”פלאפון משיקה רשת 5G בישראל: בלילה אחד נרים את המפסק’

הקבוצה של 70,000 מתנגדי דור 5 שנסגרה ביום בהיר אחד ע”י פייסבוק, העלו כל יום סרטונים על פריסת אנטנות בזמן הסגר ליד הבית שלהם (כי ממשלת ישראל “דואגת” לבריאותם בתקופת הקורונה). העיניים שלהם היו פקוחות והם דיברו אמת לאורך כל הדרך, גם בלי להיות מומחים, בלי תואר ד”ר וללא תפקיד ממשלתי. אבל משרד התקשורת ומשרד הגנת הסביבה המומחים הנכבדים, מעדיפים את הציבור עם עיניים סגורות ועם גרון שבולע ומעיים שסופגים את השקרים שלהם בשם המעמד המקצועי והסמכות שלהם.שקר אחד כזה למשל היתה טענת נציג משרד התקשורת ש’תדרים לא מייננים לא מסוכנים’.

יש לציין שפרופ’ סטיליאן גלברג חסר מומחיות בנושא השפעות ביולוגיות של הקרינה, הוא פיסיקאי, לא רופא, לא אפידמיולוג, לא איש בריאות הציבור ואינו מהווה בר סמכא בתחום ההשפעות הבריאותיות של הקרינה.משום מה כל העיריות בארץ החליטו שכל מילה שלו מייצגת את האמת המקצועית. בזמן שהוא לא מומחה. הוא בעצמו אמר בשיחת זום עם פעילים שהוא לא רופא ולא בר סמכא לנושא הבריאותי.”

 

עדכון על מצב דור 5 היום – עמיר בורנשטיין 8.8.2020

עדכון – סיום שלב התיחור הכספי 12.8.2020

 

עמית שדה עונה לשר התקשורת בהודעתו על מכרז תדרי דור 5

 

שי דנון מעלה שאלות לגבי דור 5 בצילומים לערוץ 12

דברי בכירי משרד הבריאות על דור 5 ששי מתייחס אליהם בדבריו

 

תגובה לשר התקשורת הקודם, דוד אמסלם, לגבי דור 5

תגובה מנומקת של עמיר בורנשטיין על פרסום מסרי הרגעה מטעם איגוד ערים לגבי דור 5

עמדת עמותת רגישות לקרינה ישראל בענין דור 5 בסלולר 

אנחנו נפגעי דור 2,3,4 בסלולר ולא חלק מהתלהמות מחאת דור 5

כן ולא דור 5 (לפני מכרז דור 5 היוצא לדרך היום)

תגובה ל”כאן סקרנים” על דור 5

על קרינה ודור 5 – בעקבות תחקיר “המפצח” עם אושרת קוטלר

בתגובה לפרסום של משרד התקשורת לגבי דור 5

דור 5 – מה בעצם הבעיה?

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.