נדרשת התנגדותכם המיידית להצעת תיקון לחוק הבזק – גלים מילימטריים בכל שכונה

פורסם ב-

אתמול (28.3.2018) נודעה כוונה להעביר תיקון לחוק הטלגרף האלחוטי.

(צילום צו הטלגרף האלחוטי)

תיקון זה יאפשר הקמת אנטנות שישדרו (כנראה סריקה ל- 90 מעלות ואז שידור לצרכנים שהתקינו מכשירים תואמים על ביתם או בתוכו):

 • בהספקים של עד 10W RMS (מדד של הספק יעיל/ מוצא לאנטנה)
 • בתדרים סביב 60GHZ
 • לבתי מנויים

אנא, הגיבו- התנגדו באתר משרד המשפטים על הצעת התיקון לחוק הטלגרף האלחוטי 

 

ו.. במה מדובר?

פוסט זה נכתב לפי הסבר של עמיר בורנשטין,

תדרים סביב 60GHZ נחשבים חופשיים. לכן, לא צריך לשלם למדינה על השימוש בהם.

השידור יהיה בקשר עין, עד מרחק של כ- 200-400 מטר. תלוי בתנאי מזג האוויר, צמחייה, אבק וצפיפות בתים (שיפריעו לקליטה ויקצרו טווח אפקטיבי).

 

פעולה בקבוצות (קלסטרים)

אנטנה אחת יכולה לשרת מספר מוגבל של צרכנים, לפחות 8. מספר זה צפוי לעלות עם שיפורים בטכנולוגיה.

על כל בית מנוי לשירות יותקן מכשיר משדר- מקלט חיצוני לשידור ולקליטה (בפועל זו אנטנה אקטיבית). מהתקן זה יועבר חוט לתוך הבית שיתחבר למכשיר דמוי ראוטר אלחוטי בתוך הבית (ככל הנראה).

בתוך בתים של מנויים לשירות זה תתווסף קרינה מהציוד האלחוטי שיותקן בדומה לראוטר אלחוטי שקיים היום. הקרן (קרינה) שמיועדת לבית, יכולה להיכנס גם דרך חלון שקרוב להתקן החיצוני על הבית. במצב כזה תהיה גם חשיפה לקרינה מהאונה הפונה אל הבית.

 

הטכנולוגיה תיפרש לאיטה, ויגידו לכם שאין בעיה כי התקשורת היא "נקודה לנקודה" (P2P), אבל התיקון לחוק הוא מסוכן ויאפשר לפרוש עוד טכנולוגיות דומות בעתיד.

כרגע אי אפשר להעריך לאן זה יגיע.

נדגיש כי כל פרישה היום, גם אם היא חייבת אישורים ובדיקה של המשרד להגנת הסביבה, בסופו של דבר נפרשת כי התקנים גבוהים מדי (ולא מגינים על הבריאות). במצב זה כל בדיקה כמעט נחשבת נמוכה ותקינה. אך, עדיין, במקרה הנוכחי יש תקדים מסוכן.

 

סריקה של סביבת האנטנה בצורה אקטיבית

מסתמנת בעיה של חשיפה לקרינה בעת הסריקה, שתתבצע כנראה לכל הכיוונים.

מטרת הסריקה, כנראה, לקבל בחזרה אות מהתתקנים על כל בתי המנויים. כך האנטנה השכונתית "תדע" לכוון את הקרן לבתים אלה וליצור תקשורת. סריקה זו לכל הכיוונים תתבצע כל מספר שניות או חלקיקי שנייה, עוד לא ידוע.

שוב – הסריקה הזו תהיה לכל הכיוונים ותחדור דרך כל חלון בסביבה.

 

בפועל מדובר בטכנולוגית דור 5 – LAST MILE אלחוטי

מכל הטכנולוגיות של דור 5, זו אחת הטכנולוגיות הכי מעוררות חשש (בנוסף לפרישת אנטנות סלולריות דור 4 ודור 5 בכל פינת רחוב ומול חלונות רבים). טכנולוגיה זו כונתה עד היום LAST MILE. מדובר בגידול קרינה משמעותי, ככל הנראה.

עדיין לא נפרשו מערכות כאלו,

ואין לנו מד קרינה מתאים.

לכן, כותב עמיר, כי אינו יכול לדעת, או להעריך, בכמה קרינה מדובר.

ניתן רק לנחש על סמך מידע טכני קיים אם תהיה חשיפה לקרינה וכמה גדולה היא תהיה.

כנראה, לא נוכל לדעת אם הבית שלנו, החלונות שלנו, נסרקים על ידי המערכת או שבטעות תחדור קרן ותשפיע עלינו. התדרים לא יעברו כנראה את רוב הקירות, אבל יחדרו חלונות (פתוחים לאוורור או סגורים ולא ממוגנים).

מי שיעמדו במרפסת, ישחקו בחצר, או ילכו ברחוב וקרן כזו (סריקה או שידור לנקודה) תפגע בהם – ייחשפו לקרינה ועלולים להיפגע.

(בעיקרון זה אמור להיות מעל הראש ולא בגובה אדם, אבל זה בתאוריה, במציאות אי אפשר לדעת מה יהיה בכל מקום ובכל מצב, המגורים הם בקומות).

סביר להניח כי תהיה עלייה בחשיפה לקרינה, בהשוואה למצב כיום, בגלל פרישת מערכת זו.

הראשונים שייפגעו הם הרגישים לקרינה, שכבר היום סובלים מכל חשיפה לקרינה בלתי מייננת, גם בעוצמות נמוכות פי 100000 מהתקן הקיים, הגבוה שאינו מגן על בריאות הציבור.

רגישים לקרינה, שהינם מוגבלים תפקודית (אך בארץ אין הכרה במצבם ולא מקבלים סיוע) יוגבלו עוד יותר בתנועה, בשהייה במרחב ציבורי (כולל תעסוקה) ועלולים להיפגע מחדירה נוספת למרחב הפרטי של קרינה פולשנית (ללא הסכמה). קרינה שמכאיבה להם ופוגעת בתפקודם במידה רבה, ובחלק מקרים במידה קיצונית. קרינה המבטלת את רוב זכויות האדם הבסיסיות ביותר.

האפשרות היא כי רגישי קרינה יחשפו לעוד קרינה בביתם (אחרי שנאלצו לעזוב בתים ולחפש מגורים נמוכי קרינה שקשה למצוא כבר היום), כאשר קרינת רדיו תחדור ממערכת זו דרך חלונות.

שהיה בשטח ציבורי (או חצר פרטית) בזמן סריקה של מערכת כזו כל כמה חלקיקי שנייה או כל כמה שניות תביא כנראה לפגיעה מיידית ברגישים לקרינה.

כמה רגישים לקרינה יש

 

מי שלא רגישים לקרינה ויחשפו לקרינה ממערכות כאלו – עלולים להיפגע אף הם מהשפעות ארוכות טווח של חשיפה לקרינה נוספת. אם לא יהפכו לרגישים לקרינה, הם עדיין עלולים לסבול מהשפעות בריאותיות (ביולוגיות) של קרינה (ההולכות ונחשפות במחקרים רבים).

 

נדרשת פעולה דחופה !

יש לפנות לכל גורם ולידע בנזקי הקרינה ובקיום נפגעי הקרינה.

יש לפעול כדי להשיג הכרה בנזקי הקרינה וברגישות לקרינה ולדרוש לשמור על זכויות האזרח הבסיסיות של כל הנפגעים, בהתאם לאמנת האו"ם לאנשים עם מוגבלות משנת 2007.

יש לדרוש מיגון בתים לכל מי שרוצה בכך על חשבון החברה הפורשת (ולזכור שזה מונע אוורור).

נפגעי קרינה זו ייאלצו לשוב ולחפש מגורים אחרים, כאשר קשה מאד למצוא מקומות נמוכי קרינה כבר היום.

מדובר באחד מהשלבים של פרישת דור 5 בארץ ובעולם, וזו לא הטכנולוגיה הכי גרועה של דור 5. אי לכך, צפוי כי כל מקום מגורים יהיה זמני ורגישים לקרינה יהפכו למבודדים (ורחוקים) יותר – פליטי קרינה.

אנא, הגיבו- התנגדו באתר משרד המשפטים על הצעת התיקון לחוק הטלגרף האלחוטי 

מה לכתוב.. ?

מתנגד

מתנגדת

או .. מתנגדים לפריסת עוד תשתית אלחוטית ולהגברת החשיפה לקרינה

(אפשר להרחיב – תראו בתגובות).

התנגדו כעת בקישור

 

בפוסט של עמיר בורנשטין תמצאו קישורים למערכות דומות מחו”ל (כולל התיחסות והסבר)

סרטון של היצרן בישראל

מידע לציבור על הצעת התיקון – נא להגיב שם להצעה לחוק !! זו חובה אזרחית (ניתן זמן קצרצר להתנגדויות – עד 30.3.2020).

 

 

מתוך תגובתו של פרופ' סטיליאן גלברג לשאלה לגבי ההצעה לתיקון חוק הבזק:

"מדובר על הודעה של משרד התקשורת על כך שמי שישתמש בתדרים שבין 57 גיגה-הרץ עד 66 גיגה-הרץ לא יהיה חייב לשלם אגרת תדרים למדינה.המשתמש עדיין יהיה חייב לקבל רישיון ממשרד התקשורת לתת שרות לצד ג', היתרים ממשרד להגנת הסביבה והיתרי בניה.

הדבר נועד לעודד ספקי שרות לתחליף תקשורת קווית בעיקר אצל הבדואים מאחר שבזק וחוט לא מעבירים תשתיות לישובים לא מוכרים.אין זה קשור לדור 5, ל-IOT או עיר חכמה וממש לא קשור לקורונה מאחר שהרצון לספק שרותי אינטרנט לישובים אלה התחיל מזמן.

בשלב זה המכרז לתדרים של דור 5 הינו לתדרים שבין 3.5 גיגה-הרץ ל-3.8 גיגה-הרץ ואף אחד עוד לא ניגש.

חבל שמשרד התקשורת לא הבהיר את הנושאים מראש.

רק טוב, סטליאן".

(הממונה על אגף הקרינה במשרד לאיכות הסביבה, פרופ' סטיליאן גלברג)

 

ולתשובתו של פרופ' גלברג מגיב עמיר בורנשטין:

"אני מכבד את התגובה של סטיליאן, אבל מההיסטוריה אנחנו למדים שמה שמתחיל כמקרה קצה מוגבל (רק לישובים מבודדים ורק ללא דמי רשיון) מורחב עם הזמן למשהו גדול הרבה יותר.

הטכנולוגיה המדוברת יכולה לתת שירות לשכונות שלמות בתוך ערים.

לפני כמה עשרות שנים הוכנס תיקון לחוק הבז"ק שמאפשר התקנה של מערכת שידור אלחוטית בין שתי נקודות כדי להתגבר על מכשול שלא מאפשר לפרוס כבל חוטי ללא אישורים של וועדות הבנייה (עדיין היה צריך אישור בדיקות קרינה). למערכת קראו "מתקן גישה אלחוטי". בשנות ה- 2000 ניכסו לעצמן חברות הסלולר את השם הזה והחלו לקרוא לאנטנות סלולריות מוקטנות אבל לא נמוכות קרינה "מתקן גישה אלחוטי" והחלו להציב אותם בהתאם לפטור. מתקני הגישה הסלולריים שידרו בפיזור רחב ולא נקודה לנקודה כמו המתקנים המקוריים, אשר לטובתן ניתן הפטור.

מכיוון שבדיקות הקרינה מבוצעות על פי תקן גבוה ולא מגן – הן עברו ונתנו את ה OK האחרון למתקנים הללו. האנטנות הותקנו על גגות בתים בלב שכונות מגורים וגרמו להופעת נפגעים ולרגישים לקרינה.

במשך השנים הוגשו כמה בג"צים בנושא ובית המשפט משך את הדיון במשך שנים, מאפשר בפועל את המשך המצב בשטח ואת המשך הפריסה הלא מרוסנת ללא אפשרות של האזרחים להתנגד בוועדות הבנייה. בסופו של דבר הוסדר מעמדן של מתקנים אלו על ידי השר. והיום מותר לחברות הסלולר להתקין אנטנות במתכונת זו, ב 10 אתרים בשנה לכל חברה.

כך פטור נישתי הופך להתנהגות פרועה שלא מופסקת, ובסוף מוסדרת בצורה שמטיבה עם החברות.

מבחינת קרינה עושה רושם כי המערכת תשדר אות סריקה אל כל הגזרה בה היא פועלת כדי לקבל בחזרה את מיקום של נקודות הקצה שלה (לא ברור כמה פעמים בשנייה תתבצע סריקה זו) וזה הופך אותה למערכת שמשדרת בעצם לגזרה שלמה ולא נקודה לנקודה קלאסי.

מכיוון שכך היה, כך גם יהיה.

אנחנו כנפגעי קרינה צריכים להמשיך לדרוש, לפני כל פריסה של תקשורת אלחוטית וסלולרית בכל מתכונת שהיא, הכרה בנזקי הקרינה, הכרה בנפגעי הקרינה וקביעה של תקן מגן הנמוך פי 10000 מהתקן הקיים היום"

 

 

 

 

2 תגובות

 1. שירה אמריליו

  אני מתנגדת בכל תוקף לפרוש רשת דור 5 בגלל הקרינה העצמתית שפגע בגופי ובטבע שסביבי, לפי הבנתי לא תהיה לי שום דרך להתגונן מפני הקרינה החזקה הזאת. לא ברור מדוע ואיך זה שהממשלה כופה צעד שיסכן את בריאות הציבור (ועוד במחטף, עם ניצול ציני של המצב בארץ שאנשים אינם ערים לפעולותיה עקב מצב השרדותי של התגוננות מפני סכנת הקורונה). אני בושה בממשלה כזאת , מצפה למשרד לאיכות הסביבה שיגן על האזרחים. אבל הם לא לטובת הציבור. איך אנשים שיש להם משפחות וילדים לא מפחדים לקחת על עצמם החלטות כה פוגעניות.

 2. איריס שחר

  אני מתנגדת לפריסה והפעלת טכנולוגית 5G בישראל. יש מעל 6000 מאמרים מדעיים ואלפי עדויות מתושבים בעולם (שם הופעלה הטכנולוגיה) על נזקים בריאותיים קשים כמו עליה במקרי הסרטן, פגיעה במערכת העצבים, פגיעה במערכת החיסונית, גדולים במוח, כאבי ראש, פגיעה בזיכרון, הפרעות שינה ועוד. בריאותנו ובריאות ילדינו חשובים הרבה יותר מהאנטרסים של הממשלה לשלוט בתושביה ולהרוויח כסף (בשיתוף עם חברות בתעשיה) על חשבון הבריאות של כולנו.
  איריס שחר
  רעננה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.