פגיעת קרינה בעובדי הבית הלבן, סמוך למעון הנשיא. החשד – מתקפה מכוונת

פורסם ב-

חשד למתקפת קרינת רדיו (RF) ליד הבית הלבן

 

בכתבה ב- YNET –  לפי החשד, אירועי הפגיעה מגלי רדיו (של דיפלומטים וסוכני CIA בקובה, בסין וברוסיה) הגיעו למעון הנשיא האמריקני.

 

רשת CNN דיווחה על שתי תקריות שנחקרות:

 • בנובמבר האחרון בפארק הצמוד למדשאת הבית הלבן, נפגע פקיד במועצה לביטחון לאומי ופיתח תסמיני חשיפה לקרינה (כן כן, כמו שיש לי ולחברותי וחברי נפגעי הקרינה האלחוטית והסלולרית, שהיא קרינת רדיו). הוא חלה.
 • ב-2019 פקידה הבית הלבן נפגעה כשטיילה עם כלבה בפרבר בווירג’יניה, ליד וושינגטון הבירה. (דווח בעבר במגזין GQ).

 

 

זה מזכיר את המתקפות המסתוריות, שבעקבותיהן דיפלומטים אמריקנים וסוכני CIA בקובה, ברוסיה ובסין סבלו מתסמיני אי סבילות לקרינה (EHS).

בדיווח הודגש כי בפנטגון ובסוכנויות הפדרליות שחוקרות את התקריות הללו טרם הגיעו למסקנה שמדובר במתקפה מכוונת, אך העובדה שהתקרית האחרונה אירעה במתחם הבית הלבן מדאיגה את הממשל.  גורמי ביטחון עדכנו מחוקקים על התקריות והדגישו כי טרם נאסף מספיק מידע כדי לקבוע מה מקור המתקפה ואם זה מכוון.  מוסקבה חשודה באופן לא רשמי.  פקיד לשעבר בממשל האמריקני, שהיה מעורב בעבר בחקירה, אמר כי גם סין ברשימת החשודים.

לא ברור אם יש קשר בין שתי התקריות האחרונות, ואם יש קשר בינן לבין המתקפות בהן נפגעו דיפלומטים וגורמים אמריקנים אחרים בעבר. גם אז נפל החשד על רוסיה וסין. 

הנפגעים בכל אותם מקרים סבלו מתסמיני ES (אי סבילות לקרינה או רגישות לקרינה או מחלת מיקרווגל – היו הרבה שמות לתסמונת EHS או ES במהלך המאה האחרונה).   תסמינים הכוללים, לדוגמא, סחרחורות, עייפות, כאבי ראש, טיניטוס, אובדן שמיעה, זיכרון ואיזון. חלק מהנפגעים נאלצו לפרוש לצמיתות עקב מוגבלות תפקודית (בדיוק כמוני וכמו חברותי וחבר נפגעי הקרינה EHS). 

בעבר, שמר הממשל האמריקני על עמימות סביב חקר התקריות בעבר וחיסיון הוטל על פרטיהן.  החוקרים התקשו לקבוע מה אירע באותן תקריות.

אבל .. מחקר שהוזמן על ידי מחלקת המדינה ופורסם בשנה שעברה קבע כי הגורם הסביר ביותר הוא מתקפת גלי רדיו מכוונת. גלי רדיו הם הגלים של קרינה סלולרית, וויפיי, מיקרוגל וכו’ לפי הדו”ח שהוכן על ידי מומחים מהאקדמיה הלאומית בארה”ב למדעים, הנדסה ורפואה, התסמינים נגרמו בשל “אנרגיה מכוונת” ו”לא רציפה” – זה מרמז כי הקורבנות היו מטרה ממוקדת והסימפטומים לא נגרמו ממקורות נפוצים כמו טלפון סלולרי.  (אכן, רוב הציבור לא מפתח תסמיני רגישות לקרינה מחשיפה לרמת קרינה של טלפונים סלולריים. קיימת קבוצה עם רגישות מוגברת, ששכיחותם באוכלוסייה נמצאה במחקרים כנעה בין 3-10% ומפתחת אי סבילות לקרינה ברמה קרינה נמוכה יחסית זו).

 

בדו”ח נכתב כי התסמינים המיידיים שעליהם דיווחו הנפגעות והנפגעים – תחושות כאב, לחץ וצליל שהגיעו מכיוונים ספציפיים – תואמים התקפה מכוונת.  דיווח בניו יורק טיימס

 

בבית הלבן לא הגיבו ישירות לדיווח על תקרית ליד מעון הנשיא. דובר מטעם הבית הלבן מסר ל-CNN כי הבית הלבן עובד עם סוכנויות בממשל על:

 • חקר תקריות בריאותיות לא מוסברות
 • הבטחת הבטיחות והביטחון של אמריקנים שמשרתים ברחבי העולם

אולם  .. “לא יכולים לספק פרטים או לאשר פרטים בשלב זה”.  ראש המודיעין הלאומי בממשל האמריקני, אווריל היינס, לא אישרה את פרטי הדיווח, אך אמרה כי הממשל מתייחס לתקריות המסתוריות ברצינות. 

הפגיעה המדווחת דומה לפגיעה שלנו – רגישי הקרינה (EHS).

התחקירים כוללים התיחסויות לגלי מיקרו כנשק. ומאד מענין האופן בו מפיצים ומחדירים את הסברי אפקט נוסבו.  ולנו, נפגעי הקרינה שאיננו דיפלומטים, סתם נפגעים אנונימיים, שקופים.. לנו לא יהיה מי שיאמינו כי:

 • רובנו (אולי כולנו) לא ידענו בכלל על סכנות ונזקים מקרינה לפני שנפגענו
 • היה לנו קשה מאד להבין מה מקור הסבל
 • הילדים והילדות בינינו, שנפגעו והפכו רגישי קרינה, ודאי לא שמעו מעולם על בעיות ונזקים מציוד אלחוטי וסלולרי שהיה מכשיר נחשק בבתיהם מלפני לידתם

כמה רגישים לקרינה יש – דר’ יעל שטיין, הדסה עין כרםאם אכן זה קורה על אדמת ארה”ב, זה חמור מבחינת ביטחון מדיני אמריקני.  עד כה התרחשו התקיפות מול שגרירויות ומגורי הצוותים במדינות אחרות.  הממשל לא מכיר בנזקי הקרינה, אך משתמש בה כנשק.  היחס שונה כלפי חוץ וכלפי אזרחים ואזרחיות שנפגעו מהקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים, ממוני חשמל או מים “חכמים” אלחוטיים ומאנטנות סלולריות. אותה קרינה!   מחד, לא מכירים בנזקים. מאידך, הם מפתחים מערכות נשק אל הרג מבוססות קרינת רדיו ברמות גבוהות.

ויש ששאלו .. אולי תקיפות מדווחות אלו נבעו מקרן של אנטנה דור 5 Phased Array (בערים הגדולות בארה”ב טוענים כי כבר מותקנות כאלו אנטנות).


 

החוקרים קבעו כי עשרות סוכני מודיעין ודיפלומטים אמריקנים, נחשפו להתקפות קרינת רדיו (RF) מכוונות מצד גורמים עוינים.  הנפגעות והנפגעים חלו.

חלק נאלצו לפרוש לצמיתות עקב מוגבלות תפקודית (בדיוק כמו הנפגעות והנפגעים בדרגה קשה מקרב הקהילה שלנו).

ציפי שמילוביץ דיווחה מניו יורק בדצמבר 2020  – כתבה ב- YNET  – כי הסיבה לכך שעשרות עובדי ממשל חלו בקובה, בסין ובמדינות אחרות, היתה מתקפה מכוונת של קרינה בגלי רדיו.  כך לפי דו”ח של האקדמיה הלאומית למדעים, הנדסה ורפואה, שהוזמן על ידי משרד החוץ האמריקני.   הדו”ח, שנכתב ע”י 19 מומחים, מספק הסבר מקיף והחלטי למחלה שפקדה עשרות עובדי ממשלה, תחילה בשגרירות ארה”ב בהוואנה, בירת קובה, בשנת 2016, ואחר כך בסין ובמדינות אחרות.   הנפגעים סבלו מסחרחורות, עייפות, כאבי ראש ואובדן שמיעה, זיכרון ואיזון, וחלקם נאלצו לפרוש לצמיתות.

הדו”ח נכתב בשפה זהירה ומדעית, אך ברור ממנו כי האירועים היו תוצאה של התקפה זדונית. התחלואה יוחסה לאנרגיה “מכוונת” ו”לא רציפה”, מה שמרמז כי הקורבנות היו מטרה ממוקדת וכי הסימפטומים שחוו לא נבעו ממקורות קרינה נפוצים כמו טלפון סלולרי.

הוועדה מצאה גם שהתסמינים המיידיים שעליהם דיווחו החולים – כולל תחושות מוזרות של כאב, לחץ וצליל שהגיעו מכיוונים ספציפיים – תואמים התקפה מכוונת.

היו מדענים שהציגו תיאוריות חלופיות, כמו מחלה “פסיכולוגית” שהתפשטה בסביבה לחוצה של משימות זרות.  חלק מהנפגעים טענו כי הממשל האמריקני לא תמך בהם וסירב בתחילה להעניק להם חופשה וטיפול רפואי, זה ייצר אווירהת חשדנות וטענות כי “המציאו” הכול. חלק מהקורבנות האשימו את מזכיר המדינה מייק פומפאו ופקידים אחרים בממשל טראמפ, בהתעלמות מהסוגיה כדי לא להיכנס לעימות עם מדינות חשודות, כמו רוסיה.

מקור YNET 

 בהמשך הפוסט ..

מתוך הרצאתה של דר’ גולומב, שטיפלה בדיפלומטים וחקרה את פגיעתם, בכנס הרפואי על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת, בינואר 2021.  לה אין ספק – “הרעלת RF” – תסמונת EHS או רגישות לקרינה, שנקראה בעבר מחלת מיקרוגל ובשמות רבים אחרים. 

קצת היסטוריה ..

ב- 2018  .. צוות מדענים טען שהדיפלומטים האמריקניים שסבלו מתסמינים מסתוריים בקובה הותקפו בקרינת מיקרוגל.

החוקר הראשי, דאגלס סמית, חוקר מוח ומנהל המרכז לפציעת מוח ותיקונה באוניברסיטת פנסילבניה, טען כי לדיפלומטים יש פגיעה מוחית הנובעת מחשיפה לקרינת גלי מיקרו/ רדיו.  לטענתו, הטראומה נגרמה על ידי גלי מיקרו שיכולים “לשקר” למוח ולגרום ל”שמיעת” קולות לא קיימים – “אפקט פריי” (Frey).  גלי מיקרו הם ההסבר ההגיוני ביותר, טענו המומחים, לקולות המכאיבים ששמעו הדיפלומטים הפגועים, כמו גם למחלות ולטראומה שחוו.

בניו יורק טיימס דיווחו ב- 02.09.18 כי מדענים יודעים כבר עשרות שנים שהמוח יכול לחוש גלי מיקרו כצלילים. יותר מ-20 דיפלומטים אמריקניים בקובה חלו כתוצאה מהטראומות, שתוארו כשמיעת קולות רמים, בהם צלצולים, זמזומים ורעש של גריסה. התופעה הוגדרה ע”י הממשל האמריקני כ”מתקפות”.  תחילה סברו כי המתקפות נעשו בגלי קול, בזיהומים ויראליים או ב”חרדה מדבקת”. ארה”ב טענה שלא ידוע מי התוקפים אך קובה אחראית להגנה על הדיפלומטים בשטחה.  הצוות המיוחד שחקר את הפגיעה באמריקאים בהוואנה ובסין טענו כי קרינת גלי מיקרו היא ההסבר ההגיוני ביותר לסימפטומים, שנעים בין שמיעת קולות שלא קיימים לבין פגיעה ממשית ברקמת מוח.

ג’יימס לין, מומחה לאפקט פריי מאוניברסיטת אילנוי, טען כי תסמיני הדיפלומטים נבעו מחשיפה לקרינת גלי מיקרו, כלומר תדרי רדיו RF.   לין כתב שקרני מיקרו בעצימות גבוהה יכולים לגרום לשמיעת קולות, בחילה, כאבי ראש וסחרחורות – סימפטומים שהדיפלומטים חוו בעוצמות שונות, וגם לפגיעה ברקמת המוח. לין הוסיף שקרניים מדויקות יכולות לפגוע במטרה ספציפית.

במלחמה הקרה חששו בארה”ב שמוסקבה מנסה להשתמש בקרינת גלי מיקרו ככלים לשליטה מוחית. צבא ארה”ב  ניסה לפתח נשקים מבוססים קרינת מיקרו שיכולים לשגר צלילים מכאיבים ואפילו מילים של ממש למוחם של קורבנות. אמצעי לחימה בלתי קונבנציונלים כאלה גרמו לתסמינים ה”מוזרים” שחוו דיפלומטים אמריקאים בקובה ובסין, לפי המומחים שבדקו את 21 הדיפלומטים ששירתו בקובה וחוו סימפטומים בלתי מוסברים.

בניו יורק טיימס ציינו כי לא ברור לאילו מדינות יש נשקים מבוססי קרינת גלי מיקרו ברמה גבוהה, שיכולים לשגר מילים או משפטים ישירות למוח, אך רוסיה, סין ומדינות אירופה רבות יכולות להשתמש בקרינה זו לייצור נשקים ברמות שונות. הנשקים הבסיסיים יותר נראים כמו צלחות לווין רגילות, טווח הקרניים קצר יחסית – חודר חדרים או בתים. נשקים מתקדמים יותר יכולים לירות מטווח של כמה קילומטרים.

אחת מנשות הדיפלומטים בקובה טענה שראתה רכב מסחרי יוצא מחניה ליד ביתה כששמעה את הרעשים המטרידים, זה הגביר חשד שצלחת שידור כזו היתה בתוך הרכב. דיפלומטים שכיסו את אוזניהם כששמעו את הרעשים לא חוו הקלה בעוצמת הרעש – תופעה שנחשבת כהוכחה נוספת.אם מדובר במתקפה של קרינת גלי מיקרו, נשאלת השאלה מי ירה את הגלים. ה-FBI לא הגיב על החקירה.

מומחים הסבירו כי הראש האנושי מהווה אנטנת קליטה מצוינת לקרינת גלי מיקרו.

בשנות ה-60 וה-70 דיווחו סוכנויות המודיעין האמריקאיות שמחקר סובייטי בנושא “נראה מאוד מבטיח” והחלו  בניסויים בקרינת גלי מיקרו כדי לשגר מילים למוחות של נסיינים בארה”ב..

כאמור, 21 דיפלומטים אמריקאים בקובה ומאוחר יותר בסין שמעו קולות מטרידים לפני שפיתחו סימפטומים הדומים מאוד לטראומה מוחית.  בניו יורק טיימס דיווח כי החוקרים סברו שהצוות הותקף בהתקן שידור emitters מיקרוגל קטן שניתן להוביל ברכב מסחרי.  אבל ..  בדו”ח מפורט שפורסם ב- JAMA לא הזכירו את תדרי המיקרוגל.

לטענת דגלס סמית’, צוותי רפואה התייחסו בבדיחות לטראומה כאל זעזוע מוח ללא דופי.הרעשים והכאבים יוחסו להתקפות קוליות, זיהומים ויראליים ול”דאגה מדבקת”.

קרינת W – תופעה הנקראת אפקט פריי – קרינת מיקרוגל מרוכזת שמכוונת לקליפת השמע האורטורית של האונות הטמפורליות האנושיות של המוח, יכולה לעורר תפיסת שמע גם בקרב חירשים. פריי (מדען בשנות ה- 80 לחייו) אמר ל”טיימס “הרוסים מעוניינים לפתח טכנולוגיות המנצלות השפעות אלה על בני אדם .. כלי נשק פסיכו-פיסיקליים ופסיכוטכניים”. חוקרים אמריקאים טענו שהם יכולים להשתמש באפקט פריי כדי “להזריק” אותות מובנים (דיבור) ישירות לראשי הנבדקים.הפנטגון בונה נשק הנקרא מערכת הכחשה אקטיבית המשתמשת בטכנולוגיה כדי ליצור תחושות צריבה על העור…10% מהאנשים בעולם מודים בשמיעת קולות (בסקרים אנונימיים).

בפסיכיאטריה הקלאסית שמיעת קולות, “הזיות שמיעה”, נתפסות כסימן למחלת נפש, או למחלות מוח כמו אפילפסיה, פרקינסון ואלצהיימר.  גורמים בתחום הפסיכיאטריה חוזרים ומציעים, מאז אותן תקריות, הסברים אחרים לתופעה.   מחקר מ-2002, שממצאיו שוחזרו במחקרים אחרים, הראה כי 25% משומעי הקולות עונים על קריטריונים של אבחון מחלת נפש. אך 75% לא.האם הם קיבלו טיפול פסיכיאטרי שגוי? האם חשש מתיוג כחולי נפש הביאה שומעי הקולות להסתיר את החוויה ולא לפנות לעזרה בהתמודדות עם התופעה?

אירוע הדיפלומטים האמריקאים בהוואנה כלל עשרות עובדות ועובדים רציניים, שהתלוננו בזה אחר זה על פגיעה בשמיעה, סחרחורות ונזק קוגניטיבי — ואיש לא הבין מדוע.


ועוד שנה אחורה ..

בשיחת טלפון ב–20 בפברואר 2017, אל ד”ר מייקל הופר, תיאר נציג משרד החוץ חוויה של דיפלומט אמריקאי בקובה שלושה חודשים קודם לכן. “הוא נחשף לקול חזק, שהוא הרגיש לאחר מכן כאב באוזניים, שלמחרת הוא סבל מסחרחורת — ושהיה לו קשה לחשוב ולהתרכז”, מאוחר יותר נודע לו כי: – הדיפלומט היה סוכן CIA במסווה. – הוא היה רק הנפגע הראשון במה שהפך לפרשה בינלאומית.   הופר, מומחה לרפואת אף אוזן גרון באוניברסיטת מיאמי, התבקש על ידי משרד החוץ לערוך בדיקות מקיפות כדי להבין את פשר הסימפטומים. הוא נבחר למשימה לא רק בזכות מומחיותו רבת השנים — בין היתר הוא צבר ניסיון בעיראק וכתב רבות על טראומות שנגרמות לגוף מחשיפה לפיצוצים — אלא גם בזכות מיקומו הגיאוגרפי. העובדה שהיה במיאמי, יעד טיסה קרוב ונפוץ בקרב הדיפלומטים המוצבים בהוואנה, איפשרה למשרד החוץ להטיס אליו את הנפגעים מבלי למשוך יותר מדי תשומת לב. בהתחשב ברגישות הדיפלומטית, בחשש לבריאותם של הנציגים האמריקאים ובחוסר הוודאות שאפף את הפרשה, לחשאיות היתה חשיבות רבה.

בזמן שהרופא ניסה לרדת לשורש העניין, החלו להופיע מקרים נוספים. דיפלומטים החלו ניגשים למרפאה של השגרירות ומספרים שהם חשים ברע. הם תיארו כאבי ראש ואוזניים, בעיות שמיעה וסחרחורות. הם סבלו מתשישות ואף העידו על פגיעה במצבם הקוגנטיבי, שכלל קושי להיזכר במילים פשוטות. המתלוננים סיפרו שמצבם הידרדר זמן קצר לאחר תקריות משונות בבתיהם, שבהן שמעו קולות יוצאי דופן. סימפטומים דומים החלו להופיע גם בקרב קבוצה קטנה יותר של דיפלומטים קנדים שהוצבו בהוואנה.עד חודש אפריל בדק הופר עשרות מאנשי השגרירות. בקרב 16 מהם הוא זיהה סימפטומים מעוררי חשד. בתחילה הוא סבר כי מדובר במשהו דומה לפגיעות המוחיות של יוצאי הצבא שפגש בעבר. אך עם הזמן הוא הבין, לדבריו, “שזה משהו אחר”. מה שמשך את תשומת לבו היה העובדה ש”כל הנבדקים אמרו שנראה שהרעש או הלחץ עקבו אחריהם כשזזו מחדר אחד לשני, שמקור האנרגיה נע מחדר אחד לאחר”. חלק תיארו את התחושה כ”גל של קול גבוה” או “צליל שגורם לאובדן כוח” וגם “תחושה מבלבלת” שמזכירה נסיעה ברכב עם חלון אחד פתוח חלקית. רובם הרגישו כאב חזק באחת האוזניים, אם לא בשתיהן. אחת הדיפלומטיות סיפרה שהרגישה כאב חד, החזק ביותר שאי־פעם חוותה. הופר איבחן שהדיפלומטים סבלו מפגיעה באוזן הפנימית. הוא לא ידע לומר מה גרם לה.

הפרשה, שהתפרסמה כ”פרשת הנשק הקולי”, הפכה לתעלומה שגררה שורת מחקרים והסברים, כמו גם ויכוחים רבים, שאלות ו .. תיאוריות קונספירציה. לאורך החקירה עלו סברות שנפסלו בזו אחר זו — בהן שימוש בווירוס, רעלן ביולוגי ואפילו מכשירי האזנה שהשתבשו. והיו מדענים שטענו אפילו כי הרעש המסתורי ששמעו דיפלומטים שהתחרשו בקובה היה ..  שירת צרצרים.

עם הזמן התגלו גם תיירים שנפגעו מהתקיפות המסתוריות באיזור.  דבר אחד היה ברור לכולם – עשרות בני אדם חוו בזה אחר זה תופעות פיזיות קשות ובלתי מוסברות.  לא הוטל ספק בחוויה הסובייקטיבית שתיארו הדיפלומטים, אך התווכחו על מקורה.

הרחבה בכתבה של ירדן מיכאלי, הארץ 21.8.19

 

חברות וחברי קהילה זו (כמוני) נפגענו מקרינה אלקטרומגנטית מלאכותית (סלולר, וויפיי, אלחוטי) – קרינת רדיו.

הפגיעה של הדיפלומטים דומה לשלנו (ויש התיחסויות לגלי מיקרו כנשק, אבל אין לי ענין רב בהתיחסויות לנשק, אלא בשימוש האזרחי שגובה קורבנות מתרבים, בתקני הבטיחות שאיחנם מגינים על הציבור) . אותנו מענין האופן בו מפיצים ומחדירים הסברי אפקט נוסבו – הסבר שלא מתקבל ביחס לדיפלומטים (עדיין?) אך לנו, נפגעי הקרינה שאיננו דיפלומטים, סתם נפגעים אנונימיים, שקופים.. גם בנו בשנה האחרונה מטיחים את ההסבר הזה, מדענים ומוחים “מטעם”, אלה שממומנים כדי להכחיש נזקים ולשמור על רווחי התעשייה לנו לא יהיה מי שיאמינו, שרובנו (אולי כולנו) לא ידענו בכלל על סכנות ונזקים מקרינה לפני שנפגענו והיה לנו קשה מאד להבין מה מקור הסבל ובקבילה שלנו, קהילת נפגעי הקרינה, יש ילדים, שודאי לא שמעו מעולם על בעיות ונזקים מציוד אלחוטי וסלולרי שהיה מכשיר נחשק בבתיהם ודאי שאצלם אין “נוסבו” זהו מושג שנועד להתנער מדיון בנזקים וחקירתם וביסוס רגולציות שיגנו על הציבור מטכנולוגיה חדשה שלא נבדקה כהלכה, לא נבדקה לאורך זמן, בשימוש מסיבי (דור 5 בסלולר לא נבדק בכלל והחלה כבר פרישת התשתיות)

 

 

בכנס הרפואי על השפעות בריאותיות וביולוגיות של קרינה בלתי מייננת, בינואר 2021, הרצתה דר’ גולומב, שטיפלה בדיפלומטים וחקרה את פגיעתם. לה אין כל ספק – זוהי “הרעלת RF” – תסמונת EHS או רגישות לקרינה, שנקראה בעבר מחלת מיקרוגל ובשמות רבים אחרים.

בקרוב אסכם את כל הרצאתה .. הנה שקף מהרצאתה של דר’ ביאטריס אלכסנדרה גולומב, Beatrice Alexandra Golomb, MD, PhD

רעילות תדרי הרדיו ידועה מזמן (שלא יגידו שאינם יודעים ולמעשה ידוע עוד קודם)

דר’ גולומב חקרה את מקרה הדיפלומטים שנפגעו מקרינה – שם הרצאתה Diplomats’ Mystery Illness: Pulsed Radiofrequency/ Microwave Radiation

דר’ גולומב התיחסה למחלוקת סביב הקביעה שהתסמינים הקשים של הדיפלומטים נבעו מהקרינה (גם עליהם אמרו “פסיכולוגי” ו”נוסבו”).

היא שוללת את הטענה שלא תמיד נפגעי קרינה מזהים קרינה במעבדה – חסר משמעות ולא מוכיח כלום.  הגוף אינו מד קרינה ולא יכול להגיב כמו מד קרינה.  וכמו שלא מבקשים מנפגעי הרעלות לזהות רעלים באוויר זו דרישה מגוחכת.  כבר כמה שנים יש מדדים אוביקטיביים ובדיקות,

היא התיחסה בעיקר לעקה חימצונית – בשקף מנגנוני הפגיעה

 

בנפגעי הקרינה טיפלה דר’ גולומב עם הרבה נוגדי חימצון, הרבה מלטונין, הימנעות מחשיפה לקרינה ו .. תזונה מיטוכונדרית  (הגיע הזמן ללמוד לעומק מה זה אומר, אני אומרת לעצמי, מזמן התחלתי לחפש וזנחתי והרי בישראל אין ברירה אלא לפצח הכל לבד. אין לנו רופאים ורופאות סביבתיים כמו בעולם.  בהרצאות ציינו מרפאות שמטפלים בנפגעי קרינה EHS כמונו, שנתקלו ברבים ורבות כמונו.. ופה.. בישראל כלום, אין רפואה סביבתית בכלל, לא מלמדים אפילו קורס עלוב בנושא בבתי הספר לרפואה ומערכת הרפואה מתיחסת בלעג. ..  מלבד מעטים נפלאים שהגיעו לזה מעצמם כמו דר’ יעל שטיין מהדסה עין כרם, דר’ מיכאל הרלינג ודר’ דני קרת, דר’ גיל יוסף שחר ועוד כמה צדיקים ששומרים על אנונימיות כי המערכת מתנכלת, כן, לצערנו).

נקודה חשובה לגבי מלטונין – דר’ מגדה חבס שאלה בדיון אם יש בעיה לחולים אוטואימונים עם מלטונין. אף אחת ואחד מהמשתתפים לא ידעו,  אבל אני נזכרתי כי אחת מהקהילה בארץ התיחסה לזה שקראה על בעייתיות למחלות אוטואימוניות ופיברומיאלגיה בנטילת מלטונין וגם גליצין – אז לבדוק לפני שנוטלים ו.. תמיד מומלץ ליווי מקצועי. מה שמועלה באתר אינן המלצות טיפוליות אלא מידע שיש לבדוק)

 

הדיון בכנס היה מטלטל. בחלק ניכר מההרצאות התיחסויות רציניות לרגישות לקרינה EHS, הכרה באמיתות התסמונת, הכרה בקשר סיבתי לחשיפה לקרינה והיותה לגמרי פיזולוגית – “לא פסיכיאטרי” הדגישה דר’ סינדי ראסל וגם שאר הדוברים מציינים עד כמה זו פגיעה אמיתית, מאד קיימת ומוכחת אוביקטיבית.

השיא הגיע כשדר’ גונאר הוזר היקר (אהובי משכבר) מדבר, מספר איך הגיע לתחום בעקבות חוויות אישיות:

 1. חתך ניתוחי (החלפת מפרק ירך) שלא החלים. הוא טופל בהרבה אנטיביוטיקות ודבר לא הועיל, מצב דלקתי וזיהום. עד ש.. החליט להזיז את הסלולר שנהג לתלות על החגורה, או לשאת בכיס באיזור זה. הפצע החלים תוך ימים.
 2. הפרעות בביצוע מחקרים במסרים חשמליים בתאי עצב בגלל מכשירים סלולריים של הצוות .. עד שמישהו הביא לו כלוב פאראדיי, הוא לא שמע על זה לפני כן. אחרי כן גילה שפאראדי החל לסבול מדמנציה ובעיות זיכרון בגיל 40, עקב החשיפה האינטנסיבית לחשמל. אני כבר שנים מחפשת לזה סימוכין, מאז שמעתי על זה בפרק בסדרה “קוסמוס”. הוזר הביא ציטוט מהיומן של פאראדי – דיכאון ובעיות זיכרון, המאה ה- 19. נפגע EHS. דר’ הוזר מציין שמטופלי EHS נעזרים בכלוב פאראדיי כדי לשרוד בסביבה העוינת יותר ויותר – עתירת קרינה. ההמצאה מאמצע המאה ה- 19 עדיין פועלת ואין לנו פתרון מיגון טוב יותר.

גונאר היקר מדבר ומאחורי גבו מציצה דר’ סילביה הוזר, שחוקרת עימו רגישות לכימיקלים מרובים (MCS)  ורגישות לקרינה בלתי מייננת (EHS).

“רבים חושבים שהם משוגעים” הוא אומר על נפגעות הקרינה ורגישי הקרינה כמונו EHS, “ורבים חושבים שהרופאים שמכירים במצבם ונאבקים עימם משוגעים” הוא ממשיך “אבל אני הוכחתי שזה אמיתי”.  (מעט על מחקריו – בעברית).

על המסך הוא מפרט את בדיקות המוח הנדרשות ומציג את ההדמיות שמראות מעלות לכל ספק מוח שונה, אבנורמליות מוחית האופיינית לרגישים לקרינה EHS – איזורי מוח אחרים פעילים בעת חשיפה לקרינה.

ההגדרה שלו – אנצפלופתיה טוקסית.  אנצפלופתיה הוא מונח למחלה התוקפת את המוח או פוגעת בתפקודו. המונח אנצפלופתיה לא מתאר את המחלה, אלא תסמונת המשותפת למספר רב של תפקודים לקויים במוח, שיכולים להיגרם על ידי סיבות שונות. במקרה זה – חשיפה למזהמים סביבתיים כימיים  (MCS) וקרינה (EHS).

בשקף חיברתי גם את הבדיקות הנדרשות שמראות את ההפרעה (חלקן מסוכנות מאד לנו, כאמור .. השדה המגנטי וחומרי הניגוד)

הוא מדגיש 3 בדיקות בעיקר (פונקציונליות וונפח) ומסכם 3 מסקנות עיקריות

 

דר’ הוזר ציין כי בקרב רוב מטופלי EHS הקשים היתה הרעלה כימית לפני כן (לעתים שנים קודם). הפגיעה המוחית זהה בבדיקות הנוירולוגיות.   למעשה.  MCS בדרך כלל מקדימה ואז מתפתח EHS.  כאשר יש שילוב MCS עם EHS התסמונת חמורה יותר והמצב גרוע יותר (וגם השיקום מורכב וקשה יותר).

דר’ הילל בולדווין, מנתח מוח, ואחרים מסכימים לגבי מורכבות שילוב התסמינים והעובדה שלרוב MCS מקדים ומהווה פרוגנוזה בעייתית יותר. הוא מציין שאסור להשתמש בגדוליניום כחומר ניגודי בבדיקת SPECT בחולי MCS ..

וואו אני מתכווצת  ..  לי אמרו ב- 2013 שהחומר הניגודי הרדיואקטיבי יופרש מגופי לאחר 6 שעות .. אחרי שנה התגלה לי גדוליניום בכמויות מטורפות בכל רקמות גופי ולא היה ברור מה מקורו, לקח לי הרבה זמן לאתר את המקור. עד היום זה לא הופרש מגופי ומוחי, חוזר ועולה בבדיקות .. ולמה? כי בגוף שלי חסרים 3 גנים שמפרקים רעלים ואין לי תהליך מתילציה (אגב, דר’ מגדה חבס שאלה מה יודעים על הקשר מתילציה- EHS ואיש מהדוברים לא ידע. אצלי יש קשר והייתי שמחה לשמוע).  .. דר’ בולדווין הסביר ששימוש בגדוליניום לנפגעי MCS גורם להחמרה ונזק קשה ו.. גורם להןם לפתח EHS .. בינגו .. זה בדיוק מה שקרה אצלי, כדי לטפל בתא לחץ בדמנציה המוקדמת שלי עשו לי fMRI עם שדה מגנטי מטורף והזריקו לי גדוליניום בשביל בדיקת SPECT ..   לאחר מכן, מצבי הידרדר במהירות – רגישות קשה מאד לכימיקלים ודי מהר גם לקרינה (לא היתה לי רגישות כזו לפני כן אבל היתה פגיעה קוגניטיבית). לא קישרתי לבדיקות.  לקח לי שנים לעלות על זה, רק כששאלו אותי למה יש לי כל כך הרבה בבדיקות הרעלים בכלל בדקתי מה זה גדוליניום .. שנים אחרי. עוד נזק שעוללה לי מערכת הרפואה. ואותו נפרולוג מהולל, מנהל תאי הלחץ הכי משווק במדינה, שסירב “לאשר” לי כילציה להוצאת מתכות מגופי (שגיליתי לבד שיכולה לסייע במצבי, אבל לא היה מידע ולא היה בארץ איך ועם מי וזה גם אסור) .. הוא “אסר” עלי כי “זה שטויות” ו”מסוכן”  (ובעיקר כי זה היה מזהם לו את המחקר שאני שילמתי הון על הבדיקות ועל ההשתפות בו). טיפול תא לחץ לא עשיתי כי לא יכלתי לעמוד בחשיפה לקרינה ולחומרים בבית החולים, אחרי ההידרדרות במצבי ..  כי התפתחה לי רגישות לקרינה – בגללו !.

המומחים הנהדרים בכנס חוזרים ומדגישים הכרה בסבל הרב שלנו, נפגעי הקרינה מסוג EHS ואת ההכרח להכיר ולסייע.

גם שם אין מרפאות שמתמחות בנושא, מבהירים, מלבד אחת בקליפורניה. גם שם רוב מערכת הרפואה בהכחשה ודחייה, אבל רופאות ורופאים סביבתיים מקבלים ומכירים יותר ויותר נפגעות ונפגעי קרינה.  מעט יודעים לטפל, בעיקר אנטי אוקסידנטים, הימנעות מחשיפה ותזונה מיטוכונדרית.

דר’ גונאר הוזר מציין שהמטופלות והמטופלים שלו עם EHS  בורחים אחרי הבדיקות מחוץ לבנין כדי לעמוד יחפים על הדשא הרטוב וטוענים שזה עוזר להם, הוא אומר, “גראונדינג” .. רק אז אני נזכרת שהם קצת בוקים בנושא זה, הם מאמינים אבל אינם מבינים מבפנים, אין להם מושג באמת מה קורה ואיך זה מרגיש. הם רואים מבחוץ ואת הפתולוגיה שנמצאה בבדיקות. הם לעולם לא יוכלו להבין את ההשפעה המבורכת של גראונדינג, למרות שבדיון הוזכר ההבדל בין התדרים המלאכותיים ותהודת שומאן המועילה לבריאות.

דר’ הילל בולדווין מאשר – אבל .. מזהיר מגראונדינג.  אוזני מתחדדות .. מה??  לטענתו, ערך אחרי בדיקות ומדידות (הוא מסתובב עם מד קרינה והוא פעיל ב- EHT. בבית החולים הוא מכבה את הראוטר והמנורות מעל ראשו אבל מוקף קרינה ואז חוזר לבית מחווט כהלכה).  לדבריו, יש זרמים בקרקע בהרבה מקמות, ביישובים, בגלל תשתיות ומבנים תת-קרקעיים מחווטים (חדרי ניתוח, חניות, רכבת, מעברים ומרתפים, בונקרים).  ליד בית חולים ממש אסור – הוא מזהיר, הרבה עובר באדמה והזרמים מזיקים.  רק על חוף הים וביער ניתן לעשות גראונדניג מועיל, לטענתו, אחרת זה עלול להזיק. הוא יוצא נגד מוצרי הגראונדינג הנמכרים, במיוחד אלה המתחברים לשקע ההארקה ברשת החשמל וטוען שזה גורם נזק בריאותי.

אני מבינה ומזדהה .. כשהגעתי לבית בו אני גרה היום, לראשונה נתקלתי בהארקה ליסודות ואני סובלת מזה בעת שהייה בבית ומרגישה היטב היכן עובר זיון בבטון והיכן חוטי החשמל ושם איני יכולה לשהות. אני מרגישה (כאב ותסמינים) והתפקוד שלי נפגע מתשתיות חשמל ברצפה/ מתחת למדרכה.


מנגנון התפתחות רגישות יתר EHS – מהיום השני לכנס

רופאות ורופאים מלמדים על רגישות לקרינה – דר’ מאלרי בליית’ מכנס 2019 והרצאות נוספות


 

בכנס ציינו גם .. ש .. כל סוגי הסרטן שבעלייה הם אלה הקשורים לסלולר – ליד האנטנות שבסלולר (יש כ-5 אנטנות בתוך המכשיר, צמוד לגוף) .. סרטן מוח GBM, סרטן בלוטת התריס, סרטן לסת, סרטן שלפוחית השתן, סרטן רקטלי, סרטן שד, סרטן אשכים ועוד.

“אנחנו חיים בניסוי הגדול ביותר שהיה אי פעם, כולנו בניסוי לא אתי שנעשה על כל האוכלוסייה” אמר דר’ הילל בולדוויןן, מנתח מוח שתיאר את העלייה בכמויות תחלואה הקשורה בסלולר במרפאתו, הרבה גידולי מוח באנשים שמגיעים עם בלוטות’ תקוע באוזן ושעון חכם, לא מכבים ניידים למרות השלטים הרבים במרפאה שמבקשים לכבות. הוא מציין שרבים כלל לא יודעים לכבות ולתפעל את המכשירים. הוא רואה עלייה בסרטנים גם בגילאי 20-30, כאלה שזו מחלתם הראשונה – סרטן במוח, מחלה שהיתה רק של זקנים.

הוא ציין כי יש הרבה גידולי מוח לא ממאירים, שבמצב רגיל לא יתפתחו הרבה שנים, אבל עם חשיפה לקרינה מהסלולר הם הופכים ממאירים די מהר. כל זה עדיין לא מתפרסם אבל רופאים ורופאות עדים לזה.

דר’ צ’רלי תיאו סקר את הקשר בין סלולר וחשיפה לקרינה לסרטן מוח (לדעתו הקשר ברור). קרינה מייננת בוודאות גורמת לסרטן מוח – לוקח 10-12 שנים. זה יקח 20 שנה בקרינה לא מייננת. זה כבר קורה.

מגוחך לומר שאין עלייה (ויש רק עוד לא הכריזו בקהילה המדעית, אבל כל מנתחי המוח יודעים) בדיון אמר דר’ תיאו “אנחנו לא קיצוניים ולא נגד טכנולוגיה, אנחנו אזרחים מודאגים שרואים שמשהו רע קורה ורוצים לעשות שינוי ולהעיר תשומת לב לבעיה”.

 

מהיום השני לכנס – מנגנון התפתחות רגישות יתר EHS (וזיהוי הטריגר שלי)

  

דר’ אליזבת’ סימור, רופאה מדאלאס טקסס, קוראת לצוותי רפואה וטיפול להירשם וללמוד:

“החשיפה לתדרים אלקטרומגנטיים גוברת בקצב מהיר ומגוון התסמינים רחב. רופאות ורופאים חייבים ללמוד איך להעריך ולנהל מקרים של נפגעי ונפגעות קרינה.  הכרחי כי רופאת ורופאים יקבלו הדרכה והכוונה לטיפולים מומלצים כדי לטפל במטופלות ומטופלים מורכבים אלה”

“EMF exposure is growing at a rapid pace and the list of symptoms are vast. Physicians must have a general understanding of how to evaluate and manage an EMF patient’s case.   It is paramount that physicians receive the education and recommended treatment guidelines on how to best care for these complex patients.”

 


 

בהעדר מודעות ציבורית (וגרוע מזה, רפואית וממסדית) – אין מי שיציעו למתלוננים על תסמינים “דיאטת קרינה” לפני:

 • בדיקות מורכבות ויקרות, שחלקן עלולות לפגוע בבריאות.
 • נטילת משככי כאבים ותרופות פסיכיאטריות (שלא יועילו לאורך זמן אם הבעיה היא רגישות לקרינה, ואף יזיקו אם יש רגישות לכימיקלים).

קישור – “דיאטת קרינה” – בדיקה ראשונית, פשוטה וקלה

 


דר’ פיירו לרכר, מרצה ודיקן בתוכנית ההתמחות בבריאות הציבור באוניברסיטה הרפואית של וינה אוסטריה, שהשתתף בכתיבת הנחיות הטיפול האירופאיות למניעה, אבחון וטיפול בבעיות בריאות הקשורות בחשיפה לתדרים אלקטרומגנטיים:

“בכל פרקטיקה רפואית, נתקלים במטופלות ומטופלים הסובלים מהשפעות בריאות חמורות, הקשורות ישירות או בעקיפין לשימוש במכשירים הניידים. יש סיכונים רבים לבריאות כתוצאה מהטלפונים הניידים וחשיפה לאנטנות”.

אתר הכנס  https://emfconference2021.com/

תוכנית הכנס

 


סיכומים בעברית (עם קישורים):

כאבי ראש בקרב ילדים ותחלואת צעירים – מה לבדוק

רופאות ורופאים ישראלים שמתיחסים לרגישות לקרינה

מעט מהמחקרים על רגישות לקרינה

דר’ מגדה חבס – מרצה על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת לצוותי רפואה

מעט מהמחקרים הרבים על השפעות בריאותיות ונזקי קרינה בלתי מייננת

פגיעת קרינה אלקטרומגנטית בתאי הגוף – הסבר בעברית של ממצאי מחקרים

כאבי ראש ודימום מהאף – שילוב תסמינים שדורש בירור

דר’ ברברה דוהמן על הסיכון הגובר לבריאות נפגעי הקרינה (ולחייהם) עם פריסת דור 5

למה במבדקים “ידועים” לא מצאו רגישות לקרינה?

כמה רגישים לקרינה יש – דר’ יעל שטיין, הדסה עין כרםלמה נפגע הגוף מקרינה אלקטרומגנטית מלאכותית?

פרופ’ רוני זגר ממכון ויצמן בהרצאה בפורום המומחים באוניברסיטת תל-אביב, פברואר 2020 על “אותות בתאי הגוף בתגובה לקרינת רדיו”

במחקרו מ- 2007 עם ד”ר יוסי פרידמן נמצאה השפעה של קרינת רדיו על:

 • מנגנוני תקשורת בין תאים ובתוך התאים
 • יצירת רדיקלים חופשיים

בהרצאתו סקר פרופ’ זגר את ממצאי מחקריו על השפעות קרינת רדיו (RF) ושדות מגנטיים על מערכות ותקשורת בתאי הגוף.

עמיר בורנשטין סיכם נקודות בהרצאותו:

בתאי גוף האדם כ- 8000 גריות (סטימולציות) שונות שהתאים מגיבים אליהן.  מספר דומה של רצפטורים וסנסורים ממוקמים על מעטפת התא. כ-25 דרכים מאפשרות הכנסת סיגנלים (אותות) לתא.

כ- 8000 תוצאות שונות יש לגריות אלו.

קיים גם אפקט הגברה חזק. האות מחוץ לתא יכול להיות חלש מאד (לדוגמא, מולקולה אחת של הורמון). כשתגובה מתחוללת בתוך התא היא יכולה להיות גבוהה יותר פי 10 בחזקת 8 מהגורם שחולל אותה.  

כשחל שיבוש במסלול של סיגנל כלשהו או בעיבוד שלו נוצרת פתולוגיה (מחלה).

בנוסף, ההשפעה מוגבלת בזמן ומשתנה בזמן.

לכן, כשיש השפעה של קרינה (גם כשהיא קטנה מאד) על מסלולים אלה – עלולה להיות השפעה גדולה מאוד בתוך התא.  ההשפעה לא חייבת להיות מיידית, ולא תמיד לאורך זמן (יש למדוד בזמן הנכון, למדוד בזמנים שונים כדי להבין מתי מתרחשת השפעה).

 

(מקור: הארץ – לידיעת מכחישי הנזקים ממכון דוידסון)

 

במחקריו,  פרופ’ זגר התמקד ב- 4 מסלולים כאלה ובהשפעת הקרינה עליהם.

בשנות ה- 90 פותחו במעבדה שלו כלים לבדיקת השפעת הקרינה על מסלולים אלה בתוך תאי הגוף.

במחקר הראשון מצא ד”ר יוסי פרידמן כי קרינת רדיו השפיעה על מספר מסלולרי תקשורת וגרמה גם לעודף רדיקלים חופשיים בתא.

השפעה זו החלה החל מ- 0.005mW/cm2 שהם 5 מיקרו-וואט לסמ”ר רבוע (אחרי 5-10 דקות של חשיפה לקרינה).   ב- 0.11mW/cm2 נמדדה תגובה משמעותית.

בתאים שנבדקו לא היו השפעות על 2 מהמסלולים האחרים – זה מוכיח שלא היה אפקט תרמי, כלומר חימום (כי אם האפקט היה תרמי – כל המסלולרים היו מופעלים).

על ממצאי מחקר זה חזרו לפחות 11 מחקרים דומים עד מועד ההרצאה.

 

37 חלבונים יוצרו בגרעין התא כתוצאה מהשינוי באות/ סיגנל (לפי מחקר שביצע חוקר מוערך בשם דריוס –  DARIUSZ LESZCZYNSK).

במחקר המשך נבדקה השפעת קרינה בתדרים נמוכים מאוד (שדה מגנטי, 50HZ). נבדקו 12 סוגי תאים ובכולם נמדדה השפעה מסוימת. בחלק מהתאים נמדדה השפעה גדולה, בחלקם קטנה יותר. ההשפעה החלה מ- 0.5 מיקרו טסלה (נמדדה תגובה גם ברמות נמוכות יותר).

 

מחקרים אחרים מראים מסלולים נוספים.

כתוצאה מכך, עלתה השאלה מה משמש כ”אנטנה” – מה הגורם בתאי הגוף ש”קולט” את הקרינה?

התגלית היתה כי ה”אנטנה” הוא NADH OXIDASEהגורם (והתוצאה) הוא רדיקלים חופשיים. את התגובה מתחילה מולקולה מחומצנת של NADH, והתוצאה היא ייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים בתוך תאי הגוף.

ספרות רבה מראה כי אחת מתוצאות החשיפה לקרינה בלתי מייננת היא עודף ברדיקלים חופשיים.

אותו מכניזם מתקיים גם בקרינת רדיו וגם בשדה מגנטי בתדר נמוך.

יתכן שקיימים ערוצים נוספים בהם מופעלים ערוצי תקשורת ושיבוש פעולת התא (למשל, תעלות סידן VGCC של מרטין פול 2014).

באיור – מסלול ההשפעה של קרינה דרך NADH OXIDASE על ERK.

 

מהו ERK  ?

בתאים חיים פועלות “מרכזיות” תקשורת שמנתבות מסרים מחוץ לתא אל גרעין התא ולאברונים. מרכזיות אלו הן קולטנים חלבוניים שממוקמים בקרום התא – קצה שלהם פונה מחוץ לתא וקצה אחר לתוך התא.

כשקולטנים מזהים מולקולות כימיות (גורמי גידול, הורמונים) או חשים גירויים פיסיים (חום, קרינה) הם מופעלים להעברת המסר לנמען בתוך התא. התאים מגיבים למסרים בייצור חלבונים שממחוללים תהליכים ביולוגיים (התרבות, התמיינות, ואפילו מוות תאי מתוכנן).

העברת מסר בהתא היא תהליך מורכב, שגילה פרופ’ רוני זגר, כשעבד כחוקר במעבדה של חתן פרס נובל, אדווין קרבס, באוניברסיטת וושינגטון.

נתיבי תקשורת תוך-תאית מבוססים על שרשרת 5-8 חלבונים שקולטים מסר מחלבונים לפניהם ומעבירים הלאה (לרוב המטרה היא גרעין התא). אמצעי התקשורת הוא מולקולות זרחן שמצורפות לכל חלבון שמעביר מסר.

בכל תא יש כ-200 “מרכזיות” שמקבלות מאות מסרים במהלך חיי התא וכל אחד מחייב תגובה ייחודית. בתא פועלים סך הכל כתריסר קווי תקשורת בהם עוברים כל המסרים האלה, שמעבירים אותות שונים ומסרים ייחודיים רבים.

פרופ’ זגר הראה כי מערכות התקשורת בתא יכולים להעביר מסרים ייחודיים בזכות הסתעפות הקווים הראשיים לקווי תקשורת משניים, בדומה למערכות מענה קולי בארגונים גדולים (זה נמצא יחד עם החוקר ד”ר יואב שאול ופורסם בכתב העת המדעי Biochemical Journal).

בחקר מסלול תקשורת הנקרא ERK התגלה כי יש לו ‘מספרי שלוחה’ שונים הקרויים ERK1, ERK1b, ERK1c, ERK1d.

מחקר נוסף העלה שכל “שלוחה” מגיבה רק למסרים שייחודיים לה.

מסלול ERK אחראי לחלוקת התא, בין השאר.

בזמן החלוקה, תא של יונק חייב לשבור אחד ממרכיביו (מערכת הגולג’י) לאלפי שברים, שנחלקים בין תאי הבת (התאים החדשים), ואז יוצרים, בכל תא בנפרד, מערכות גולג’י חדשות.

המסר שמורה לתא לבצע תהליך זה עובר רק בשלוחת משנה של מסלול התקשורת ERK, הקרויה ERK1c, ומסלול התקשורת המרכזי, ERK1, לא משתתף בתהליך זה.

חקר תהליכים אלה מסייע להבין גורמים לתקלות בתקשורת שעלולות לגרום לאי-תיפקוד בתהליכים תאיים. לדוגמא, הבנת מסלולי תקשורת עשויה לסייע בפיתוח תרופות ללא השפעות לוואי למחלות, כמו סרטן.

נחזור לממצא כי תאים חיים קולטים מסרים מטלפונים סלולריים – הממצא ממחקרם של פרופ’ זגר וד”ר יוסף פרידמן.

תאים חיים מגיבים לאותות קרינה מטלפונים ניידים. נבדק תחום התדרים והעוצמות של רשתות הטלפונים הסלולריים, בזמני חשיפה של עד 45 דקות.

נמצא כי אותות תקשורת של טלפונים עוברים לתוך התא במסלול התקשורת ERK. התאים הגיבו לקרינת הטלפונים במספר “תשובות”, בהתאם לשינויים בתדרי הקרינה ובעוצמתה.

פרופ’ זגר וד”ר פרידמן שיערו כי בין קווי התקשורת (הטלפונית והתוך-תאית) מתווכות מולקולות של רדיקלים חופשיים, שנוצרות בתאים בתנאים פיסיולוגיים שונים. הן יכולות להשתתף בתהליכים תאיים כמו שגשוג, או תהליכים המובילים להתפתחות מחלות שונות, לרבות סרטן.

המדענים אומרים כי קרינה של טלפונים סלולריים עשויה להיות אחד מהגורמים להיווצרות רדיקלים חופשיים, שמפעילים מסלול תקשורת תוך-תאית ERK. מסלול זה, על מסלולי המשנה שלו, מאפשר לתא חי להגיב בדרכים שונות על עוצמות קרינה ותדרים שונים.

 

איור ממחקר המראה השפעת חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית על תהליכי חמצון שעלולים לפגוע במבנים תאיים בתאי עצב במערכת העצבים המרכזית

 

השפעת חשיפה לקרינה על כדוריות הדם – הדגמות מטלטלות של לנה פו ושל דר’ מגדה חבס

 

בעבר, ציינו כי ניתן להתמקד ב- 8 פתולוגיות פיזיולוגיות עיקריות, שנמצאו כנובעות מחשיפות לקרינה בלתי מייננת – השפעות שאינן תרמיות (לא חימום).

נמצא כי חשיפה יומיומית לשדות אלקטרומגנטיים (מלאכותיים) בתדרי סלולר וויפי:

 1. פוגעת במערכת העצבים והמוח, ומובילה למגוון הפרעות נוירולוגיות.
 2. תוקפת את המערכות האנדוקריניות בגוף ופוגעת באיזון ההורמונלי.
 3. מייצרת לחץ חמצוני ונזק של רדיקלים חופשיים, אשר תפקידם מרכזי במחלות כרוניות רבות.
 4. פוגעת ב-DNA בתאים.
 5. מובילה לרמות גבוהות של אפופטוזיס (מנגנון המתת תאים).
 6. גורמת לפגיעה בפוריות של גברים ונשים.
 7. מביאה לשיבוש באיזון סידן תוך-תאי ולאיתות יתר של סידן.
 8. תורמת להגברת 15 מנגנונים שונים בגוף המשמשים לייצור וביטוי מחלת הסרטן.

הספרות מראה כי תדרים אלקטרומגנטיים מלאכותיים גורמים גם לתופעות של:

 • הפרעות קצב לב מסכנות חיים.
 • דמנציות מוקדמות מאד.

וקיימות עדויות לכך שחשיפות לקרינה בלתי מייננת ברחם וזמן קצר לאחר הלידה עלולות לגרום להפרעות קשב וריכוז ולאוטיזם.

מקורות – מחקרים מאמרים וסקירות מדעיות על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת

(לכל אחת מהשפעות מזיקות אלו, יש במסמך זה רשימת סקירות מדעיות, המציגות ראיות ממשיות ומשמעותיות).

התיחסות של פרופ’ מרטין פול ל- 8 ההשפעות החוזרות שוב ושוב במחקרים – כשלון התקנים

הסבר שהוצג בעבר למנגנון אחר של השפעת קרינה אלקטרומגנטית אלחוטית מלאכותית על תאי הגוף

פרופ’ מרטין פול חשף מנגנון נוסף של נזק ביולוגי

מחקרים רבים מראים כי חשיפות לתדרים אלקטרומגנטיים (מלאכותיים) מייצרות השפעות (לא תרמיות/ מחממות) מגוונות בגוף החי, באמצעות הפעלת מנגנון תעלות סידן – VGCC.

מנגנון זה מופעל בתאי גוף האדם ובעלי חיים ואף בתאים צמחיים, בהם מעורבות תעלות סידן דומות.

ההשפעות הביולוגיות המוזכרות למעלה, שהודגמו במחקרים חוזרים כנובעות מחשיפות לקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת, יכולות לנבוע מהפעלת מנגנון תעלות סידן תלויות מתח ( VGCC), באמצעות הגברת ריכוז יוני סידן (Ca2+i) בתוך התאים.

 

כל אחת מההשפעות הפיזיקליות המזיקות, שצוינו למעלה, נגרמת על ידי מנגנון הפעולה העיקרי של תדרים אלקטרומגנטיים (EMF) גלי מיקרו / בתדר נמוך יותר – הגורם להפעלת תעלות סידן מופעלות מתח חשמלי  VGCC .

וכל אחת מהשפעות אלו נובעת ממה שמכונה downstream effects of VGCC activation (השפעות במורד הזרם של הפעלת VGCC).

חשוב לדעת ש ..

חוקרים הדגישו כי זה מראה לא רק שהשפעות אלו מתרחשות בגוף, אלא גם מהווה הסבר כיצד ומדוע הן יכולות להופיע.

הרגישות יוצאת הדופן של חיישן המתח VGCC (בתעלות הסידן בתאי הגוף) לכוחות התדרים האלקטרומגנטיים מבהירה, מעל לכל ספק, כי הנחיות הבטיחות הנוכחיות והתקנים הקיימים כופים על הציבור כולו, כולל ילדים רכים ונשים הרות, להיחשף לרמות קרינה EMF שהן בערך פי 7.2 מיליון פעמים גבוהות מדי.

רגישות זו ניתנת לניבוי על ידי מודלים פיזיקליים.

כלומר, הפיזיקה והביולוגיה מצביעות על אותו מנגנון פעולה של EMFs בתדרים שאינם תרמיים.

(מקור התרשימים)

את הבנת ההשפעות הבריאותיות של קרינת רדיו על ידי הפעלה של VGCC אנחנו חייבים לפרופ’ מרטין פול, 2013.

במאמרו החשוב סקר מרטין פול השפעות ונזקים ביולוגיים של חשיפה לקרינה בלתי מייננת, כתוצאה מהפעלה של תעלות סידן מבוקרות מתח  (תעלות סידן בין תאיות אשר מופעלות עם שינוי במתח חשמלי, הסביר ד”ר זמיר שליט”א)

תעלות אלו נקראות voltage-gated calcium channels ובקיצור VGCC.

בסקירה נבחנות השפעות ביולוגיות של קרינה בלתי מייננת, בעיקר קרינת רדיו, ומצוטטים מחקרים שונים, המדגימים נזקים לדנ”א ויצירת רדיקלים חופשיים. נזקים אלה נקשרים לרצף פעולות, לשינויים ולנזקים כתוצאה מחשיפה לקרינת רדיו (סלולר, וויפיי וכו’).

ההשפעה הראשונה היא הפעלת תעלות סידן מבוקרות מתח. השפעה זו מתחילה שרשרת השפעות בגוף – זו השפעה במנגנון פיזיקלי.

מאמר זה עבר ביקורת עמיתים מקיפה לפני פרסומו.

כתב העת המכובד מדורג גבוה בתחום “רפואה, מחקר וניסוי”.

המאמר זכה לשבחים באתר מדעי חיצוני Global Medical Discovery web site כאחד מהמאמרים הרפואיים החשובים של 2013

קישור למחקר – אתר NCBI

איך וויפיי ותדרים אלקטרומגנטיים פוגעים בגוף הביולוגי – הרצאתו של פרופ’ מרטין פול

Electromagnetic fields act via activation of voltage-gated – MARTIN PALL

מאמר על השפעות נוירופסיכיאטריות של קרינה בלתי מייננת, כולל דכאון – מרטין פול

הסבר של תמי קדים לגבי תעלות סידן תלויות מתח ותפקידן בהעברת האותות העצביים בגוף:

תאי העצב מהווים מערכת תקשורת בגוף. התקשורת מועברת כאות חשמלי שעובר לאורך העצב. כשתא העצב מסתיים, האות עובר לתא הבא, שיכול להיות תא עצב או תא שריר.

האות עובר מעצב אחד לשני (או מעצב לשריר) דרך האיזור בין התאים שנקרא סינפסה. הוא עובר על ידי חומרים שנקראים נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עצביים).

לפני שעובר האות הם נמצאים בבועות בקצה תא העצב, וממתינים לאות שיגרום להם להשתחרר מתא העצב ולהגיע לתא הבא.

(איור – ויקיפדיה)

כאשר מגיע אות חשמלי לקצה תא העצב, כלומר לאיזור שלפני הסינפסה, מתרחש שינוי מתח חשמלי.

בדופן הסינפסה יש תעלות מיוחדות שרגישות לשינויי מתח.

כאשר מתרחש שינוי המתח החשמלי, תעלות אלו נפתחות ומאפשרות ליוני סידן להיכנס לתוך התא.

יוני הסידן שנכנסים לתא גורמים לכך שבועות הנוירטרנסמיטרים מתמזגות עם דופן התא, נפתחות, ומאפשרות לנוירוטרנסמיטרים להגיע לתא הבא ולהמשיך את העברת האות.

מכאן ניתן להבין כמה חיונית פעולתן של תעלות אלה – כמה חשוב שהן יישארו סגורות כשאין אות שיש להעביר לעצב הבא, ושייפתחו כאשר יש אות כזה.

פתיחה של התעלות, בלי שמגיע אות דרך העצב – תגרום לשחרור נוירוטרנסמיטרים ללא צורך. זה יגרום לאותות-דמה שיעברו ללא בקרה לאורך תאי העצב, ויגרמו לתופעות נוירולוגיות (כמו אפילפסיה ותופעות רבות אחרות).

(מקור התרשים)

גלים אלקטרומגנטיים הם שדות חשמליים ומגנטיים, שמתפשטים במרחב באופן מחזורי, ולכן הם עלולים לגרום לשינויים במתח החשמלי.

כך הם עלולים לגרום לשינוי מתח בדופן תא העצב שיפעיל את תעלות הסידן, כאילו הגיע לשם אות חשמלי, מבלי שעבר אות כזה בתא העצב.

יש בתאי העצב עוד תעלות תלויות מתח של יונים אחרים, עם תפקידים נוספים, כמו למשל “חיזוק” האות החשמלי כשהוא עובר לאורך תאי עצב ארוכים בלי לדעוך, כדי שיגיע ליעדו בלי להיעלם בדרך.

אין ספק, מסכמת תמי קדים, שגם תפקוד התעלות הללו עלול להשתבש כתוצאה מהפעלת שדה חשמלי חיצוני, מהסוג שלא היה קיים לאורך שנות ההתפתחות האבולוציונית של הגוף שלנו, כך שאנחנו לא מותאמים לתפקד בסביבה שלו.

(תמי קדים בעלת תואר ראשון בהנדסת חשמל ותואר שני בגיאופיסיקה. את הדוקטורט נאלצה להפסיק עקב פגיעה סביבתית. כמו רבים וטובים, תמי היא חלק מקהילת רגישי הקרינה והכימיקלים)

מחקרים על השפעות קרינה בלתי מייננת באתר של עמיר בורנשטין

 

כיצד קרינה אלחוטית גורמת להשפעות בריאותיות בהפעלת מנגנון VGCC – הרצאה של פרופ’ מרטין פול

 

על מנגנון NO/ONOO בגוף – פרופ’ מרטין פול

 

מרטין פול בפורום המומחים באוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

צילומי ההרצאות בפורום המומחים בנושאי קרינה בלתי מייננת והשפעותיה – אוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

ולמה זה חשוב..?

תקני הבטיחות מבוססים על הנחה שגויה שקרינה לא מייננת (ולא מחממת) לא מזיקה

גם פרופ’ סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, אמרה שאין לתקנים רלבנטיות לבריאות

מאמר על מנגנון הפגיעה של קרינה אלקטרומגנטית במערכות חיוניות בגוף.מדובר בקרינה בלתי מייננת – אלחוטית, סלולרית, וויפיי,…

פורסם על ידי ‏‎Gal Weiss‎‏ ב- יום שישי, 15 במאי 2020

 

ראיון של מרטין פול לשריל אטיקסון

שריל אטקינסון מהתוכנית Full Measure מראיינת את הפרופסור המפורסם מרטין פול, מהחוקרים הבכירים בעולם בחקר השפעות קרינה אלקטר-מגנטית על גוף האדם. פול הוא בעל תואר ראשון בפיסיקה ותואר שלישי בביוכימיה וגנטיקה.בואו ושמעו על נזקי קרינת הסלולר, ואת הסיבות שלדברי החוקר מונעות מהממצאים על נזקי הקרינה לעצור את פרישת טכונולוגיות הדiר הoלולר' החמ'ש'.תורגם במיוחד בשבילכם. תהנו.

פורסם על ידי ‏‎Goor Gili Sasson‎‏ ב- יום שני, 10 באוגוסט 2020

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.