אבחון עצמי

כיום לא קיים אבחון רפואי של רגישות לקרינה. לפיכך, על הרגישים ללמוד לאבחן את עצמם.

לצורך האבחון יש לבדוק:

  1. מהם התסמינים שמופיעים
  2. תוך כמה זמן מופיעים תסמינים אלה
  3. באיזו דרגת חומרה התסמינים השונים
  4. למשך כמה זמן מופיעים התסמינים
  5. אילו סוגי קרינה גורמים לתסמינים

אבחון בסיסי

בבסיס האבחון הופעת כאבים ותסמינים בעת חשיפה לקרינה. למשל הופעה של כאבי ראש, חום בפנים, נימול ביד האוחזת במכשיר הסלולרי או האלחוטי לאחר כמה דקות של שימוש.

אחד מתסמיני הרגישות הוא כאב יד לאחר שימוש בסמארטפון
  1. האם בשימוש בסלולרי ובאלחוטי מופיעים תוך זמן קצר כאבים או תסמינים אחרים (במיוחד בראש ובפנים או בחלקי גוף הצמודים לסלולרי ולציוד האלחוטי?
  2. האם לאחר הפסקת השימוש במכשיר הסלולרי ובציוד אלחוטי יש פחות תסמינים ופחות כאבים?
  3. האם כאשר עולה החשיפה לקרינה, עקב חזרה לשימוש בסלולרי ובאלחוטי, תקלה במיגון, חשיפה לא ידועה ולא צפויה לקרינה או סיבה אחרת, יש חזרה להופעת תסמינים וכאבים?

מומלץ לנהל "יומן מחלה" ולנסות להבין בפרספקטיבה של שבוע או שבועיים מה היו החשיפות ואיך הושפע מהן המצב הבריאותי, או לשים לב להרגשה בסוף כל חשיפה. למשל, הרגשה רעה במקום העבודה תבוא לידי ביטוי ביומן המחלה בפירוט התסמינים שמופיעים בזמן השהייה במקום, תדירות התסמינים ועוצמתם.

את הנתונים הנאספים יש להשוות בין מקומות שונים, תקופות שונות ושעות שונות. למשל, השוואה בין שבוע עבודה לשבוע חופש, בין ימי השבוע במשרד וימים מחוץ למשרד, עד שמזהים דפוס. לדוגמה, כאשר חשים כאב ועייפות גדולים יותר לאחר השהייה במשרד לעומת שהייה זמנים ומקומות אחרים, או כאשר חשים עייפות לאחר נסיעה ברכב חשמלי לעומת רכב רגיל.

האם אתם חשים תסמינים מסויימים במקום העבודה בלבד? ייתכן שמדובר בציוד אלחוטי

שימוש במד קרינה

אפילו לאחר כיבוי כל הציוד האלחוטי שאתם מודעים אליו, יתכן שתהיו חשופים ממקורות סביבתיים כמו: אנטנות, מונים חכמים, ראוטרים, סמארטפונים סמוכים, וכן מכשירים שלכם המשדרים ללא ידיעתכם, כמו מדפסת אלחוטית או מחשב נייד שאינו במצב טיסה. כדי לברר מתי אתם חשופים לקרינה ובאיזו עוצמה מומלץ לרכוש מד קרינה, שיאפשר לבצע מדידות במקומות שונים בהם אתם שוהים במהלך היום.

רמות של רגישות

נבחין בין שלוש רמות של רגישות לקרינה:

רגישות לקרינה ברמה קלה

ברמה הקלה ביותר מופיעים תסמינים, בדרך כלל כאבי ראש, חום בפנים ובראש, נימול בידיים או ברגל (צמוד למכשיר הסלולרי המונח בכיס) בעת שימוש בציוד סלולרי, או אלחוטי ו/או או אחרי השימוש.

כלומר, לאחר חשיפה לקרינה ברמה הקלה יופיעו התסמינים, בדרך כלל, מספר דקות לאחר תחילת החשיפה ויחלפו מספר דקות מסיום החשיפה, עד שעה לאחר החשיפה.

רגישות לקרינה ברמה בינונית

ברמה בינונית של רגישות לקרינה קשת תסמינים רחבה יותר מופיעה בכל חשיפה לסוגי הקרינה אליהם מתגלה רגישות. בנוסף לחשיפה בשימוש אישי, יופיעו תסמינים גם בחשיפה לקרינה ממקורות סביבתיים כגון אנטנות סלולריות, קווי מתח גבוה, ציוד אלחוטי וסלולרי של שכנים (WI-FI) ועוד.

ברמה הבינונית מופיעים התסמינים, בדרך כלל, דקות בודדות מתחילת החשיפה ונעלמים מספר שעות, עד יממה, לאחר הפסקת החשיפה.

ברגישות ברמה בינונית, תיתכן גם תגובה למקורות קרינה סביבתיים כמו קווי מתח גבוה

רגישות לקרינה ברמה קשה

ברמה הקשה ביותר מופיעים תסמינים בצורה קשה לאחר כל חשיפה לקרינה ונעלמים ימים, שבועות או חודשים לאחר צמצום החשיפה.