קרינה בלתי מייננת ואוטיזם (ו.. דמנציה?)

פורסם ב-

בפוסט קודם פירטתי איך (שוב) הצילה רגישותי הקיצונית לקרינה את שכני מתחלואה קשה. ללא ידיעתם.

מאז הפכתי פליטת קרינה, תיקנתי (בזכות סבלו של גופי ועל חשבוני) מפגעים סביבתיים בבתים וברחובות אליהם עברתי – מקומות נמוכי קרינה שקשה למצוא.  לפני מספר חודשים התגלתה, בגלל תסמינים שחזרו, בעיה קשה בתשתית החשמל, במושב בו אני מצאתי מפלטכשעברתי לבית הנוכחי היו המדידות פחות מ- 1 MG ופתאום עלו לערכים של  6-8 MG משך רוב שעות היממה, בכל רחבי הבית.  וזה היה כך גם כשניתקתי את המפסק הראשי – ברור היה כי זה מגיע מבחוץ.

ללא רגישותי לקרינה לעולם לא היו מתגלים ערכי השדה המגנטי הגבוהים להם נחשפים תושבי האיזור  24/7 – רמת קרינה מזיקה לבריאות (ואולי אף מסכנת חיים).

לאחר תחנונים ותלאות תיקנו את בעית ה“זרמים תועים” – השדה המגנטי חזר להיות נמוך מ- 1 MG רוב שעות היממה, פסקו קפיצות הזרם והניתוקים, הפסקות החשמל והרס מיכשור חשמלי (מצב שהיה נורמה בנושב). ו.. גם אין יותר חולשה, כאבים, ערפל מוחי, חוסר ריכוז ועצבנות.

ו ..  לקח לי זמן להבחין בהיעלמות תופעה נוספת ומפתיעה –  הילד (על הספקטרום) שגר ממול.. הפסיק לצעוק ולהשתולל.

קלטתי את זה רק לאחר ש .. אם לילד רגיש לקרינה ולכימיקלים, סיפרה לי ש”האוטיזם שלו נעלם כמעט לגמרי, כשהוא בסביבה נמוכת קרינה”.  “האוטיסטים הבנים שבאים אליוו מתנהגים אצלנו נהדר, מפסיקים לצעוק וההתנהגויות המוזרות פוחתות מאד. זה רק כי הם בבית נמוך קרינה אבל ההורים שלהם לא רוצים להבין”.  כך אמרה.

אז קלטתי שפסקו הצעקות, שהיו יומיומיות בבית ממול – הבית שמתחת לקווי המתח.

הילד רגוע ומתנהג למופת.  וואו ..  עכשיו.. לכו תספרו את זה  .. הרי יגידו שאנחנו הזויות. תמיד אומרים.

ונזכרתי בעוד דיווח מלפני כשנתיים

הורים לאוטיסטים שיודעים (כי זיהו את הכאבים וההתנהגות השונה בעת התקרבות למקורות קרינה) מדווחים שבעיות התקשורת והתנהגויות “אוטיסטיות” מופחתות בהעדר חשיפה לקרינה (ולכימיקלים), וגם תסמינים גופניים (כאבי ראש, התנפחות קרקפת, פצעים ופריחות, דימומים מהאף, הפרעות עיכול, נתקים והפרעות ריכוז/ זיכרון/ תודעה/ הכרה).

לצערנו, הרוב לא יאמינו. ולא ינסו להרחיק את הציוד המקרין (אליו הם מכורים). והילדים יסבלו.

אבל  .. עובדה !   אמנם זו רק אנקדוטה. לא מחקר.  אבל .. המלצה גדולה.

 

אז .. חיפשתי מעט ..

מחקרים ומאמרים על הקשר בין אוטיזם וחשיפה לקרינה בלתי מייננת, לדוגמאחלק 2)

ועוד סקירה מחקרית – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28504324/

 

וכתבה על מחקר אוסטרלי שמצא קשר בין חשיפה לוויפיי ואוטיזם 

עלו עוד מקורות רבים בחיפוש ראשוני קצר ..

אתר עם רשימת מחקרים על הקשר בין אוטיזם לקרינה בלתי מייננת

כמו התיחסויות לעבודתו של דר’ גורג’ קארלו שלאחר שמצא קשר בין אוטיזם לחשיפה לקרינה בלתי מייננת, פיתח תיאוריה להסבר המנגנון הביולוגי של הפגיעה, הכולל שינויים לטוח ארוך במבנה הגנטי המועבר לדורות הבאים.

ופרסום המחקר עצמו בכתב העת האוסטרלי לרפואה סביבתית ותזונה (Australasian Journal of Clinical Environmental Medicine), בו הזהיר דר’ קארלו כי תקשורת אלחוטית יכולה להיות אחראית לעלייה הגוברת בשיעורי אוטיזם בקרב ילדים (למרבה ההפתעה, מצאתי אותו באתר ממשל אמריקאי).

 

 

אדגיש שוב

התסמינים הגופניים שלי גם נעלמו, העצבנות פחתה והמוח התבהר לאחר שהבעיה תוקנה !   כמו תמיד שמופסקת החשיפה לקרינה.

לצערי,  כשאמרתי לזוג הנחמד מולי שיש אוטיסטים שרגישים לקרינה וכי העובדה שיש אצלם 16-20 מיליגאוס (הם בצד היותר גרוע) עלולה להצביע על גורם שאולי מציק לילד (הבאתי להם מחקר על פגיעה נוירולוגית ועל קשר לסרטן וכו’) – הם דחו, התעלמו.. לא יכלו להכיל.  לא יכלו להבין.  מענין אותי איך הם מסבירים לעצמם את השינוי בהתנהגותו. את “החלמתו” הפתאומית  (שיפור, נגיד, לא החלמה).

אני מקווה שאינו מקבל תרופות מיותרות. וסביר שאם יחשף שוב הוא עלול שוב לחוות אי שקט. אני מכירה את זה מעצמי.  לי יש דמנציה מוקדמת (שהחלה בתחילת שנות 40 לחיי) ונטייה לאלימות כתוצאה מחשיפה למפגעי קרינה וכימיקלים – וכל זה נעלם באיזור נמוך קרינה ונקי מכימיקלים סינתטיים !    דמנציה כזו (“טוקסית” או “נשימתית” בסיווג של דר’ ברדסן) דומה לאוטיזם כזה.. זה רק בקרב חלק מהסובלים מדמנציה/ אוטיזם/ אולי פרקינסון/ אולי טרשת נפוצה ושאר בעיות נוירולוגיות, נוירופסיכיאטריות ונוירודגנרטיביות .. אלה שרגישים למפגעי סביבה, כנראה מסיבות וליקויים גנטיים. אצלי זוהו גנים מסוימים (אין לי פירוק רעלים למשל – חסרים לי 3 גנים), דר’ ברדסן זיהה גנים מסוימים. גם פרופ’ שינפלד.

ואני למדתי, בתחילת מסע השיקום האישי שלי, הכי הרבה מהורים לאוטיסטים שזיהו על ילדיהם רגישות לכימיקלים ולקרינה.  ואני דוגמא לדמנציה סביבתית.

 

סטייה קלה .. לעוד שינוי מענין שקרה  ..   בבית הסמוך לי, בו האמא והילד נהגו לצעוק בטירוף זה על זו, עד שכבר חשבתי לדווח (כשהשאירה אותו שעות בחוץ צורח ומכה על הדלת) .. הפסיקו לצרוח !

אולי הם הולכים לטיפול. אולי (אני מקווה). אבל ..  ליד ביתם היו ערכי התדר הנמוך הגבוהים ביותר (יתכן שהתקלה קרתה כשהם חיברו את ביתם החדש לרשת לפני כשנה) – המדידה היתה מוטרפת שם. אז .. אולי הם נרגעו עם רגיעת השדה המגנטי המטורף והתנודות האיומות, המזיקות.

גם אני כעת פחות צורחת ומשתוללת על כל שטות, ואילו באותם חודשים רבתי עם כולם בלי יכולת להכיל כלום, אף טיפת תסכול או מילה “לא במקום”.

אחרי חשיפות לקרינה אני עצבנית וזועמת, תוקפנית מאד ועלולה להגיע לאלימות (גם בקרינה נמוכה מאד ביחס לקיים היום בעולם).  לקח לי זמן רב לעלות על דפוס עקבי זה, אבל התגובה הקבועה שלי לחשיפה לקרינה היא “עליזות” היפר מאנית ואחריה זעם. מדובר בזעם פיזי, הנגרם ישירות מחשיפה לקרינה, זעם שמגיע אחרי התנהגות מאנית (היפר, בזבזנות, כביכול שמחה בלי סבלנות וריכוז). זה מאד עקבי וברור וחולף לאחר יום (אז מגיעים חולשה וכאבים ולעתים דכדוך ותחושת ייאוש).

מסתבר כי תדר 11.0Hz גורם מאניה או זעם (התדר הטבעי 10.8), לפי דר’ זמיר שליט”א שמפרט חלק מתדרי שידור סלולרי הגורמים להפרעות ביולוגיות, וביניהם..תדר 11.0Hz שגורם מאניה או זעם (התדר הטבעי 10.8),.

תדר 12.0Hz למשך 4 שניות – גורם התקף אפילפטי. זה מזכיר לי כי לאחרונה דיווחו מספר חברים בקבוצות הרגישות לקרינה – על תגובה אפילפטית ו/או תסמינים בקרב חולי אפילפסיה לאחר חשיפה לוויפיי.

תדר 17.6Hz גורם לתאי עצב לאבד יוני סידן, זה גורר נזקים לשלד.. אך גם הפרעות עצביות, בעיות זיכרון (בעיקר טווח קצר) ובעיות שינה.

ועוד מציין דר’ שליט”א כי “תדרים נוספים גורמים לשינוי גלי מוח בזמן שינה, שינוי לחץ דם, דיכוי מערכת החיסון, פתיחת BBB, וגרימת סרטן”.  המכשירים הניידים והתקנים שמשדרים תדרים נונסטופ.. משפיעים על המוח ועל פעילות עצבית ומעבר מסרים בגוף, כמו גם על תצורת חלבוני התאים והאנרגיה בהם, כולל על דנ”א.

(בהקשר זה מסביר עמיר בורנשטין כי יש שני מושגים:

 • תדר של גל נושא: כמו שמוסבר בויקיפדיה, התדר של הגל עליו מורכב המידע.
 • תדר של המודולציה, זה מה שזמיר שליט”א מדבר עליו. זה תדר ההפסקות וההתחלות של השידור כל שנייה.

למשל ב- GSM בדרך כלל יש יותר מ- 200 פולסים בשנייה, כלומר תדר המודולציה הוא בסביבות 200Hz. כל פולס כזה הוא שידור בתדר של 800MHz.  אפשר גם לעשות הקבלה לקול של בני אדם. נניח שתינוק בוכה וצורח בתדר של כ1KHz. אבל משתנק ונושם ויש הפסקות בבכי כל הזמן, אם הוא משתנק פעמים בשנייה, תדר ההשתנקות תהיה המודולציה, 2Hz.סונג וזמיר שליט”א מדברים על מודולציה שהיא בתדרים נמוכים, למרות שהגל הנושא גבוה משמעותית.וכמו שמדגיש זמיר שליט”א.. זה מורכב, תדרים פוגעים גם בגלל עוצמה, תדר, ובפרט בתדרי חלונות.)

אז ..  אסכם את סיפור תשתית החשמל ברחוב בו אני גרה ..

לתושבי המושב כולו אין מושג מדוע ואיך פסקו קפיצות הזרם והפסקות החשמל האינסופיות.

ועדיין  .. לא מאמינים לרגישי הקרינה ונזקי קרינה מוכחשים על ידי הרשויות שמקדמות עוד ועוד קרינה סביבתית מזיקה, שפולשת למרחב הפרטי 24/7, תוך הפרת עיקרון ההיזהרות וללא הסכמת הציבור.

(אגב, גם אני לא ידעתי כלום על נזקי קרינה והשפעותיה – הכל למדתי על בשרי, היה לי קשה להאמין לתופעות ולתסמינים של הגוף שלי, בדקתי את עצמי שוב ושוב ושוב)

 

ונחזור לקשר לאוטיזם ..

כאשר חיפשתי מידע, נתקלתי במאמר באתר מכללת כרכור, בו הכותבת התוודתה על התמכרותה לנוחות הטלפון הנייד וציינה ..   “לפעמים אני המומה איך מתיחסים בפרסומות לסלולרי בתור החבר הכי טוב שלך שעושה לך ולמשפחה הכי טוב…ואיך קשר השתיקה נשמר למרות שכולם כבר יודעים ששימוש בטלפונים אלחוטיים וסלולרים מסכן את הבריאות”.   בהמשך הזכירה הכותבת את עבודתו של ד”ר ג’ורג קארלו, ופתחה במילים “באופן אירוני התעשייה האלחוטית היא זאת שהעלתה אותו ממעמד של אפידמיולוג אלמוני למדי, אם כי מכובד, למקום שבו הוא נמצא היום: סמכות עולמית ולוחם בלתי נלאה נגד מי שבעבר היה מקור פרנסתו”.

את הסיפור של דר’ ג’ורג’ קארלו אפרט בהמשך. בהקשר זה אציין רק כי ב- 1993, תעשיית הטלפונים הניידים, בתמיכת ממשלת ארה”ב, נתנה לקארלו וצוותו 28 מיליון דולר לחקר בטיחותם של הטלפונים האלחוטיים ואנטנות שידור.  בהתחלה לא מצא סיכונים בטכנולוגיה האלחוטית. אך עם הזמן שינה קארלו את עמדתו. ובפברואר 1999 היה משוכנע בהוכחות לפגיעות ב- DNA ולסיכון גובר לסרטן העין ולגידולים מסוימים במוח ( WDDTY גיליון 17 מס’ 7).

דר’ קארלו פיתח הסבר ביולוגי מורכב לפגיעת הקרינה האלחוטית בתאי הגוף ( WDDTY גיליון 18 מס’ 5, עמ’ 20-21).

לפי התיאוריה שלו  ..   גלי רדיו נושאי מידע (Information-carrying radiowaves, ICRWs) בתדרי הרץ נמוכים של קרינה סלולרית עלולים להפריע לתפקוד נורמלי של התא ולגרום לממברנת התא להיסגר כהגנה עצמית. השפעות הרסניות, לדבריו.   לדוגמא, זה עלול לגרום לצבירת רעלים בתוך התא.

תיאוריה זו הביאה לפיתוח תאוריה על סיבות לאוטיזם.

קארלו התייחס להשלכות העתידיות. לפי המודל שלו – קרינה אלחוטית עלולה לגרום לנזק גנטי לטווח הארוך.

לפי המאמר, טענה זו עלתה בדיווח של האיחוד האירופי , שפורסם באופן מוגבל בלבד. בדיווח זה על “מוטציות גנטיות” בתרביות תאים אנושיים שנחשפו לרמות קרינה אלקטרומגנטית “בטוחות” לפי התקן (Reflex, EU Contract: QLK4-01574, 31 May 2004).

ד”ר קארלו מצא קשר בין מתכות כבדות, אוטיזם וקרינה אלקטרומגנטית.

“במקרים של אוטיזם וגם, באופן כללי, במקרים של רגישות לחשמל מופיע שינוי גנטי כתוצאה מהשפעות סביבתיות”.

כך כתב דר’ קארלו  והסביר ..  “כאשר הממברנה של התא חשופה באופן כרוני, היא נאטמת. שליח ה-RNA קולט מידע בתנאי הממברנה הסגורה. מצב זה מועבר ל- DNA במיטוכונדריה ובגרעין. עם התפלגות התא מועברת תצורת ממברנת התא הסגורה לתאי הבת, וכך גם בהתפלגויות הבאות. התוצאה היא שינוי גנטי”.  “הנזק הקבוע לתא עשוי להסביר כישלון של תהליך קילציה (ספיחת מתכות כבדות מהגוף שמסייעת גם לנפגעי קרינה ולדמנטים טוקסיים – גל) במקרים מסוימים של אוטיזם. זו אמנם השערה, אך ייתכן כי המטופלים המפרישים מתכות כבודות בלי שחל שיפור במצבם, הם בעלי ממברנות סגורות,” כתב קארלו.

“במקרים אלה, קילציה עלולה אפילו להחמיר את הנזק, מפני שהמתכות הכבדות עלולות לקרוע את הממברנה בדרך החוצה מהתא”.

 

בנוגע לאוטיזם, השמיע דר’ קארלו אזהרה חמורה לאימהות:

“אנחנו מודאגים מאוד מנשים בהריון. בזמן התפתחותו, העובר חייב להיחשף לאתגרים סביבתיים, כגון מיקרובים, לפיתוח המערכת החיסונית. חשיפה ל- ICRWs (גלי רדיו נושאי מידע) לא מחזקת את המערכת החיסונית – היא מעכבת את התפתחותה. לנשים בהריון, גרוע מאד להימצא בסביבת טלפונים ניידים”.

 

דר’ קארלו מתמקד במניעת נזק עתידי מטכנולוגיית הטלפונים הניידים.  הוא מנהל מאבק בשם “היוזמה האלחוטית הבטוחה” ופונה למעצבי מדיניות, במטרה לשכנעם לתכנן מחדש תשתיות טלפונים ניידים ולפתח טכנולוגיות מיגון.

יוזמת “טכנולוגיה אלחוטית בטוחה” מציעה שורת צעדים מעשיים להורדת רמות גלי הרדיו בסביבה:

 • שינוי תשתיות. רוב השידורים מאנטנות הטלפונים הניידים לא משודרים לניידים אלא לאנטנות אחרות. חיבור אנטנות באמצעות כבלים אופטיים עם קיבולת גבוהה שתוריד את רמות הרקע הנוכחיות של גלי הרדיו בסביבות 85%.
 • הקמת רשת אנטנות מקומיות בעצומה נמוכה, והתקנת מיגון לאנטנות אלו להפחתת הנזק הביולוגי.
 • שימוש בטכנולוגיות מיגון בטלפונים הניידים.
 • מערכת של שדה הרעש פולטת באופן אקראי שדות מגנטיים בעוצמה נמוכה, המתחברים לגלי הרדיו, וכאשר האות מגיע לתא, הוא לא יוצר תהודה עם הריסים שעל הממברנה. התועלת הבריאותית של הוספת ‘רעש’ אלקטרו-מגנטי לאותות המיקרוגל נראו לראשונה בבדיקות מעבדה ב- 1997 (Bioelectromagnetics, 1997; 18: 422-30), אך תעשיית הטלפונים הניידים מתעלמת מהנתונים.
 • מכשיר שדה-הרעש המוביל בשוק הינו Extradia Wi-Guard. הוא משלב את טכנולוגיית שדה-הרעש בתוך הבטריות של הטלפון.

דברים אלה נסמכים על מאמר של Tony Edwards  מהירחון WDDTY גיליון 18 מס’ 9 דצמבר 2007, בשם  Brain waves: the autism link  ..  קישור למאמר של טוני אדווארדס

 

ובהקשר זה .. בקבוצה בפייסבוק שותף פוסט של גננת, המתמודדת עם המתרחש בקרב גילאי 4-5-6. אני מביאה אותו בלשונה:

“אני גננת מזה 28 שנים בגנים של משרד החינוך. רוב שנותי עם גילאי 5 חובה על פי החוק.

בעשור האחרון יותר ויותר ניראים קשיים ובעיות מסוגים שונים אצל הילדים ביחס לשנים קודמות

כל שנה לפחות שני מיקרים על הספקטרום בדרגה כזאת או אחרת ועוד שניים לפחות עם הפרעות בתקשורת

כל שנה לפחות שליש ויותר מקבלים תמיכה וסיוע של מרפאים בעיסוק משום קשיים וליקויים במוטוריקה העדינה

כל שנה יותר ויותר “הפרעות קשב” מדגישה במרכאות כי לא בטוחה שהם על בסיס אורגני מולד. להבנותיי זה סביבתי מכל סוג

כל שנה יותר ילדים עם הפרעות אכילה מהסוג הנמנע לטעום ולהתנסות

התרבו מקרי האלרגיה במיוחד לחלב גם סביבתי לא רק לפה

כל שנה נראים יותר ילדים עם הפרעות התנהגות.. נכון שקשור גם לדינמיקה החברתית והטכנולוגית.. אך זה זועק

ניצרכת התערבות לעיצוב התנהגות ממש.

כשני שליש מילדי הגן מקבלים תמיכות פרא רפואיות מכל סוג בכל שנה בעשור האחרון (התקן בגן 35 ילדים)“.

והגננת מסכמת  “.. כשפרשתי את הנתונים האלה לפני חברותיי הגננות הסכימו איתי שזה הלך הרוח והמצב גם בגנן בשנים האלו”

ואכן,

מחקר מ- 2008 חשף כי שימוש בסלולרי של נשים בזמן הריון ושל ילדים עד גיל 7 גורם להפרעות התנהגות,

בעיות התנהגות, שלצערנו, הפכו שכיחות. אותן בעיות שהגננת דיווחה עליה בקבוצה בפייסבוק.

בעיות התנהגותיות נמצאו פי 1.8 בקרב . ילדים שאמהותיהם דיברו בסלולרי בזמן ההיריון ובקרב ילדים שהשתמשו בסלולרי עד גיל 7, בהשוואה לילדים שאמהותיהם לא השתמשו בסלולרי בזמן ההיריון והם עצמם לא עשו שימוש בסלולרי עד גיל 7.

 

כאמור, במאמר בכתב העת האוסטרלי לרפואה סביבתית (Australasian Journal of Clinical Environmental Medicine) הזהיר דר’ קארלו כי תקשורת אלחוטית יכולה להיות אחראית לעלייה הגוברת בשיעורי אוטיזם בקרב ילדים.

 

מתוך כנס על אוטיזם, קרינה אלקטרומגנטית והחלמה

אוטיזם היא תסמונת מקיפה ומורכבת שעדיין לא מובנת. שיעוריה גדלים בקצב מהיר, כמו גם הפרעות נוירולוגיות ונוירופסיכיאטריות אחרות, כמו אלצהיימר ודמנציה, פרקינסון, טרשת נפוצה ועוד.

 

השפעות סביבתיות קשה לבודד. למעשה, בלתי אפשרי. מחקרים אלה מורכבים. והמסקנות והפעולות בעקבותיהן דורשות שכל ישר ואומץ.

כי הנתונים המצטברים מצביעים על קשר בין אוטיזם לבין מתכות כבדות.

ד”ר ג’ורג’ קארלו, מומחה בסכנות שקשורות לקרינה אלקטרומגנטית (EMR) שהוביל בשנות ה-90′ את המחקר הגדול בעולם על הסיכונים הקשורים בטלפונים סלולרים, גילה קשר בין אוטיזם לבין טכנולוגיה אלחוטית בסדרת מבחנים בקרב ילדים אוטיסטים בשנים 2006-2005.

במחקרו, מצא קארלו כי קרינה בלתי מייננת גורמת למתכות כבדות להילכד בתאים וכך גורמת להתפרצות תסמיני האוטיזם. זה מתאים גם למקרי דמנציה מוקדמת, שנעלמה עם הימנעות ממפגעי סביבתיים (כימיקלים מתועשים וקרינה בלתי מייננת) – כמו טום ווארן וכמוני.

כותבי המאמר מציינים כי עלייה במספר מקרי האוטיזם מקבילה לעלייה בשימוש בטלפונים ניידים ורשתות אלחוטיות מסוף שנות ה-90′, כאשר היום קרוב ל-4 מיליארד בני אדם בעולם משתמשים בטכנולוגיה זו. זה נכון גם לגבי העלייה בשיעורי אלצהיימר ומחלות נוירודגנרטיביות אחרות.

(על דמנציה סביבתית)

 

בעבר מצאתי טבלה זו באתר אמריקאי ממשלתי רשמי – עלייה משיעור אוטיזם של 1:10,000 ל- 1:36 ב- 47 שנים.

אז נכון – גם מאבחנים יותר.. אבל זה לא ההסבר להבדל כה עצום. הגנטיקה לא השתנתה, רק הסביבה. ובעיקר גידול עצום בשימוש במיכשור חשמלי מאמצע המאה הקודמת ואחרי כן גידול בשימוש בציוד אלחוטי. הקפיצה בשכיחות התחלואה הנוירולוגית תואמת את הגידול בחשיפה של הציבור לקרינה בלתי מייננת.

גידול דומה קיים גם בשכיחות אלצהיימר

גרף לדוגמא שמצאתי מרשויות בפינלנד – מוות מאלצהיימר. הבעיה היא שלפני המוות יש שנים רבות של הידרדרות איומה לחוסר תפקוד והעדר תקשורת.  חלק ניכר מהתסמינים של אלצהיימר נובעים מרעילות (דמנציה טוקסית לפי דר’ ברדסן) ודומים מאד לאלה של אוטיסטים רבים, שאולי גם מצבם נובע מסיבות סביבתיות (בעיות עיכול, התנפחות הקרקפת, כאבים, רגישות קשה לכימיקלים, ובחלק מהמקרים גם לקרינה אלקטרומגנטית)

 

 

מתוך דוח ביואינישייטיב 2012דוח לגבי קשר בין אוטיזם לקרינה בלתי מייננת  – Findings in Autism (ASD) Consistent with Electromagnetic Fields (EMF) and Radiofrequency Radiation RFR

 

ב-2007 פורסם מחקר שמצא קשר בין אוטיזם לטלפונים סלולריים. מחקר זה בוצע על ידי דר’ ג’ורג’ קארלו ותמרה מארייה ( Tamara Mariea), תזונאית קלינית ומייסדת מרפאת internal balance בקינגווד שבטקסס.

במחקר זה נערך מעקב משך 5 שנים על מטופלי המרפאה שלקו באוטיזם ו/או בהפרעות חושיות אחרות.  נמצא כי קרינה אלקטרומגנטית שנפלטת מטלפונים סלולריים היתה אחד הגורמים האפשריים להתגברות מקרי אוטיזם בעשורים האחרונים.  לפי קארלו ומארייה, פוגעת הקרינה בקרומי התאים וגורמת להצטברות של מתכות כבדות המביאות לתסמיני האוטיזם.

 

מצגת של סאליבן על סיוע לשני בנים על הספקטרום האוטיסטי בשינוי חשיפה לקרינה בלתי מייננת

המצגת של סאליבן – אוטיזם, קרינה וסביבה

 

 

על מחקרים ומדע על השפעות קרינה בלתי מייננת באתר ‘ללא קרינה בשבילך’

כתבה בגרדיאן על הקשר הסיבתי בין הסלולר לסרטן בעקבות מחקר NTP ובכלל זה התיחסות לדר’ ג’ורג’ קארלו

מחקרים על השפעת קרינה מרשת החשמל על הבריאות – אתר ללא קרינה בשבילך

 

 

למתענינים (בעלי ריכוז והתמדה)  ..

קצת על תקנים ..

פוסט בקבוצת “רגישות לקרינה ישראל” בפייסבוק – לגבי תקנים

על תקנים חדשים לקרינת רדיו  (בעצם לא) – ICNIRP – מרץ 2020  – עמיר בורנשטין

 

בתחום הקרינה הבלתי מייננת (בקרינה סלולרית ואלחוטית RF  ובתדר נמוך מרשת החשמל LF ) – התקנים מבוססים על נזקים מיידים (פיזיקליים) ולא על:

 • נזקים בריאותיים ארוכי טווח.

 • השפעות ביולוגיות.

אבל.. מערכות הגוף (הביולוגי) נפגעות בהדרגה – תא אחרי תא.

בהתחלה הגוף מצליח לתקן נזקים, לעקוף בעיות, ולהמשיך “לסחוב” .. אך עם הזמן הוא נחלש, תסמינים מצטברים ומתגברים. תחלואה מתפתחת לאט. סוג התחלואה תלוי בגנטיקה אישית ובאירועים חיים קודמים וגורמים סביבתיים נוספים.  לא תמיד ברור הקשר לקרינה (וקל להכחיש אותו כי ללא ניסוי מבוקר ו”נטרול” גורמים סביבתיים אחרים, איך קובעים שזה קשור דווקא לקרינה?).   במידה ומתפתחת רגישות לקרינה – התסמינים מופיעים בסמוך לתחילת החשיפה לקרינה, גם ברמות נמוכות מאד, וגורמים לסבל מיידי ולהפרעה לתפקוד תקין.

 

התקנים הקיימים מבוססים על הנחת יסוד שגויה, כאילו לקרינה בלתי מייננת אין השפעות ביולוגיות ובריאותיות ארוכות זמן.

הנחת היסוד השגויה לגבי קרינת רדיו (סלולר, וויפיי, ציוד אלחוטי..) טוענת כי ההשפעה היחידה האפשרית היא פיזיקלית – חימום רקמות ברמות קרינה גבוהות (כמו מיקרוגל). רמות שהן גבוהות בסדרי גודל מרמות הקרינה שגורמות להשפעות ביולוגית ובריאותיות. הנחת יסוד זו הופרכה כבר במחקרים רציניים בשנים האחרונות, כגון מחקר האינטרפון ומחקר ה- NTP ועוד. ולמרות זאת, התקנים בארץ (וברוב העולם) לא שונו.

על בסיס תקן שגוי זה מבוססות כל בדיקות הקרינה הרשמיות, שמבצעים גופים ומודדי קרינה מוסמכים. על בסיס תקן שגוי זה ניתנים אישורים להקמת מוקדי שידור והפעלתם. תקן שגוי זה מאפשר מצג שווא של “הכל בסדר”.

תקן הוא מספר שרירותי, שנקבע על ידי “מומחים” שהעריכו מהי רמת קרינה טובה וכמה זה “יותר מדי”. בקביעת תקנים מעורבים לעתים שיקולים זרים – כלכליים וטכניים.

כאשר לא ניתן לעמוד בתקן מבחינה טכנית, או שזה יגרור עלויות כספיות, לעתים “מזיזים” את התקן.

התקנים נקבעים על ידי גופים בלתי תלויים, לכאורה, שבפועל מושפעים מהתעשיה בתחומי:

 • הסלולר והציוד האלחוטי
 • ייצור והולכת חשמל

בפועל, התקנים בארץ (וברוב העולם) לחשיפה לקרינה בלתי מייננת (בדגש על קרינת רדיו), משרתים אינטרסים של תעשיה ומזהמים, ולא מגנים על הציבור.  תקנים אלה מושפעים מההמלצות של ICNIRP.

 

התקן של ICNIRP הוא:

 • לתדר נמוך (חשמל/ שדה מגנטי) – 2000 מיליגאוס – קרינה מרשת החשמל וציוד חשמלי
 • לתדר גבוה (קרינת רדיו/ סלולרי/ אלחוטי) – 400 -1000 מיקרו וואט לסמ”ר – קרינת רדיו-סלולר-מיקרו

מדובר בערכים גבוהים מאד, אשר מתיחסים רק למניעת נזק חד ומיידי לגוף חי בחשיפה קצרת זמן (שניות) בלבד. ולא להשפעות ארוכות טווח – ביולוגיות ובריאותיות.  אין בתקן זה התיחסות להשפעה ביולוגית ארוכת זמן של קרינה בלתי מייננת.  תקן לא מגן על הציבור וחושף את כולנו לנזקים ולתחלואה בטווח הארוך.

 

ההמלצות בארץ:

 • בתדר נמוך – קרינה מרשת החשמל וציוד חשמלי – 2-4 מיליגאוס ממוצע ל- 24 שעות. המלצה שלוקחת בחשבון את הסכנות ארוכות הזמן של הקרינה.
 • בתדר גבוה – קרינת רדיו-סלולר-מיקרו – 40-100 מיקרווואט לסמ”ר מבוססות על תקן ICNIRP ולא מתחשבות באפקט ביולוגי. המלצות אלו אינן מגינות על הציבור וחושפות את כולנו לנזקים ולתחלואה בטווח הארוך.

ואיך הגיעו לזה..?

תחילה המשרד להגנת הסביבה קבע המלצה שרירותית לא לעבור רמה של 10 מיליגאוס בתדר נמוך (חשמל). לאחר מספר שנים שונתה ההמלצה ל- 4 מיליגאוס בממוצע ל- 24 שעות הגרועות ביותר ו- 2 מיליגאוס בממוצע לשנה,

החלטה שרירותית זו לגבי תדר נמוך לא מאד רחוקה לרמה בה מתחיל נזק ארוך טווח, וזה טוב יחסית.

אבל .. זה ממש לא המצב לגבי התקן הישראלי לגבי תדר גבוה.

 

בתדר גבוה קבע המשרד תקן ישראלי, המכונה “הסף הסביבתי”, שהוא 10% מהתקן של ICNIRP המכונה באופן אירוני “הסף הבריאותי”.

התקן של ICNIRP והתקן של המשרד להגנת הסביבה מבוססים על אפקט חום של הקרינה (חימום רקמות) ולא מתיחסים לאף אחת מההשפעות הביולוגיות של הקרינה, אשר מתרחשות ברמות נמוכות בכמה סדרי גודל מתקנים אלה.

תקנים אלה לא מגנים על הציבור ויוצרים מצג שווא של פיקוח וטיפול – כאילו רמות הקרינה להן חשוף הציבור לא מזיקות.

בפועל התקן הישראלי והתקן של ICNIRP גבוהים ולא מגנים על הבריאות.

נותר לנו להחליט בעצמנו לאילו רמות קרינה אנחנו מוכנים להיחשף.

 

ניסיון אישי..

מול ביתי האהוב הותקנה אנטנה במרחק 40 מ’. הזמנתי כמה וכמה מדידות קרינה, מחברות מדידה שונות, בשעות שונות. קבלתי דוחות רשמיים מאד מרגיעים. כל המודדים אמרו לי שהקרינה מאד נמוכה, הרבה יותר נמוכה מהתקן. נרגעתי והמשכתי לחיות שם בשמחה.

ואז נפגעתי מקרינה ולא יכלתי יותר להתקרב לביתי ולשכונה בה התגוררתי 30 שנה. כל ניסיון שלי לבקר באיזור גורר כאבי תופת, דימום ושלל תסמינים (שנעלמים כשאני חוזרת למקום נמוך קרינה).

רק לאחר שהבנתי את הקשר לקרינה, למדתי את הנושא, רכשתי מד קרינה מהיר ורגיש ולמדתי למדוד – ראיתי עד כמה היתה הבעיה חמורה. הקרינה בביתי הינה ברמה בלתי אפשרית במצבי. קרינה זו מגיעה מהשכנים מצד אחד ומהאנטנה מצד שני. קרינת רדיו (סלולר) גבוהה מאד, גבוהה מדי, אבל נמוכה בהרבה מהתקן.

 

ההמלצות של עמותת “רגישות לקרינה ישראל”:

 • תדר נמוך:
  • להשתדל לא לעבור 2 מיליגאוס, בלי ממוצע. למצוא מקורות קרינה, להרחיקם, להתרחק מהם או למגנם.
  • רגישים לקרינה, לרוב, לא יכולים לשהות ברמה גבוהה מ- 1 מיליגאוס ועליהם לדאוג להארקה תקינה ולהתרחק מכבלים ונקודות חשמל 2 מ’ ויותר. גם זיהום חשמלי יכול לפגוע בתפקודם.
 • תדר גבוה:
  • לרגישים לקרינה להשתדל לשהות ברמות נמוכות מ- 0.00005 מיקרו וואט לסמ”ר (0.0005 מיליוואט למטר רבוע).
  • למי שלא מרגישים בכאבים ותסמינים – לא לעבור 0.004 מיקרו וואט לסמ”ר (0.04 מיליוואט למטר רבוע).

חשוב למצוא מקורות קרינה בבית, להחליפם בתחליפים נמוכי קרינה או להפסיק שימוש בהם. במקרה של חדירות קרינה לבית מהחוץ (אנטנות או שכנים) למגן עד לקבלת ערך נמוך מספיק.

השפעות ביולוגיות נגרמות גם מתחת לרמה של 0.004 מיקרו וואט לסמ”ר. רמה מומלצת זו היא פשרה, כיוון שהעולם היום מאד מוקרן וקשה להגיע לתוצאות ולמצבים נמוכים כל כך.

נדגיש כי אין רמת קרינה ברורה, שניתן להמליץ לא לעבור אותה.

אנחנו מציינים:

 • תקנים בארץ ובעולם
 • את רמת הקרינה, שגורמת לנו, כרגישים לקרינה, לכאב מיידי. כאבים הנגרמים מהשפעות פיזיולוגיות וביולוגיות של הקרינה. עבורינו הכרחי לשמור על רמות נמוכות מהרמות הגורמות כאב.

רוב הרגישים לקרינה ירגישו טוב רוב הזמן ברמות קרובות ל- 0.0005 מיליוואט למטר רבוע.

להמלצות אלו אין תוקף חוקי, הן לא מקובלות על קובעי המדיניות בארץ ובעולם.

הן מעוררות גיחוך, לעג והכחשות מצד מדענים “מטעם”, עמותות וגופים שמטרתם הכחשת נזקי קרינה ורגישות לקרינה, מודדי קרינה (לא כולם).. אבל הן הרמות היחידות בהן, אנחנו – נפגעי הקרינה ברמה הקשה – מסוגלים לחיות ולתפקד ללא סבל.

וכיון שאין הסכמה, מוטל על כל אדם וכל הורה להבין לבד מה הרמה שתשאפו להיחשף אליה באופן קבוע. מומלץ לעשות זאת לאחר לימוד נושא הקרינה, רכישת מד קרינה ביתי (מהיר ומדויק) ולימוד איך למדוד.

אותי ואת חברי הרגישים לקרינה, מד הקרינה מציל.

(בקרב נפגעי הקרינה יש מגוון, רצף מדרגת רגישות קלה ועד קשה – רמות הקרינה המתאימות נקבעות בהתאם למהירות הופעת התסמינים ועוצמתן ברמות חשיפה שונות.)

 

כדאי לזכור..

התקנים הרשמיים לא יועילו למי שנחשפים לקרינה בערך נמוך מהתקן (אך עדיין גבוה) מספר שעות ביום, בכל יום במשך שנים.  חלקם עלולים לחלות בסרטן, כפי שעולה ממחקרים רבים וממקרים שהוכרו ברחבי העולם, או לפתח בעיות נוירולוגיות (כפי שקרה לי).

ה”תקנים” משמשים להשתקת טענות לגבי קרינה ומאפשר לגופים המקרינים “להוכיח” כי “הכול בסדר” וכי “אין סיבה לדאגה” כי האנטנה, טלפון סלולרי, טלפון אלחוטי, קו מתח גבוה, שנאים של חברת חשמל ועוד) מקרינים פחות מהתקן.

אז .. מודדי קרינה מוסמכים ומדידות קרינה רשמיות (במדי הקרינה המוכתבים על ידי המשרד) אינם מתאימים לרגישים לקרינה. הרמות הנמדדות לא קשורות למצבנו, או לבריאות בכלל.

תלמדו למדוד קרינה בעצמכם ולראות מה הרמה במקומות בהם אתם מרגישים טוב יותר ומה הרמה במקומות בהם מרגישים פחות נוח.  ותשתדלו להישאר ברמת חשיפה נמוכה ככל הניתן.

 

 

מחקר של פרופ’ רוני זגר, מכון ויצמן, 2017 – השפעת שדות מגנטים החל מ- 1.5 מיליגאוס על תאים חיים

סיווג ארגון הבריאות העולמי של שדות מגנטיים בתדר נמוך כמסרטן אפשרי בבני אדם מ- 2001

מחקר לגבי סרטן בילדים – (1979) Wertheimer & Leeper 

Feychting & Ahlbom 1993 – מחקר לגבי סרטן בילדים בשבדיה

מחקרים נוספים בדף סיכום מאתר www.powerwatch.org.uk  – לדוגמא, http://www.powerwatch.org.uk/science/studies.asp#elfemf

מנגנונים ביולוגים בחשיפה לקרינה בתדר נמוך 

 

ילד מעיד על בעיות הלב שלו שהחלו בעקבות חשיפה לקרינה בלתי מייננת

(מחקר אחד מתוך רבים על השפעות נוירולוגיות של וויפיי בקרב צעירים)

 

כאב ראש ודימום מהאף – תסמינים של ילדים הדורשים בירור

מדוע הקרינה מסוכנת לילדים – מוח ורקמות של ילדים סופגים יותר קרינה

על ילדים רגישים לקרינה

מהי רגישות לקרינה

“נדליק סלולר ונראה מה זה עושה להם” – על ניסויים והתעללות בילדים רגישים לקרינה

קרינה סלולרית ומוח האדם – סיפור בתמונות

הסבר מנגנון הפגיעה במערכות הגוף

 

לרשימת פרסומיה של דר’ חבס באתר הספריה הרופאית של NIH

(סיכום מחקרים על השפעות בריאותיות של קרינה בעברית)

לפרסומים של דר’ מגדה חבס באתר הספריה הרפואית 

רגישות לקרינה – התיחסויות באתר של דר’ חבס

 

זיהום אלקטרומגנטי ורגישות לקרינה – דר’ מגדה חבס

כמה רגישים לקרינה יש – דר’ יעל שטיין ופרופ’ אולה יוהנסון

 

מהם תדרי ביניים IF

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.