קמפיין חדש לאגודה למלחמה בסרטן – עישון כפוי (פסיבי)

פורסם ב-

קמפיין עישון כפוי/ פסיבי חדש משך את תשומת ליבי

ומתי יהיה כזה תשדיר לחשיפה כפויה לקרינה ? ..

"מי שמדבר בסלולרי מאחורי, מלפני ומצדדי מסכן אותי

מי שמשתמש בשעון חכם וציוד אלחוטי מאחורי, מלפני ומצדדי הוא האשם ..

קרינת הרדיו הנפלטת בעת דיבור בסמרטפון מגיעה למרחק של 10 מ' (ואף יותר) ומסכנת את בריאות הציבור ..

מדברים לידכם בגן שעשועים, בתחנת אוטובוס, ברציף רכבת, באצטדיון כדורגל, במקומות עבודה ובתי ספר ו.. בכל מקום ..  .. מסכנים את הבריאות שלכם"

 

מתי יועלה כה קמפיין בעקבות החוק למניעת שימוש בציוד סלולרי במקומות ציבוריים .. ? מתי?

הלוואי, הלוואי בימי חיי !

המאבק להכרה בנזקי עישון ארך עשרות שנים והרבה מאד תביעות, גופות, נפגעות ונפגעים.

בנעורי רופאים עישנו בעת קבלת מטופלים, המליצו על עישון לחולי ריאות ובכל מקום נערמו בדלים ועשן גרם לפגיעה בריאותית ואי נוחות.

כך היה עד שיצא החוק – קודם נאסר העישון במקומות סגורים וכעת במקומות ציבוריים – קישור להסבר על החוק.

באופן דומה ..

גם החשיפה הכפויה לקרינה מזיקה לבריאות. 

ההבדל הוא שבעוד לא כולם עישנו והעשן תמיד היה מאד ברור ומטריד (וגרם לשיעול ותופעות נוספות), כולם משתמשים בניידים וציוד אלחוטי (מלבד מי שנפגעו כבר) והקרינה אינה מורגשת לבריאים, הקרינה הבלתי מייננת "שקופה" לחושים הרגילים (וחוש העל של רגישי הקרינה אינו כיף, מדובר בסבל רב).

הקרינה הסביבתית כה רבה היום, שפרופ' סטיליאן גלברג אמר "אם הקרינה היתה כחולה היינו רואים רק כחול" (הכל היה מוסתר). הקרינה הסביבתית פולשת למרחב הפרטי כיום וגורמת לתופעה של פליטים סביבתיים, נטולי זכויות אדם ויכולת קיום בסיסי.


מידע על קרינה ונזקיה, צמצום חשיפה ודרכי התגוננות באתר "ללא קרינה בשבילך" https://www.norad4u.co.il/ 

היום לעשן ליד ילדים נשמע נורא .. זה "מסרטן"

אבל סלולרי?

על הנקה והאכלה, מנשאי תינוקות, סמרטפונים ואפליקציות

ניידים משדרים, בייבי סנס אלחוטי, סמרטפון ועוד צמודים לתינוקות משלב ההריון, סלפי בלידה והנקה ולאורך כל חייהם. וכפי שציינה דר' יעל שטיין – הקרינה הבלתי מייננת היא המזהם הגדול ביותר כיום. 

ולצערנו, הרבה ילדים מבלים במחלקות נוירולוגיות ואונקולוגיות .. מקרה? כנראה שלא. .. כך לפי דר' צ'ארלס תיאו ודר' הילל בולדווין נויכירורגים מובילים שמדברים על עלייה דרמתית במספר גידולי מוח הקשורים לסלולרי, והרבה סרטן מוח בקרב ילדים. מחקרים גם מצאו קשר בין חשיפה לקרינה ואוטיזם. .. אז ..  לידיעת האגודה למלחמה בסרטן – גם חשיפה כפויה לקרינה היא "מסרטן"

 

אז .. כן, לצערנו, חשיפה כפויה לקרינה מזיקה

וודאי ששימוש אישי בציוד אלחוטי מזיק

הנה אחד המכתבים ששלחנו לגבי נזקי הקרינה והתקן שאינו מגן על הבריאות (ונותרו ללא מענה)

עדכון פסיקה מהעולם למכתב עמותת רגישות לקרינה בדרישה להכרה בנזקי קרינה ושינוי תקן קרינה- 26.8.2021

זמן קצר לאחר מכן הועבר חוק ההסדרים 2021-2022 שמאפשר הצבת אנטנות בשכונות מגורים ללא צורך בהיתר וללא אפשרות להתנגד

וזאת, למרות  ..

שהמצב רע והתחלואה גוברת .. לדוגמא, "שכונת המוות" בה הצליחו להסיר אנטנות

ולמרות ..

פסיקת בית משפט בארה”ב כי FCC (גוף תקינת קרינה פדרלי) מתעלם מעדויות לנזקים מקרינת רדיו (סלולר, וויפיי, מיקרוגל, מכ"מ .. וגם דור 5)

נצחון בתביעה המשותפת של  CHD ו- EHT, רגע היסטורי וצעד גדול למי שכבר נפגעו ומבינים במה מדובר.  .. 13.8.2021 .. יום שישי ה- 13.

אני נזכרת כי קיבלתי את הידיעה ומיד חיפשתי הודעות רשמיות על הפסיקה בתביעה של:

וגופים נוספים   ..  נגד FCC

 


בית המשפט לערעורים של מחוז קולומביה, פסק כי FCC  (סוכנות התקינה הפדראלית) לא נתנה בסיס לקביעתה כי התקנים שקבעו מגנים מהשפעות שליליות של חשיפה לקרינת רדיו, שאינן קשורות לסרטן.

בארץ התקן הוא של ICNIRP ומבוסס חלקית על התקן של FCC ועל אותה הנחת יסוד שגויה שאין השפעות ביולוגיות לקרינת רדיו ברמות אינן מחממות.

We grant the petitions in part and remand to theCommission. The Commission failed to provide a reasonedexplanation for its determination that its guidelines adequatelyprotect against the harmful effects of exposure toradiofrequency radiation unrelated to cancer.

בית המשפט קבע כי FCC לא הגיבה להערות בנוגע לנזק סביבתי הנגרם על ידי קרינת רדיו.

 

we findthe Commission’s order arbitrary and capriciousin its completefailure to respond to comments concerning environmentalharm caused by RF radiation

בית המשפט ציין כי FCC לא יכול לבסס מדיניות, או להצדיקה בהתבסס על קביעה שאין לה הצדקה, הסברים או הנמקה של FDA. זו התייחסות למסמך קצר של FDA שהוגש לבית המשפט על ידי  FCC, כהצדקה להגיון מאחורי התקן הגבוה והלא מגן. מסמך עם מסר קצר “לא מזיק חוץ מחימום” ללא הנמקה או הצדקה, ללא מחקרים וללא ביקורת על מחקרים שמראים נזקים. בית המשפט סיכם כי שגיאה של שניים אינה הופכת לאמת, או צדק.

במסגרת התביעה הוגשו לבית המשפט למעלה מ- 200 עדויות של נפגעות ונפגעים, שנפצעו מקרינה וחלו בגלל חשיפה לה. FCC התעלם גם מעדויות אלו.

הודעה באתר EHT

ד”ר דברה דוויס , ראש ה EHT אמרה כי “אם טלפונים סלולרים היו תרופה, מזמן כבר היו נאסרים לשימוש ודור חמש בסלולרי לא היה מאושר לשימוש. גוף מחקר הולך וגדל מראה בבירור כי חשיפה לקרינה אלחוטית (קרינת רדיו-מיקרוגל) עלולה לגרום השפעות בריאותיות רבות – במיוחד בקרב ילדים. ומכל זה יש התעלמות ב- FCC. מחקר מראה כי קרינת רדיו מעלה סיכון לסרטן, פוגעת בזיכרון, משנה את התפתחות המוח, פוגעת במערכת הרבייה, ועוד.  בנוסף, מדידת החשיפה היומיומית לקרינה ממכשירי הסלולר ומאנטנות סלולריות, שעורך FCC, שגויה לחלוטין ומספקת תחושת ביטחון שגויה”

ד”ר דיוויס הוסיפה כי  EHT הגיש ל- FCC מאות מאמרים מדעיים המוכיחים נזקים והשפעות, ומדגישים צורך בקביעת תקני בטיחות שמגנים מהשפעות ביולוגיות, לצד נהלים ומדיניות שתעדיף שימוש בתקשורת קווית על פני אלחוטית. זאת, כדי לצמצם את חשיפת הציבור לקרינה.

תאודורה סקרטו מ- EHT אמרה כי “פסיקת בית המשפט היא קריאת השכמה לכל העולם. לא היו בדיקות בטיחות לטלפונים סלולרים ולרשתות אלחוטיות לפני שהם הגיעו לשוק”

וגם כי ”שתיקת FDA וסוכנויות אחרות (לגבי הנזקים מקרינה) אינה יכולה להיחשב כתגובה או כהסבר להחלטת FCC”

סקרטו הוסיפה כי “הפסיקה מדגישה כי לא נעשתה הערכה מדעית לגוף המחקר המלא כדי למנוע פגיעה באנשים ובסביבה”.

לדבריה, מדענים מהתעשיה כתבו תכנים באתרי הסוכנויות הממשלתיות.

כשתושבים ניסו למנוע הצבת אנטנות מול ביתם, הם נענו כי לא ניתן לקבל או לשקול השפעות בריאותיות בשל חוק הטלקומוניקציה מ- 1996. חוק זה קובע כי הגוף היחיד שיכול לקבוע אם קרינת מאנטנות או ממכשירי סלולרי מזיקה או לא הוא FCC, החוק מאפשר לדחות על הסף כל תביעה או הערה בטיחות קרינה מאנטנות או מטלפונים סלולריים.

 11,000 הדפים שהוגשו בתביעה לבית המשפט – אלפי מחקרים המוכיחים נזקים לבריאות מקרינה בלתי מייננת (הרבה מתחת לתקנים שאינם מגינים על הבריאות) https://www.fcc.gov/ecfs/search/filings?proceedings_name=13-84&q=filers.name:(*Environmental%20Health%20Trust*)&sort=date_disseminated,DESC


מבט היסטורי על התביעה של Massachusetts for safe technology  נפתח בתודה ל- EHT ול- CHD

ב- 2013 זרוע האחריות והמחקר של הקונגרס (GAO) ביקשה מ- FCC לבצע הערכה מחדש של התקנים לחשיפת הציבור לקרינת רדיו, בעקבות מחקרים שהראו על נזקים פוטנציאלים.

סוכנות FCC פתחה באיסוף חומרים. אלפי דפים של מסמכים ועדויות הועברו מהציבור, מרופאות ומומחים, מהאגודה האמריקאית לרפואת ילדים וארגונים נוספים שפירטו מגוון נזקים ביולוגים לאדם ולסביבה.

בסוף 2019 סגר FCC את איסוף החומרים והצהיר, בעקבות זאת, כי אין צורך בעדכון התקנים.

ב- 2020 תבעו EHT ו- CHD את FCC בטענה כי כשל בתגובה להערכות ועדויות ובגלל חוסר אחריות מדעית.

נערך שימוע בבית המשפט לערעורים במחוז קולומביה בפני שלושה שופטים פדרליים, בינואר 2021.

פסיקת השופטים היום דורשת מ- FCC:

 • לספק הסבר הגיוני להחלטה לשמר את תהליך הבדיקה לטלפונים סלולרים וציוד אלחוטי נייד אחר.
 • להתייחס להשפעת קרינת רדיו על ילדים, להשפעות ארוכות טווח של חשיפה לקרינת רדיו, לתפוצה רחבה של ציוד אלחוטי וסלולרי והתפתחויות טכנולוגיות נוספות מאז שעודכנו תקנים ב FCC .
 • להתייחס להשפעת קרינת רדיו על הסביבה.

 

דיווח של עמיר בורנשטיין באתר "ללא קרינה בשבילך"

פסיקת בית משפט בארה"ב – הFCC מתעלם מהוכחות ועדויות לנזקים מקרינת רדיו


להורדה – פסיקת בית משפט נגד FCC 13.8.21


 

 

על ההיסטוריה המעוותת של תקן קרינת רדיו (סלולר, וויפיי, מיקרוגל, מכ"מ ..) – תרגום סקירה של דר' פול בן ישי

דר’ פול בן ישי – ההיסטוריה המצערת של החשיפה לקרינה בלתי מייננת ואיך הגענו למצבנו העגום

 

למעלה מ- 11,000 עמודי מסמכים בתביעה נגד FCC – ניתן לראותם באתר של EHT

ניתן להאזין לשימוע בשידור חי בערוץ יוטיוב של בית המשפט ב- DC 

מי היא עו"ד דפנה טחובר?

קישור מענין – עדותה של עו"ד דפנה טחובר בועדה ממשלתית לגבי דור 5 במישיגן


 

עדכון ממסיבת העיתונאים של CHD  בתאריך 26 ינואר 2021 –  התיחסות ל"מחלת קרינה" .. כלומר, אלינו נפגעות ונפגעי הקרינה. תקראו

בסוף השימוע היתה התיחסות ל"מחלת קרינה" מצד עו"ד סקוט מקולו, שייצג בשימוע את שני הגופים (CHD ו- EHT).   מאחר שהוא נתקל יותר ויותר בנפגעי ונפגעות קרינה, שחייהם נהרסו ואין להם לאן ללכת, אין היכן לגור ולהתפרנס ולחיות.  מבחינתו יש לדרוש התיחסות לנפגעי הקרינה ועל החברה מוטלת החובה לספק אפשרויות מגורים ופרנסה.  עו"ד מקולו מודאג מוויפיי בבתי ספר ומונים חכמים ואנטנות – פלישת קרינה למרחב פרטי ללא הסכמה וללא אפשרות לבחור אחרת ולהימנע מקרינה..


 

בנושא תקינה של קרינה בלתי מייננת – בישראל הולכים לפי ICNIRP ובארה"ב לפי FCC  – שניהם גופים מוטי תעשייה, אשר מגינים על התעשייה ולא בריאות הציבור

על FCC ניתן ללמוד בפוסט מפורט על סיפורו של דר' ג'ורג' קארלו שנשכר על תעשייה הסלולר להוכיח שאין נזקים, אבל גילה את ההיפך – בקישור 

על תקנים בנושא הקרינה (סלולרית, אלחוטית, חשמל)  ניתן ללמוד בפוסטים (הרבים) של עמיר בורנשטין באתר "ללא קרינה בשבילך" .. לדוגמא בקישור   https://www.norad4u.co.il/2020/03/30/3047/

וגם זה   https://www.norad4u.co.il/2020/06/06/3843/

 

הרחבה בסרט על נזקי הסלולר – מובילייז  מאת  Kevin Kunze –  כבר בטריילר ניתן לראות את טום ווילר, שעבר מהתעשייה לרגולציה FCC, עומד ליד אובמה במסע הבחירות, לאחר שגייס עבורו תרומות. גופים אלה משחדים ומשלמים ומטייחים ומשחיתים בכספים רבים את כל הדרגים    https://www.mobilizemovie.com/

 

אני עדיין מחכה לתרגום (לאנגלית) של "הספר השחור של הגלים" מאת פרופ' דומיניק בלפום ושותפיו, על הסכנות בטכנולוגיות אלחוטיות והדרכים להתגונן.   ספר חשוב זה וכתב ע"י מדענים ומוחים מרחבי העולם, יצא לאחרונה ומראה כי שדות אלקטרומגנטיים. במיוחד תדרי רדיו, מסוכנים לבריאות ולסביבה.  (אתר הספר – קישור )

מספר נקודות חשובות בספר :

 • תדרי דור 5 (הנוספים על כל התדרים והקרינה הרבה מקודם) צפויים להיות אסון.
 • שדות אלקטרומגנטיים מדכאים חיסוניות, מה שמאפשר שגשוג של פתוגנים ופנדמיות.
 • אנשים עם אי סבילות לשדות אלקטרומגנטיים, במיוחד אלה עם רגישות יתר לקרינה EHS, ימצאו בספר תמיכה ואמצעים לטיפול ולהגנה על עצמם וטיעונים כדי לדרוש סיוע באמצעים משפטיים.
 • המומחיות המדעית המשותפת ברמה הבינלאומית מסיימת את המחלוקות לגבי סכנות החשיפה לקרינה בלתי מייננת – יש השפעות בריאותיות וסיכונים משמעותיים.

הספר מיועד לצוותי רפואה ולמטופלים הסובלים מרגישות יתר לקרינה, סרטן, אלצהיימר, מחלות עצביות, מחלות לבביות ואפילו בעיות פיריון, שמחקרים הוכיחו לגביהם ת הנזק של השדות האלקטרומגנטיים – ממכשירים סלולריים, טלפונים אלחוטיים (DECT), וויפיי ולבסוף גם דור 5.

ספר זה מביא מידע ממדעניות ומדענים,רופאות ורופאים מוכרים מרחבי העולם. מומחים המוכיחים כי מחלות ובעיות בריאות רבות נגרמות, בחלקן, מהתדרים המקיפים אותנו בתקופה זו.  חקר החי והצומח בסביבה שמצביע על נזק גלים אלה למגוון הביולוגי.

מעט על מחקריו של פרופ' בלפום ומחקרים נוספים על רגישות לקרינה  (ויש עוד הרבה)   https://ehs.org.il/studies/

פרסום מחודש מרץ 2020 – סקירה מחקרית של פרופ’ בלפום וחוקריו – על מנגנוני רגישות לקרינה ודרישה להכיר בתסמונת כהפרעה נוירולוגית

בקישור על דמנציה סביבתית  – דבריו של פרופ' בלפום עם צילומים מהרצאותיו

סקירת מחקרים על מנגנונים פיזיולוגיים ברגישות לקרינה – דר’ שטיין ודר’ יודסין, יולי 2020  (תרגום לעברית)


.

הארכיונים של דר' גלזר חופשיים לשימוש ברשת – 6,000 מחקרים מדעיים שלפני עשרות שנים הוכיחו נזקי קרינה בלתי מייננת לבריאות


 

 

 

בהעדר מודעות ציבורית (וגרוע מזה, רפואית וממסדית) – אין מי שיציעו למתלוננים על תסמינים "דיאטת קרינה" לפני:

 • בדיקות מורכבות ויקרות, שחלקן עלולות לפגוע בבריאות.
 • נטילת משככי כאבים ותרופות פסיכיאטריות (שלא יועילו לאורך זמן אם הבעיה היא רגישות לקרינה, ואף יזיקו אם יש רגישות לכימיקלים).

קישור – "דיאטת קרינה" – בדיקה ראשונית, פשוטה וקלה

 


סיכומים בעברית (עם קישורים):

כאבי ראש בקרב ילדים ותחלואת צעירים – מה לבדוק

רופאות ורופאים ישראלים שמתיחסים לרגישות לקרינה

מעט מהמחקרים על רגישות לקרינה

דר' מגדה חבס – מרצה על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת לצוותי רפואה

מעט מהמחקרים הרבים על השפעות בריאותיות ונזקי קרינה בלתי מייננת

פגיעת קרינה אלקטרומגנטית בתאי הגוף – הסבר בעברית של ממצאי מחקרים

כאבי ראש ודימום מהאף – שילוב תסמינים שדורש בירור

דר' ברברה דוהמן על הסיכון הגובר לבריאות נפגעי הקרינה (ולחייהם) עם פריסת דור 5

למה במבדקים "ידועים" לא מצאו רגישות לקרינה?

כמה רגישים לקרינה יש – דר' יעל שטיין, הדסה עין כרםלמה נפגע הגוף מקרינה אלקטרומגנטית מלאכותית?

פרופ’ רוני זגר ממכון ויצמן בהרצאה בפורום המומחים באוניברסיטת תל-אביב, פברואר 2020 על “אותות בתאי הגוף בתגובה לקרינת רדיו”

במחקרו מ- 2007 עם ד”ר יוסי פרידמן נמצאה השפעה של קרינת רדיו על:

 • מנגנוני תקשורת בין תאים ובתוך התאים
 • יצירת רדיקלים חופשיים

בהרצאתו סקר פרופ' זגר את ממצאי מחקריו על השפעות קרינת רדיו (RF) ושדות מגנטיים על מערכות ותקשורת בתאי הגוף.

עמיר בורנשטין סיכם נקודות בהרצאותו:

בתאי גוף האדם כ- 8000 גריות (סטימולציות) שונות שהתאים מגיבים אליהן.  מספר דומה של רצפטורים וסנסורים ממוקמים על מעטפת התא. כ-25 דרכים מאפשרות הכנסת סיגנלים (אותות) לתא.

כ- 8000 תוצאות שונות יש לגריות אלו.

קיים גם אפקט הגברה חזק. האות מחוץ לתא יכול להיות חלש מאד (לדוגמא, מולקולה אחת של הורמון). כשתגובה מתחוללת בתוך התא היא יכולה להיות גבוהה יותר פי 10 בחזקת 8 מהגורם שחולל אותה.  

כשחל שיבוש במסלול של סיגנל כלשהו או בעיבוד שלו נוצרת פתולוגיה (מחלה).

בנוסף, ההשפעה מוגבלת בזמן ומשתנה בזמן.

לכן, כשיש השפעה של קרינה (גם כשהיא קטנה מאד) על מסלולים אלה – עלולה להיות השפעה גדולה מאוד בתוך התא.  ההשפעה לא חייבת להיות מיידית, ולא תמיד לאורך זמן (יש למדוד בזמן הנכון, למדוד בזמנים שונים כדי להבין מתי מתרחשת השפעה).

 

(מקור: הארץ – לידיעת מכחישי הנזקים ממכון דוידסון)

 

במחקריו,  פרופ' זגר התמקד ב- 4 מסלולים כאלה ובהשפעת הקרינה עליהם.

בשנות ה- 90 פותחו במעבדה שלו כלים לבדיקת השפעת הקרינה על מסלולים אלה בתוך תאי הגוף.

במחקר הראשון מצא ד”ר יוסי פרידמן כי קרינת רדיו השפיעה על מספר מסלולרי תקשורת וגרמה גם לעודף רדיקלים חופשיים בתא.

השפעה זו החלה החל מ- 0.005mW/cm2 שהם 5 מיקרו-וואט לסמ”ר רבוע (אחרי 5-10 דקות של חשיפה לקרינה).   ב- 0.11mW/cm2 נמדדה תגובה משמעותית.

בתאים שנבדקו לא היו השפעות על 2 מהמסלולים האחרים – זה מוכיח שלא היה אפקט תרמי, כלומר חימום (כי אם האפקט היה תרמי – כל המסלולרים היו מופעלים).

על ממצאי מחקר זה חזרו לפחות 11 מחקרים דומים עד מועד ההרצאה.

 

37 חלבונים יוצרו בגרעין התא כתוצאה מהשינוי באות/ סיגנל (לפי מחקר שביצע חוקר מוערך בשם דריוס –  DARIUSZ LESZCZYNSK).

במחקר המשך נבדקה השפעת קרינה בתדרים נמוכים מאוד (שדה מגנטי, 50HZ). נבדקו 12 סוגי תאים ובכולם נמדדה השפעה מסוימת. בחלק מהתאים נמדדה השפעה גדולה, בחלקם קטנה יותר. ההשפעה החלה מ- 0.5 מיקרו טסלה (נמדדה תגובה גם ברמות נמוכות יותר).

 

מחקרים אחרים מראים מסלולים נוספים.

כתוצאה מכך, עלתה השאלה מה משמש כ"אנטנה" – מה הגורם בתאי הגוף ש”קולט” את הקרינה?

התגלית היתה כי ה"אנטנה" הוא NADH OXIDASEהגורם (והתוצאה) הוא רדיקלים חופשיים. את התגובה מתחילה מולקולה מחומצנת של NADH, והתוצאה היא ייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים בתוך תאי הגוף.

ספרות רבה מראה כי אחת מתוצאות החשיפה לקרינה בלתי מייננת היא עודף ברדיקלים חופשיים.

אותו מכניזם מתקיים גם בקרינת רדיו וגם בשדה מגנטי בתדר נמוך.

יתכן שקיימים ערוצים נוספים בהם מופעלים ערוצי תקשורת ושיבוש פעולת התא (למשל, תעלות סידן VGCC של מרטין פול 2014).

באיור – מסלול ההשפעה של קרינה דרך NADH OXIDASE על ERK.

 

מהו ERK  ?

בתאים חיים פועלות "מרכזיות" תקשורת שמנתבות מסרים מחוץ לתא אל גרעין התא ולאברונים. מרכזיות אלו הן קולטנים חלבוניים שממוקמים בקרום התא – קצה שלהם פונה מחוץ לתא וקצה אחר לתוך התא.

כשקולטנים מזהים מולקולות כימיות (גורמי גידול, הורמונים) או חשים גירויים פיסיים (חום, קרינה) הם מופעלים להעברת המסר לנמען בתוך התא. התאים מגיבים למסרים בייצור חלבונים שממחוללים תהליכים ביולוגיים (התרבות, התמיינות, ואפילו מוות תאי מתוכנן).

העברת מסר בהתא היא תהליך מורכב, שגילה פרופ' רוני זגר, כשעבד כחוקר במעבדה של חתן פרס נובל, אדווין קרבס, באוניברסיטת וושינגטון.

נתיבי תקשורת תוך-תאית מבוססים על שרשרת 5-8 חלבונים שקולטים מסר מחלבונים לפניהם ומעבירים הלאה (לרוב המטרה היא גרעין התא). אמצעי התקשורת הוא מולקולות זרחן שמצורפות לכל חלבון שמעביר מסר.

בכל תא יש כ-200 "מרכזיות" שמקבלות מאות מסרים במהלך חיי התא וכל אחד מחייב תגובה ייחודית. בתא פועלים סך הכל כתריסר קווי תקשורת בהם עוברים כל המסרים האלה, שמעבירים אותות שונים ומסרים ייחודיים רבים.

פרופ' זגר הראה כי מערכות התקשורת בתא יכולים להעביר מסרים ייחודיים בזכות הסתעפות הקווים הראשיים לקווי תקשורת משניים, בדומה למערכות מענה קולי בארגונים גדולים (זה נמצא יחד עם החוקר ד"ר יואב שאול ופורסם בכתב העת המדעי Biochemical Journal).

בחקר מסלול תקשורת הנקרא ERK התגלה כי יש לו 'מספרי שלוחה' שונים הקרויים ERK1, ERK1b, ERK1c, ERK1d.

מחקר נוסף העלה שכל "שלוחה" מגיבה רק למסרים שייחודיים לה.

מסלול ERK אחראי לחלוקת התא, בין השאר.

בזמן החלוקה, תא של יונק חייב לשבור אחד ממרכיביו (מערכת הגולג'י) לאלפי שברים, שנחלקים בין תאי הבת (התאים החדשים), ואז יוצרים, בכל תא בנפרד, מערכות גולג'י חדשות.

המסר שמורה לתא לבצע תהליך זה עובר רק בשלוחת משנה של מסלול התקשורת ERK, הקרויה ERK1c, ומסלול התקשורת המרכזי, ERK1, לא משתתף בתהליך זה.

חקר תהליכים אלה מסייע להבין גורמים לתקלות בתקשורת שעלולות לגרום לאי-תיפקוד בתהליכים תאיים. לדוגמא, הבנת מסלולי תקשורת עשויה לסייע בפיתוח תרופות ללא השפעות לוואי למחלות, כמו סרטן.

נחזור לממצא כי תאים חיים קולטים מסרים מטלפונים סלולריים – הממצא ממחקרם של פרופ' זגר וד"ר יוסף פרידמן.

תאים חיים מגיבים לאותות קרינה מטלפונים ניידים. נבדק תחום התדרים והעוצמות של רשתות הטלפונים הסלולריים, בזמני חשיפה של עד 45 דקות.

נמצא כי אותות תקשורת של טלפונים עוברים לתוך התא במסלול התקשורת ERK. התאים הגיבו לקרינת הטלפונים במספר "תשובות", בהתאם לשינויים בתדרי הקרינה ובעוצמתה.

פרופ' זגר וד"ר פרידמן שיערו כי בין קווי התקשורת (הטלפונית והתוך-תאית) מתווכות מולקולות של רדיקלים חופשיים, שנוצרות בתאים בתנאים פיסיולוגיים שונים. הן יכולות להשתתף בתהליכים תאיים כמו שגשוג, או תהליכים המובילים להתפתחות מחלות שונות, לרבות סרטן.

המדענים אומרים כי קרינה של טלפונים סלולריים עשויה להיות אחד מהגורמים להיווצרות רדיקלים חופשיים, שמפעילים מסלול תקשורת תוך-תאית ERK. מסלול זה, על מסלולי המשנה שלו, מאפשר לתא חי להגיב בדרכים שונות על עוצמות קרינה ותדרים שונים.

 

איור ממחקר המראה השפעת חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית על תהליכי חמצון שעלולים לפגוע במבנים תאיים בתאי עצב במערכת העצבים המרכזית

 

השפעת חשיפה לקרינה על כדוריות הדם – הדגמות מטלטלות של לנה פו ושל דר' מגדה חבס

 

בעבר, ציינו כי ניתן להתמקד ב- 8 פתולוגיות פיזיולוגיות עיקריות, שנמצאו כנובעות מחשיפות לקרינה בלתי מייננת – השפעות שאינן תרמיות (לא חימום).

נמצא כי חשיפה יומיומית לשדות אלקטרומגנטיים (מלאכותיים) בתדרי סלולר וויפי:

 1. פוגעת במערכת העצבים והמוח, ומובילה למגוון הפרעות נוירולוגיות.
 2. תוקפת את המערכות האנדוקריניות בגוף ופוגעת באיזון ההורמונלי.
 3. מייצרת לחץ חמצוני ונזק של רדיקלים חופשיים, אשר תפקידם מרכזי במחלות כרוניות רבות.
 4. פוגעת ב-DNA בתאים.
 5. מובילה לרמות גבוהות של אפופטוזיס (מנגנון המתת תאים).
 6. גורמת לפגיעה בפוריות של גברים ונשים.
 7. מביאה לשיבוש באיזון סידן תוך-תאי ולאיתות יתר של סידן.
 8. תורמת להגברת 15 מנגנונים שונים בגוף המשמשים לייצור וביטוי מחלת הסרטן.

הספרות מראה כי תדרים אלקטרומגנטיים מלאכותיים גורמים גם לתופעות של:

 • הפרעות קצב לב מסכנות חיים.
 • דמנציות מוקדמות מאד.

וקיימות עדויות לכך שחשיפות לקרינה בלתי מייננת ברחם וזמן קצר לאחר הלידה עלולות לגרום להפרעות קשב וריכוז ולאוטיזם.

מקורות – מחקרים מאמרים וסקירות מדעיות על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת

(לכל אחת מהשפעות מזיקות אלו, יש במסמך זה רשימת סקירות מדעיות, המציגות ראיות ממשיות ומשמעותיות).

התיחסות של פרופ' מרטין פול ל- 8 ההשפעות החוזרות שוב ושוב במחקרים – כשלון התקנים

הסבר שהוצג בעבר למנגנון אחר של השפעת קרינה אלקטרומגנטית אלחוטית מלאכותית על תאי הגוף

פרופ' מרטין פול חשף מנגנון נוסף של נזק ביולוגי

מחקרים רבים מראים כי חשיפות לתדרים אלקטרומגנטיים (מלאכותיים) מייצרות השפעות (לא תרמיות/ מחממות) מגוונות בגוף החי, באמצעות הפעלת מנגנון תעלות סידן – VGCC.

מנגנון זה מופעל בתאי גוף האדם ובעלי חיים ואף בתאים צמחיים, בהם מעורבות תעלות סידן דומות.

ההשפעות הביולוגיות המוזכרות למעלה, שהודגמו במחקרים חוזרים כנובעות מחשיפות לקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת, יכולות לנבוע מהפעלת מנגנון תעלות סידן תלויות מתח ( VGCC), באמצעות הגברת ריכוז יוני סידן (Ca2+i) בתוך התאים.

 

כל אחת מההשפעות הפיזיקליות המזיקות, שצוינו למעלה, נגרמת על ידי מנגנון הפעולה העיקרי של תדרים אלקטרומגנטיים (EMF) גלי מיקרו / בתדר נמוך יותר – הגורם להפעלת תעלות סידן מופעלות מתח חשמלי  VGCC .

וכל אחת מהשפעות אלו נובעת ממה שמכונה downstream effects of VGCC activation (השפעות במורד הזרם של הפעלת VGCC).

חשוב לדעת ש ..

חוקרים הדגישו כי זה מראה לא רק שהשפעות אלו מתרחשות בגוף, אלא גם מהווה הסבר כיצד ומדוע הן יכולות להופיע.

הרגישות יוצאת הדופן של חיישן המתח VGCC (בתעלות הסידן בתאי הגוף) לכוחות התדרים האלקטרומגנטיים מבהירה, מעל לכל ספק, כי הנחיות הבטיחות הנוכחיות והתקנים הקיימים כופים על הציבור כולו, כולל ילדים רכים ונשים הרות, להיחשף לרמות קרינה EMF שהן בערך פי 7.2 מיליון פעמים גבוהות מדי.

רגישות זו ניתנת לניבוי על ידי מודלים פיזיקליים.

כלומר, הפיזיקה והביולוגיה מצביעות על אותו מנגנון פעולה של EMFs בתדרים שאינם תרמיים.

(מקור התרשימים)

את הבנת ההשפעות הבריאותיות של קרינת רדיו על ידי הפעלה של VGCC אנחנו חייבים לפרופ' מרטין פול, 2013.

במאמרו החשוב סקר מרטין פול השפעות ונזקים ביולוגיים של חשיפה לקרינה בלתי מייננת, כתוצאה מהפעלה של תעלות סידן מבוקרות מתח  (תעלות סידן בין תאיות אשר מופעלות עם שינוי במתח חשמלי, הסביר ד”ר זמיר שליט”א)

תעלות אלו נקראות voltage-gated calcium channels ובקיצור VGCC.

בסקירה נבחנות השפעות ביולוגיות של קרינה בלתי מייננת, בעיקר קרינת רדיו, ומצוטטים מחקרים שונים, המדגימים נזקים לדנ"א ויצירת רדיקלים חופשיים. נזקים אלה נקשרים לרצף פעולות, לשינויים ולנזקים כתוצאה מחשיפה לקרינת רדיו (סלולר, וויפיי וכו').

ההשפעה הראשונה היא הפעלת תעלות סידן מבוקרות מתח. השפעה זו מתחילה שרשרת השפעות בגוף – זו השפעה במנגנון פיזיקלי.

מאמר זה עבר ביקורת עמיתים מקיפה לפני פרסומו.

כתב העת המכובד מדורג גבוה בתחום “רפואה, מחקר וניסוי”.

המאמר זכה לשבחים באתר מדעי חיצוני Global Medical Discovery web site כאחד מהמאמרים הרפואיים החשובים של 2013

קישור למחקר – אתר NCBI

איך וויפיי ותדרים אלקטרומגנטיים פוגעים בגוף הביולוגי – הרצאתו של פרופ' מרטין פול

Electromagnetic fields act via activation of voltage-gated – MARTIN PALL

מאמר על השפעות נוירופסיכיאטריות של קרינה בלתי מייננת, כולל דכאון – מרטין פול

הסבר של תמי קדים לגבי תעלות סידן תלויות מתח ותפקידן בהעברת האותות העצביים בגוף:

תאי העצב מהווים מערכת תקשורת בגוף. התקשורת מועברת כאות חשמלי שעובר לאורך העצב. כשתא העצב מסתיים, האות עובר לתא הבא, שיכול להיות תא עצב או תא שריר.

האות עובר מעצב אחד לשני (או מעצב לשריר) דרך האיזור בין התאים שנקרא סינפסה. הוא עובר על ידי חומרים שנקראים נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עצביים).

לפני שעובר האות הם נמצאים בבועות בקצה תא העצב, וממתינים לאות שיגרום להם להשתחרר מתא העצב ולהגיע לתא הבא.

(איור – ויקיפדיה)

כאשר מגיע אות חשמלי לקצה תא העצב, כלומר לאיזור שלפני הסינפסה, מתרחש שינוי מתח חשמלי.

בדופן הסינפסה יש תעלות מיוחדות שרגישות לשינויי מתח.

כאשר מתרחש שינוי המתח החשמלי, תעלות אלו נפתחות ומאפשרות ליוני סידן להיכנס לתוך התא.

יוני הסידן שנכנסים לתא גורמים לכך שבועות הנוירטרנסמיטרים מתמזגות עם דופן התא, נפתחות, ומאפשרות לנוירוטרנסמיטרים להגיע לתא הבא ולהמשיך את העברת האות.

מכאן ניתן להבין כמה חיונית פעולתן של תעלות אלה – כמה חשוב שהן יישארו סגורות כשאין אות שיש להעביר לעצב הבא, ושייפתחו כאשר יש אות כזה.

פתיחה של התעלות, בלי שמגיע אות דרך העצב – תגרום לשחרור נוירוטרנסמיטרים ללא צורך. זה יגרום לאותות-דמה שיעברו ללא בקרה לאורך תאי העצב, ויגרמו לתופעות נוירולוגיות (כמו אפילפסיה ותופעות רבות אחרות).

(מקור התרשים)

גלים אלקטרומגנטיים הם שדות חשמליים ומגנטיים, שמתפשטים במרחב באופן מחזורי, ולכן הם עלולים לגרום לשינויים במתח החשמלי.

כך הם עלולים לגרום לשינוי מתח בדופן תא העצב שיפעיל את תעלות הסידן, כאילו הגיע לשם אות חשמלי, מבלי שעבר אות כזה בתא העצב.

יש בתאי העצב עוד תעלות תלויות מתח של יונים אחרים, עם תפקידים נוספים, כמו למשל "חיזוק" האות החשמלי כשהוא עובר לאורך תאי עצב ארוכים בלי לדעוך, כדי שיגיע ליעדו בלי להיעלם בדרך.

אין ספק, מסכמת תמי קדים, שגם תפקוד התעלות הללו עלול להשתבש כתוצאה מהפעלת שדה חשמלי חיצוני, מהסוג שלא היה קיים לאורך שנות ההתפתחות האבולוציונית של הגוף שלנו, כך שאנחנו לא מותאמים לתפקד בסביבה שלו.

(תמי קדים בעלת תואר ראשון בהנדסת חשמל ותואר שני בגיאופיסיקה. את הדוקטורט נאלצה להפסיק עקב פגיעה סביבתית. כמו רבים וטובים, תמי היא חלק מקהילת רגישי הקרינה והכימיקלים)

מחקרים על השפעות קרינה בלתי מייננת באתר של עמיר בורנשטין

 

כיצד קרינה אלחוטית גורמת להשפעות בריאותיות בהפעלת מנגנון VGCC – הרצאה של פרופ' מרטין פול

 

על מנגנון NO/ONOO בגוף – פרופ' מרטין פול

 

מרטין פול בפורום המומחים באוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

צילומי ההרצאות בפורום המומחים בנושאי קרינה בלתי מייננת והשפעותיה – אוניברסיטת תל אביב, פברואר 2020

 

ולמה זה חשוב..?

תקני הבטיחות מבוססים על הנחה שגויה שקרינה לא מייננת (ולא מחממת) לא מזיקה

גם פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור, אמרה שאין לתקנים רלבנטיות לבריאות

מאמר על מנגנון הפגיעה של קרינה אלקטרומגנטית במערכות חיוניות בגוף.מדובר בקרינה בלתי מייננת – אלחוטית, סלולרית, וויפיי,…

פורסם על ידי ‏‎Gal Weiss‎‏ ב- יום שישי, 15 במאי 2020

 

ראיון של מרטין פול לשריל אטיקסון

שריל אטקינסון מהתוכנית Full Measure מראיינת את הפרופסור המפורסם מרטין פול, מהחוקרים הבכירים בעולם בחקר השפעות קרינה אלקטר-מגנטית על גוף האדם. פול הוא בעל תואר ראשון בפיסיקה ותואר שלישי בביוכימיה וגנטיקה.בואו ושמעו על נזקי קרינת הסלולר, ואת הסיבות שלדברי החוקר מונעות מהממצאים על נזקי הקרינה לעצור את פרישת טכונולוגיות הדiר הoלולר' החמ'ש'.תורגם במיוחד בשבילכם. תהנו.

פורסם על ידי ‏‎Goor Gili Sasson‎‏ ב- יום שני, 10 באוגוסט 2020

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.