עמדת עמותת רגישות לקרינה ישראל בעניין דור 5 (5G), סקירה מדעית וסטטוס בעולם

פורסם ב-

עמדת עמותת רגישות לקרינה בנוגע לG5 (קובץ pdf)

לכבוד: ד”ר שמואל חן
ראש תחום מרכז המחקר והמידע
הכנסת
באמצעות מייל: samuelch@knesset.gov.il 

הנדון: עמדת עמותת רגישות לקרינה ישראל בעניין דור 5 (5G), סקירה מדעית וסטטוס בעולם.

שלום רב,

במכתבנו זה, נבקש להביע עמדתנו באשר לנושא שבנדון, בהסתמך על מקורות מדעיים (הפניות מצורפות בנספחים). 

ראוי להתייחס להתנהלות של ממשלות ורשויות מסביב לעולם, שאימצו את ההבנה כי התקדמות טכנולוגית שאינה מיטיבה עם הבריאות אינה מהווה קידמה. נכון להיום, בעולם כולו קיימת (ומתרחבת) ספרות רבה ומחקרים רציניים המספקים רמה משמעותית של וודאות מדעית, באשר לנזקים ביולוגיים הנגרמים מחשיפה לקרינה בלתי מייננת. 

המחאה הציבורית הגוברת היוותה “קריאת ההשכמה” למדינות רבות בעולם ועוררה את מנהיגיהן לפעול באחריות המתבקשת. שר הסביבה בבריסל התייחס לכך בדבריו כי- “תושבי בריסל אינם עכברי מעבדה אשר לבריאותם אוכל למכור ברווח. איננו יכולים להשאיר דבר לספק. ”  גם במדינות אחרות החלו לנקוט צעדים- כמו למשל, פורטלנד, אורוגון שהעבירה החלטה לחייב את ה- FCC לחקור את ההשפעות הבריאותיות של G5 ולהנגיש מידע זה לציבור. 

בפאלוס וארד, קליפורניה, עדכון לקוד העירוני יצר מגבלות מחמירות על מיקומם של מגדלי אלמוקינציה ואנטנות (אלא אם כן ניתן חריג), ובפיירפקס קליפורניה כעת לומדים את הכדאיות של רשת כבלים סיבים אופטיים כחלופה לטכנולוגיית תאים קטנים.

אנו  מחויבים לשמש כפה לציבור הרחב, ולקהילת נפגעי הקרינה בישראל בפרט, וליידע את המחוקקים על חובתם לזהירות מונעת, לנוכח עדויות חדשות ומתרבות על נזקי הקרינה הבלתי מייננת. בין היתר בתדרי גלים מילימטריים. 

אנו קוראים למקבלי ההחלטות לעצור, כפי שעושות מדינות רבות בעולם, כמפורט במכתב זה, ולשקול את הסיבות להחלטתן  שלא להתקדם בשלב זה עם פריסת דור 5.   

נתרכז בשמונה פתולוגיות פיזיולוגיות הנגרמות כתוצאה מחשיפות EMF בתדר לא תרמי. עבור כל אחת מהשפעות מזיקות אלו, קיימות סקירות המציגות ראיות ממשיות ומשמעותיות בדבר קיומן. 

נסכם בקצרה כי חשיפה יומיומית לשדות אלקטרומגנטיים בתדרי סלולר וויפי (להרחבה- ראה נספח 1):

  1. פוגעת במערכת העצבים והמוח, ומובילה למגוון הפרעות נוירולוגיות. 
  2. תוקפת את המערכות האנדוקריניות בגוף ופוגעת באיזון ההורמונלי. 
  3. מייצרת לחץ חמצוני ונזק של רדיקלים חופשיים, אשר תפקידם מרכזי במחלות כרוניות רבות.
  4. פוגעת ב-DNA בתאים. 
  5. מובילה לרמות גבוהות של אפופטוזיס (מנגנון המתת תאים).
  6. גורמת לפגיעה בפוריות של גברים ונשים.
  7. מביאה לשיבוש באיזון סידן תוך-תאי ולאיתות יתר של סידן.
  8. תורמת להגברת 15 מנגנונים שונים בגוף המשמשים לייצור וביטוי מחלת הסרטן. 

בנוסף, ספרות משמעותית מראה כי EMFs גורמים גם לתופעות אחרות, כולל הפרעות קצב לב מסכנות חיים ודמנציות מוקדמות מאוד. קיימות עדויות לכך שחשיפות EMF ברחם וזמן קצר לאחר הלידה עלולות לגרום להפרעות קשב וריכוז ולאוטיזם (הפניות בנספח 2).  

כל אחת מהשפעות מזיקות אלו מופקת באמצעות מנגנון הפעולה העיקרי של EMFs גלי מיקרו / בתדר EMF נמוך יותר- הגורם להפעלת ערוצי סידן מופעלי מתח חשמלי [VGCC] (ראה נספח 3).

וכל אחת מהן נובעת ממה שמכונה downstream effects of VGCC activation (השפעות במורד הזרם של הפעלת VGCC). מכאן עולה כי קיימת הבנה טובה כי השפעות אלו לא רק מתרחשות, אלא גם כיצד הן יכולות להופיע. הרגישות יוצאת הדופן של חיישן המתח VGCC לכוחות ה- EMF מבהירה מעל לכל ספק, כי הנחיות הבטיחות הנוכחיות והתקנים הקיימים מאלצים את הציבור כולו, כולל ילדים רכים ונשים הרות, להיחשף לרמות EMF שהן משהו כמו 7.2 מיליון פעמים גבוה מדי. רגישות זו ניתנת לניבוי על ידי מודלים פיזיקליים, ומכאן, הפיזיקה והביולוגיה מצביעות כל אחת על אותו מנגנון פעולה של EMFs בתדרים שאינם תרמיים.

התנגדות גוברת לG5  ברחבי העולם מביאה לבחינה מחדש של יישום ושימוש בטכנולוגיה זו עקב ידע מדעי מצטבר המאמת את נזקי החשיפה

נכון ל10/05/2020, נאספו למעלה מ277,027 חתימות מ- 216 מדינות מסביב לעולם במסגרת עצומה המבטאת את ההתנגדות לG5. לעצומה> ניתן ללחוץ כאן

למרות ש- 5G נראה בלתי ניתן לעצירה, בדומה לרכבת דוהרת, מספר ממשלות לאומיות ברחבי העולם ובארצות הברית בפרט, בנו כמה חסמי מהירות. להלן מספר דוגמאות לנכונות ממשלות לבחון מקרוב את ההשלכות הבריאותיות והנזקים הביולוגיים שנגרמים עקב חשיפה לEMF:

פירנצה, איטליה אפריל 2019

ראש עיריית פירנצה סירב להעניק אישור למגדלי 5G פרטניים עד שהעיר פיתחה תכנית כללית המביאה בחשבון את ההשלכות על בריאות הציבור, תוך שהיא מציינת את העיקרון הזהירות המונעת ואת “אי הוודאות של ארגונים על-פרטיים ופרטיים” (כמו ICNIRP) אשר להם “יש עמדות שונות מאוד זו מזו, למרות הראיות הרבות של מחקרים שפורסמו.” ממשלת איטליה נאלצה על ידי בית המשפט העליון ליידע את אזרחיה על ההשפעות הבריאותיות של EMF ולדבר על אמצעי זהירות, המבוססים בחלקם על פעולות עמותת Phonegate Alert.

הולנד, אפריל 2019

חברי בית הנבחרים קראו לבדוק את ההשפעות הבריאותיות של 5G לפני תחילת הפגנות הציבור.

גרמניה אפריל 2019

כמעט 55,000 גרמנים חתמו על עצומה המבקשת מהפרלמנט (הבונדסטאג) להפסיק את הפעלת תדרים 5G, בגלל “ספקות מוצדקים מדעית לגבי בטיחות הטכנולוגיה הזו”.

קנטון וווד, שוויץ אפריל 2019 

המועצה הגדולה בוווד, באזור השלישי בגודלו בשוויץ, אישרה את מורטוריום על אישורים לאנטנות 5G עד שהמשרד הפדרלי לאיכות הסביבה בשוויץ יערוך ומעביר דוח סופי על השלכות הבריאות והסביבה. עיתון שוויצרי אחד הצהיר, בחלקו, “מפעילי [טלקום] זועמים.”

ג’נבה, שוויץ אפריל 2019

בעקבות קנטן ווד, המועצה הגדולה בז’נבה גם הצביעה להקים מורטוריום על הפעלת 5G. הם אף הלכו צעד אחד קדימה לעומת מקביליהם, על ידי קריאה לארגון הבריאות העולמי (שבסיסו בג’נבה) לחקור ולדווח על ההשפעות הבריאותיות של הפעלה כזו.

רומא, איטליה מרץ 2019

אל מול רשתות 5G הראשונות שנפתחו ברומא, החלטה של ​​עיריית XII של העיר, שעברה עם 11 קולות בעד ו -3 נמנעים, מבקשת “מראש העיר להפסיק את ניסיון 5G ולא להעלות את ערכי הגבול בסף הקרינה האלקטרומגנטית, הימנעות ממיקומם של קבוצות אנטנות מיני-מילימטר על בתים, בתי ספר, מרכזי יום, מרכזי בילוי פנסי רחוב ועוד. “

רוסיה מרץ 2019

משרד ההגנה הרוסי סירב להעביר תדרים עבור 5G לחברות טלקומוניקציה ואמר כי “מוקדם מדי” לעשות זאת.

בלגיה מרץ 2019

שר הסביבה של בריסל ביטל את יישום תכנית הפיילוט של 5G בגלל חששות מחשיפה לקרינה, ואמר כי “תושבי בריסל אינם עכברי מעבדה אשר לבריאותם אוכל למכור ברווח. איננו יכולים להשאיר דבר לספק. ” גופי שלטון רבים של האיחוד האירופי (EU) ממוקמים בבריסל, כולל הנציבות האירופית, מועצת האיחוד האירופי והמועצה האירופית. יכול להיות שהם לא רוצים להשתתף בניסוי 5G לבריאות הציבור?

ערים ומדינות אמריקאיות 

סן פרנסיסקו, קליפורניה, אפריל 2019

בהחלטה פה אחד, בית המשפט העליון בקליפורניה אישר את פקודת העיר החל משנת 2011 המחייבת הליך ספציפי להתרה של הצבת אנטנות על עמודי שירות ותשתיות אחרות בעיר.

הולנדייל ביץ ‘, פלורידה, אפריל 2019

החלטת ערים פה אחד קראה למחוקק בפלורידה ולממשלה הפדרלית לבדוק את ההשפעות הבריאותיות של תאים קטנים ולפתח הנחיות להתקנת תשתיות 5G המגנות על בריאות הציבור.

מונטנה מרץ 2019

בית הנבחרים במונטנה קיבל החלטה שקראה לקונגרס לתקן את חוק התקשורת משנת 1996, כדי לאפשר לקחת בחשבון שיקולים בריאותיים בעת קביעת מיקום התאים הקטנים באזורי מגורים. נכון לכתיבת שורות אלה, גרסת הסנאט להחלטה הייתה עדיין בוועדה.

פורטלנד, אורגון, מרץ 2019

העירייה הגישה תביעה נגד ה- FCC עקב כללי הוועדה המגבילים את כמות הערים שיכולות לחייב חברות טלקומוניקציה להשתמש בנכסי עיר כאתרי משדר, ואמרה כי העמלות הנמוכות המאושרות על ידי FCC (שהוגדרו ב -270 דולר לאתר) יעלו לפורטלנד עד כדי הכנסות אבודות של 10 מיליון דולר, שכן ערים אחרות גובות עד 3,000 דולר לאתר. העיר גם הצביעה על החלטה לחייב את ה- FCC לחקור את ההשפעות הבריאותיות של 5G  ולהנגיש את המידע הזה לציבור.

פאלוס ורדס, קליפורניה ינואר 2019

עדכון לקוד העירוני יצר מגבלות מחמירות על מיקומם של מגדלי טלקומוניקציה ואנטנות, אלא אם כן ניתן חריג.

ניו המפשייר ינואר 2019

הצעת חוק הוצגה בבית הנבחרים של ניו המפשייר כדי ללמוד את ההשפעות הסביבתיות והבריאותיות של 5G. זה עבר את בית הנבחרים ונכון לכתיבת שורות אלה נבדק על ידי ועדת הסנאט. ההתבטאות בהצעת החוק כללה את השאלה, “מדוע עשו אלפי מחקרים שנבדקו על ידי עמיתים, כולל התוכנית האמריקאית לטוקסיקולוגיה שפרסמה את מחקר NTP שארך 14 שנים ועלה קרוב ל-, 30 מיליון דולר, שממצאיו מראים מגוון רחב של נזק ל- DNA בעל משמעות סטטיסטית, גידולים במוח ובלב, פוריות, וכל כך הרבה מחלות אחרות, שמתעלמת על ידי נציבות התקשורת הפדרלית (FCC)? ” 

פיירפקס, קליפורניה בינואר, 2019

בכוונה לשמור על בריאות הציבור, פיירפקס העבירה בדחיפות תקנה חדשה לקוד העירוני שלה האוסרת תאים קטנים באזורי מגורים, דורשת הפרדה של 1,500 רגל בין תאים קטנים, ומחייבת את העיר ללמוד את הכדאיות של רשת כבלים סיבים אופטיים. כחלופה לטכנולוגיית תאים קטנים.

סן רפאל, קליפורניה בדצמבר 2018 

סן רפאל העבירה תקנה להגנת שכונות מגורים מפני תאים קטנים. זה מצריך נסיגה של 500 מטר ממחוזות המגורים ו -500 מטרים של הפרדה בין תאים קטנים.

סונומה, קליפורניה, נובמבר 2018

מועצת העיר סונומה העבירה תקנה המחייבת בדיקה של מהנדס תדרים רדיו מורשה למדידת התדרים והרמות העוצמתיות הנפלטות על ידי כל מתקן תא קטן, ומתן הודעה לכל בעלי הנכסים במרחק של 500 מטר מאתר תשתיות טלקומוניקציה מוצע. התקנה מחייבת גם שהאנטנות המותקנות על מוט יהיו מרוחקות לא פחות מ 1500 מטר.

סן אנסלמו ופיירפקס, קליפורניה, אוקטובר 2018

בהשראת תקנות מיל וואלי (Mill Valley), מועצת העיר פיירפקס העבירה תקנה המחייבת מטר וחצי בין תאים קטנים ומינתה ועדה לבחינת חלופות לתאים קטנים. מועצת העיר סן אנסלמו העבירה תקנה המחייבת הודעה לתושבים בטווח של כ -300 מטרים מאנטנת תאים קטנה המוצעת.

ברלינגטון, מסצ’וסטס, אוקטובר 2018

ועדת ציוד סלולרי קטן בעיר יצרה מדיניות המחייבת דמי בקשה של 500 דולר עבור כל אתר תאים קטנים המוצע וכן דמי הסמכה שנתיים של 270 $. המדיניות גרמה לורייזון למשוך את בקשותיה, תוך שהיא מציינת חששות לגבי התקדים שקבעה המדיניות ושאלות לגבי חוקיותה.

בוןוויל, ארקנסו ספטמבר 2018

העיר הציעה תקנה שתגביל בין היתר מגדלי תאים חדשים לאזורי תעשייה.

מיל ואלי, קליפורניה, ספטמבר 2018

מועצת העיר במובלעת אזור המפרץ הזו הצביעה פה אחד לאסור על מגדלים חדשים או מעודכנים באזורי מגורים ולחייב מרחק מינימלי של 1,500 רגל בין תאים קטנים.

פטלומה, קליפורניה, יולי 2018 

פטלומה עדכנה את הקוד העירוני שלה כדי להגן על התושבים מפני השפעות בריאותיות שליליות של 5G בתחנה, כולל ההוראה כי “תא קטן לא יהיה במרחק של 500 מטר מכל מגורים.”

מונטריי, קליפורניה, מרץ 2018

נציבי תכנון ערים דחו את בקשתה של ורייזון לבקשה מגדל תאים קטן שיוצב בשכונת מגורים.

וולנאט, קליפורניה, אוקטובר 2017 (ראה נספח 4) 

אחת הערים הראשונות בקליפורניה שדחפה לאחור מול ההפעלה של 5G, וולנאט עדכנה את הקוד העירוני שלה ואמרה כי “מגדלי טלקומוניקציה ואנטנות לא יהיו ממוקמים במרחק של 1,500 רגל מבית ספר כלשהו (פעוטון, יסודי, חטיבת ביניים ותיכון) , שביל, פארק או אזור בילוי חיצוני, מקומות ספורט ואזורי מגורים. “

פנסילבניה יוני 2017

נציבות השירותים הציבוריים בפנסילבניה גדעה את ההתנהלות החופשית של חברות המפיצות אנטנות, ודורשת מהן לעבור תהליך המתיר סטנדרט להתקין עמודים חדשים ולסלק את יכולתן להשתמש ב”תעודות נוחות ציבורית “בכדי להציב קטבים באשר הם יבחרו.

פאלם ביץ ‘, פלורידה, מאי 2017

פאלם ביץ’ ועוד כמה קהילות חוף אחרות התפללו בכדי לקבל חוק שיפטור אותם מחוק ממלכתי אחר שמטיל מגבלות חזקות על השפעת הממשלות המקומיות על מקום בו מותקנים תאים קטנים 5G. מנהל העיר פאלם ביץ ‘, טום ברדפורד, צוטט באומרו, “הוצמדנו. . . החוק הזה אינו חל עלינו. ” פאלם ביץ ‘הוא ביתו של אתר הנופש מר-א-לאגו של דונלד ג’ טראמפ. האם העובדה שבית הנשיא פטור מכיסוי 5G הנדרש יכולה להיות צירוף מקרים בלבד?

מייסון, אוהיו, מאי 2017

לא מדובר רק בערים בחוף המודאגות מ- 5G; העיירה מייסון, אוהיו, העבירה תקנה האוסרת על תאים קטנים באזורי מגורים או במרחק של מטר וחצי מהרכוש המשמש למגורים. הוא גם קבע כי תאים קטנים חייבים להיות זה מזה 2,000 רגל, אלא אם כן הם נאספים.

ורן, קונטיקט, דצמבר 2012

העיר אימצה היתר מיוחד למתקני טלקומוניקציה ומגדלים המפצירה במועצת הישיבה של קונטיקט – שעל פי חוק המדינה היא בעלת סמכות שיפוט לגבי מיקום מגדלים ואנטנות – “לאתר מגדלים ו / או אנטנות באופן שמגן על ערכי הנכס כמו גם הבטיחות הכללית, הבריאות, הרווחה ואיכות החיים של אזרחי וורן וכל מי שמבקר בקהילה זו. “

בשל האמור לעיל והמצורף למכתב זה, אנו מתנגדים בתוקף לפריסה לא זהירה של תשתיות תקשורת אלחוטית נוספות בישראל עד שתהיה הכרה בנזקי הקרינה ויעודכנו התקנים. ובאותו זמן אנו עומדים לרשות המחוקק לשיתוף פעולה ביצירת תקנים מגינים לשימוש בטכנולוגיות אלחוטיות ופריסה של תשתיות תקשורת. 

אנא אשר קבלת מכתב זה בחזרה למייל: www.EHS.org.il@gmail.com.  

בברכה,
ועד מנהל – עמותת “רגישות לקרינה ישראל”;
A worm on the ground

Description automatically generated

לצפיה במסמך ובנספחים (קובץ pdf)

פגיעת קרינה אלקטרומגנטית בגוף ביולוגי – הסבר מנגנון פיזיקלי

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.