חג המדורות לובש שינוי ואחריות אישית וחברתית (בעקבות יום כדור הארץ וועידת האקלים)

פורסם ב-

מדורה זה כיף, נכון.

אבל .. הערב בו מיליונים יוצאים לשרוף חפצים, במדינה מאד צפופה, הוא חג מאד לא אקולוגי ומזיק – הכי לא בריא שיש.
ל"ג בעומר.
(מקור הצילום למעלה – YNET)

ציבור תמים, נלהב, חסר מודעות .. עורם קרשים, שברי רהיטים, ארגזים, עצים ומלא פסולת ממקור לא ידוע. בערב .. האקסטזה שופכת גלוני נפט (או "זיפ") על הערימה הבוערת.

ציבור תמים, חסר מודעות .. שורף כל דבר, פירמידות גבוהות נבנות מלבידים ומרהיטים שנראים כמו עץ אבל הם מוצרים מתועשים, סינתטיים, מלאים דבקים וצבעים ופלסטיק .. והרבה כימיקלים רעילים. יש שזורקים כל דבר לאש, חפצים שונים ומשונים.
כל אלה הם רעל, בעיקר בשריפה.
גם קרשים ועץ שעבר עיבוד (אימפרגנציה, הדברה, תילוע, צבעים, לכות וכו') רע מאד לשרוף ולנשום.

פיח עץ זה רע בפני עצמו

(ודאי בכמויות כאלו .. מיליונים יוצאים להצית מדורות (ולא עשרות תלמידי רבי עקיבא או רשב"י)
אך, מעבר לפיח מזהם משריפה של עץ, נוסף עשן רעיל מאד הכולל כימיקלים מזיקים, מתכות כבדות, רעלים כמו ציאניד (כן, יש ציאניד בדבקים וצבעים) ועוד זוועות כיון שאין היום עץ טבעי. הכל מעובד ורווי חומרים סינתטיים.

 


"חג" זה הוא יום הכחדה לבעלי חיים רבים החיים על הקרקע ההופכת למדורה.
העלייה בזיהום האוויר איומה. תחנות ניטור מדווחות בערב ל"ג בעומר על עלייה בזיהום האוויר פי 4-11 ויותר מהרמה הממוצעת. מסוכן לנו ולבעלי החיים.
שיעור התחלואה והתמותה עולה ביום הזה ובעקבותיו. כל שנה יותר ויותר.
כתבה של רחלי ווקס בשנת הקורונה, בה לא סבלנו מזיהום אוויר בל"ג בעומר עקב האיסור על התקהלות ומדורות)
.
.

הצעות לחג מחודש – החברה להגנת הטבע:

מה יש בפיח משריפת עץ טבעי ?

עשן מכיל מגוון רעלים, כגון: פחמן דו-חמצני, פחמן חד-חמצני, פורמלדהיד, אקרוליין, פחמימנים פולי-ארומתייים, בנזן ועוד.
 • אקרוליין ופחמימנים פולי-ארומתיים מסרטנים (חלקם נמצאים גם בעשן הסיגריות), קשורים למחלות כמו אסתמה ואף גורמים לירידה במנת המשכל.
 • בנזן גורם למחלות של כשל חיסוני ולסרטן הדם (לוקמיה)
 • פחמן חד-חמצני נפוץ בגזים רעילים אחרים. במינונים נמוכים גורם עייפות, כאבי ראש, בחילות והקאות, ובמינונים גבוהים להתקפים, תרדמת ו .. מוות.
ויש גם חלקיקים נשימים זעירים הכוללים לכלוך, פחם, נסורת שסותמים את דרכי הנשימה.
אבל ..
בתחליפי עץ או קרשים מעובדים שנראים כעץ יש כימיקלים גרועים עוד יותר .. דבק, צבע, לכה ופלסטיק, ששריפתם מלווה פיצוצים דרמטיים (לא סיבה לשמחה) כי הם מוסיפים לאוויר:
 • דיאוקסינים – חומרים מסרטנים שמתפרקים לאט ומצטברים בגוף
 • ציאנואקרילטים – חומרים רעילים שמגרים רקמות ריריות (עיניים, אף, גרון), גורמים התקפי אסתמה ותסמיני שפעת
ויש גם כוויות. .. הרצון לבנות מדורות ענק ("שלי יותר גדול" מניע את האדם מקטנות) גורם לשריפת מבנים לא יציבים. מחלקות הכוויות בכוננות בחג הזה והנפגעות והנפגעים רבים.
מדורות תורמות כמות רצינית של גזי חממה, בעיקר פחמן דו-חמצני, שנפלטים בבעירה ויחד עם חומרים סינתטיים, שנפלטים גם, מצטברים באטמוספירה ומרעילים את הסביבה.
מדורות גם מצלקות את הקרקע. לחריכות השחורות השפעות שליליות רבות, כמו:
 • הגברת חומציות
 • הפחתת ספיגה של מים (הידרופוביות)
 • עלייה בטמפרטורה
 • שינוי לחות
 • הכחדת מיקרואורגניזמים שחיים באדמה
לוקח לאדמה שרופה הרבה זמן להשתקם מהפציעה הזו. מהכוויה. כמו שלוקח לגוף להשתקם מהרעלות ומכוויות. ולא תמיד השיקום מושלם, ופעמים רבות לא חוזרים למה שהיה לפני
הפגיעה.

 

פרופ' עודד פוצ'טר, קלימטולוג שהתמחה ביחסי אקלים, אדם וסביבה ממכללת בית ברל, הזהיר באולפן ynet מרמת הזיהום הנגרמת ממדורות ל"ג בעומר: "כמות גדולה של מדורות קטנות יכולה להיות יותר מסוכנת מתחנות כוח, כי תחנת כוח ומרוכזת בנקודה מסוימת והארובה שלה היא בגובה, ואילו מה שיקרה אצלנו, עשרות אם לא מאות אלפי מדורות קטנות ברחבי העיר יגרמו לכמויות של חלקיקים מרחפים גדולות מאוד, שגם מי שנמצא אצלנו בבית ינשום את הזיהום הזה"

ועוד אמר "צריך לסגור טוב טוב ולאטום את הבית, בעיקר אנשים שנמצאים בדרגות סיכון כאלה ואחרות כמו חולי אסטמה, חולי מחלות ריאה, נשים בהיריון, רצוי שיהיו בבית עם מיזוג אוויר, לאטום את הבית ככל שאפשר ולהפעיל מזגנים. לגבי מי שמדליק מדורה, יש להקפיד שהמדורה תהיה קטנה ככל האפשר, ושהעצים יהיו עצים טבעיים ככל האפשר. לא לזרוק עצים מצופים בלק, לא לזרוק קופסאות של דיאודורנטים, לא לזרוק אספלט, לא לזרוק צמיגים וניילונים, מכל אלה להימנע. זה לא יהיה אולי ברקע הכללי, אבל זה יהיה נקודתי – מי שיהיה קרוב לנקודה שיש בה צמיגים, ינשום הרבה אוויר רעיל".


קולות רבים נשמעים נגד חג מזהם ומסוכן זה, בעיקר עם שינויי האקלים והמעדבור באיזור, וסכנת השריפות

וזיהוי הזדמנות .. בשנת הקורונה
אז ..

תחגגו, בכיף

קחו מרשמלו (מאכל מכבי ידוע .. הוראות הכנה והוראות לגרסה טבעונית/ כשרה ללא ג'לטין)
תביאו גיטרות
שבו במעגל, תאכלו (בידיים ורק לא בחד-פעמי),
סעו להילולת רבי שמעון בר יוחאי (שבכלל לא קשור לל"ג בעומר – קישרו למותו בגלל טעות העתקה.. היה כתוב "שמת" והעתיקו "שמחת" ואיכשהו חיברו לל"ג בעומר)
שירו,
הסתכלו על צילומי אש במסך ..
או טוב יותר, דברו, רקדו
הכירו א.נשים חדשים
שימרו על מגע ותקשורת אנושית חיה
צחקו, לימדו לצחוק
כדאי להפוך את היום הזה, שאינו חג מהתורה ואין לו כל חשיבות, ליום איכות הסביבה.
חג זה הוא הזדמנות לדבר על שינוי באורחות חיים ובמנהגי החג מתוך הבנת קיימות ובריאות.
ו .. בבקשה, אל תשאירו זבל, שאריות של חומרי בעירה, כוסות, צלחות ואוכל. וטינופת (לא רק בל"ג בעומר .. די כבר ללכלך).
אגב, חג ל"ג בעומר הוא מיתוס ציוני מומצא (יחד עם גבורת המכבים ומרד בר כוכבא של חנוכה) – כאילו חל מפנה לטובת צבאו של בר כוכבא במרד מול הרומאים והושאו משואות לבשר את הניצחון.
יש הטוענים כי חגיגות ל"ג בעומר בערב י"ח אייר מסמלות את הבשׂורה על פרוץ המרד הגדול. .. היתה זו הפעולה האלימה הראשונה במרד, עליה הודיעו באמצעות מדורות .. לא היה אז סמרטפון או ווצאפ ואפילו לא טלפון, איזה קטע
ועוד משהו ..
מנהגי האבלות בספירת העומר קשורים לחרדה להצלחת הקציר. בגלל קדושת המספר 3, ציינו את ל"ג, כלומר 33 ימים .. (כן, אני יודעת – שמי גל .. 33 .. קדושה ומיוחדת .. חח). היטהרות אם יולדת נקבעה גם ל- 33 ימים – יש פה הקבלה בין האדמה המצמיחה תבואה לאם יולדת. יש הסוברים כי מנהגי הינזרות בל"ג הימים הראשונים של ספירת העומר קשורים לכך.
אמא אדמה הוא מיתוס מכונן בספירת העומר ובל"ג בעומר. .. למעשה, מדובר בפולחן יהודי שדומה מאד לפולחן יווני של דמטר, אלת הקציר, שחגגו לה באביב.
חג סביבה שמח.

ו .. תחזית מזג האוויר מהווה הדגשה נוספת ..

כי לצערנו,

גם השנה צפוי שרב בל"ג בעומר. זה שילוב אסוני בעולם מתחמם ומתיבש.

אני כותבת ממקום אישי של כאב נורא, של טראומה.  ברחתי יחפה מהלהבות וכל רכושי נשרף – בגלל יובש נורא עם רוחות חזקות – בשריפה הגדולה בזכרון בסוף 2016.

יובש + ל"ג בעומר = אסון.

אגב, החג מסמל:

 • מפנה במרד בר כוכבא לטובת הלוחמים העבריים (לא עזר)
 • מגיפה שחיסלה את תלמידי ר' עקיבא פסקה
 • פטירת ר' שמעון בר יוחאי (סודות מופלאים קיבל אז אומרים)

וזה הפך לריבוי מדורות, נקניקיות שרופות, תפוחי אדמה מפויחים ומרשמלו דביק ..זו לא מצווה מהתורה ! זה לא חג !

אין יסוד במקורות .. לראשונה הופיעה התיחסות לתאריך במאה ה- 13 כהפסקה קלה בספירת העומר, בה מותר להתחתן.

אגב, רבנים מתחננים להפסיק עם מנהג האש המזיק. אבל ..  הרוב משתוללים עם זכר דמויות הלוחמים, ריקודי אש, תחילת הקיץ.. הילולה. התחושה פגאנית למדי.  זה באמת, באמת סתם מנהג מזיק (כן, אש זה כיף, גם אני אוהבת .. מה לעשות, לא טוב, גם לעשן ולשתות קולה זה כיף – לא טוב).

מדורות שנעזבו בלא שכובו לחלוטין .. גורמות לשריפות באזורים טבעיים. הרי טינופת נשארים בשטח.

(מקור הצילום – YNET)

 

הירוקים מנסים לבטל את מנהג הדלקת המדורות בחג. ולהחליף למשהו יותר ידידותי ובריא.. לחגוג את יסוד האש בצורה בריאה וצנועה יותר. .. ובינתיים יש לפחות למזער את הנזקים הסביבתיים

טיפים למדורה "סביבתית" (יחסית):

 • קטן זה יופי – להימנע ממדורות עצומות. מדורה קטנה אינטימית, פחות עצים וזיהום. ולכבות עד הסוף !!!
 • לא מדורה נפרדת לכל קבוצה חברתית אלא מדורה אחת שכבתית או שכונתית או בית ספרית או יישובית. לחסוך בעצים, להרחיב מעגלים חברתיים – כך "עושים" חברים ובונים קהילה
 • כבוד לטבע – להימנע משריפת פלסטיק, צמיגים, תחליפי עץ ועצים מעובדים שפולטים לאוויר ולריאות דיוקסינים, העשויים לגרום לסרטן. לשרוף רק עצים טבעיים, לא מעובדים ולא מאתרי בנייה, לא רהיטים, וגם לא עצים חיים שנגדעו
 • בטיחות – להביא כמות מספקת של מים ושלא יהיה ספק לגבי מוחלטות הכיבוי. ולמנוע שריפות לא רצויות
 • לא להשאיר בשטח שאריות מזון, פלסטיק וזבל – לא רק מגעיל, אלא גם גורם לפגיעה בבעלי החיים המקומיים. חיות הבר עלולות להיחנק משקיות פלסטיק עם שאריות מזון, להיחתך מקופסאות השימורים וכו'. חובה לנקות את השטח אחרי המדורה ולערוך ניקיון נוסף בבוקר באור יום
 • להימנע משימוש בכלים חד פעמיים, לצמצם אכילת ג'אנק

 

ושוב .. די ללכלך

חוף הים ליד ביתי הוא שמורת טבע ייחודית, ערימות הזבל המושארות מדי יום מפסח ועד אחרי סוכות מטורפות

הכל מושאר כחד-פעמי, נסחף לים ומרעיל את החיים הימיים (ומגיע לצלחת)

 

 


רגישות לכימיקלים סינתטיים מרובים MCS אינה אלרגיה. מדובר בפגיעה נוירולוגית שהיא תסמונת אחות של רגישות לקרינה EHS.  כ- 40% מהנפגעות והנפגעים מועדים לפתח גם EHS.

פרופ' בלפום מתייחס לתסמונות אלו יחד, כיון שהתסמינים ומנגנון הפגיעה דוןמה ולעתים קרובות משולב.

מנגנון התפתחות רגישות לקרינה (ולכימיקלים) – מהכנס הרפואי על השפעות קרינה, ינואר 2021


 

 

וניזכר ב ..  יום כדור הארץ שהיה לפני מספר ימים ..

22 באפריל נקבע כיום בינלאומי להעלאת מודעות ליכולת כל אדם, ארגון ומדינה להשפיע באמצעות בהתנהלות מתחשבת בסביבה, על גורלנו ועל גורל הדורות הבאים. יום זה בא לחנך את הציבור ומקבלי ההחלטות כי צריכת משאבים יעילה תשפיע על כל המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.

ב- 1970 קרא סנאטור אמריקאי, גיילורד נלסון (Gaylord Nelson), ליום למידה ומחאה ב-22 באפריל, בתגובה להרס הסביבתי המתרחש בתקופתנו. מעל 20 מיליון איש השתתפו באותו יום בהפגנות שקטות להעלאת המודעות לסביבה ברחבי ארצות הברית. כיום, האירוע מצוין בכל רחבי העולם, על ידי ממשלות ועל ידי יחידים, קבוצות וארגונים.  ב-2009 הכריז האו"ם כי יום כדור הארץ יחול ב-22 באפריל.

אבל מה עוזר "יום" אם ההחלטות והפעולות נוגדות כל היגיון אקולוגי וקיימות?

ממש לכבוד יום כדור הארץ .. הקלות ברישות סלולרי באיזורי הכפר באנגליה (סאסקס המערבי), מדווחים בגרדיאן.

לשיפור הקליטה והקישוריות של דור 5 ודורות קודמים בסלולר – מתקני השידור באיזורי הכפר:

 • יוגבהו ב- 5 מ'
 • יורחבו ב- 2 מ'

ללא היתרי בנייה ותכנונים.

כך ניתן יהיה להתקין במהירות יותר אנטנות, בלי לבנות מתקני שידור נוספים ובלי צורך בהליכי תכנון ואישורי בנייה.  הקלה זו על חברות התקשורת נועדה לשפר את השירות והקליטה באיזורי הכפר, כדי ש"יצאו מחשכת ימי הביניים ויתחברו לעידן המודרני". כך בהצהרה.

(בצילום – "עדכון" כרזה נהדרת של Danilo Prudêncio Silva, מערך ויקיפדיה על יום איכות הסביבה הבינלאומי).

 

אז ..ועידת האקלים המקוונת נפתחה היום.  ביידן הצהירעל צמצום פליטה, אבל במקום לצמצם צריכה, מדברים על צמיחה ירוקה ו"כלכלה חדשה" ופורסים את דור 5 שדורש הרבה אנרגיה, הרבה פליטה פחמנית.

והנה .. בבריטניה מצהירים על צמצום פליטה ורצים לשפר תשתיות (הדאגה היחידה היתה לנראות הנוף ולא לבריאות החי והצומח ותושבי האיזור, אגב). מדובר במיליארד פאונד בשלב זה.

יש פה פער, סתירה  ..

דור 5 היא טכנולוגיה בזבזנית אנרגיה ולכן, מזהמת מאד ותורמת למשבר האקלים.  על הדילמה הירוקה של דור 5 כתב דר’ פול בן ישי, שפירט את דרישות האנרגיה הגבוהות

ומי ידחפו עוד יותר? מי יאלצו לחפש חורים נידחים עוד יותר?  .. נפגעות ונפגעי הקרינה הרבים – פוסט על העדר מגורים הולמים לנפגעות ונפגעי קרינה בארץ

 

קישור לסרט צרפתי "מחפשים נואשות איזור לבן" – לפני כעשור, נפגעות ונפגעי קרינה צרפתיים יצאו לחפש איזור לבן (נמוך קרינה) ולא מצאו. בסצינה מטלטלת הם עומדים רועדים ובוכים ביער, בגשם, ולא יודעים לאן יפנו

 

ולא כל הנפגעות והנפגעים הופכים רגישים לקרינה, לא. הרוב לא "מרגישים קרינה" אלא נהיים חולים, לעתים מאד חולים.

על הקשר בין קרינה סלולרית לסרטן מוח – החודש הוגשה תביעה נגד ענקיות התקשורת שהסתירו סיכונים וגרמו למוות בסבל נורא

 

 

אז מה המחיר הסביבתי של דור 5 (5G) ?

לביא סיכם פוסט על שכתב הפיזיקאי דר' פול בן ישי, מאוניברסיטת אריאל

"דר' בן ישי מספר על מאמר שקרא לאחרונה מאת שני מדענים לבנוניים שעשו הדמיה – כמה אנטנות דור 5 (5G) יצטרכו לפרוס באזור מסויים באוסטין טקסס כדי להגיע לאותה רמת פריסה כמו דור 4 כיום.

מסקנת המחקר:

 1. האזור בעיר שבו היו 29 אנטנות דור 4 ידרוש 100 אנטנות דור 5
 2. רמת הקרינה הממוצעת באזור 60μW/cm2 עם ערכים מקסימליים של 250μW/cm2
 3. אם היו רוצים לעמוד בסטנדרט הסיני של 10μW/cm2 המערכת לא היתה עובדת – היו צריכים עוד אנטנות
 4. בחישוב דרישות האנרגיה של המערכת הזו – מדובר על גידול של 1000% לעומת רשת מקבילה של דור 4. (1800kW במקום 174kW)

בסוף הפוסט תוהה ד״ר פול בן ישי מי בדיוק מנסה לתכנן את דרישות האנרגיה של מערכת כזו – שצפויה לסכל את המאמץ העולמי לצמצום פליטות הפחמן.

על פי החישובים האלו באמת לא פלא שהסינים מכבים בלילה את אנטנות דור 5."  מציין לביא ..

תודה, לביא.

 

ואכן ..

בסוף 2020 פורסם כי רשתות הדור החמישי, 5G מוסיפות הרבה לצריכת החשמל של רשתות הסלולר, כדי להתמודד עם עלויות החשמל הגבוהות, חברות הסלולר הסיניות בחרו לכבות משדרי דור 5 מתשע בערב עד תשע בבוקר.

חברת וואווי פרסמה מסמך המתאר עלייה המצטברת בצריכת החשמל כתוצאה משילוב משדרי דור 5.

הגידול בצריכת האנרגיה של מגדל שידור עם המעבר בין הדורות הטכנולוגיים (מתוך כתבה ב"דבר" שהביאה גרף של חברת וואווי)

רשת 5G בנויה ממקבצי מיקרו אנטנות, במגוון תחומי תדרים, המשדרות בו זמנית. שיטה שאמורה לייצר קצב שידור גבוה והעברת כמות גדולה יותר של מידע בכל פרק זמן, לעומת 4G.  התקשורת המהירה ביותר בתקן זה, בתדרים גבוהים (גלים מילימטריים), מתקשה לחדור קירות ונדרשת רשת אנטנות צפופה ואנטנות בתוך בניינים.

שליחת מידע במהירות גבוהה והגברת צריכת אנרגיה תפגע גם בביצועי סוללות הסמארטפונים. שיאלצו להחליף באופן תדיר בין רשתות דור 4 ודור 5.  צריכת החשמל המוגברת של המכשירים הניידים יצריכו פיתוח סוללות מתקדמות יותר, והחלפת מכשירים תגרור עוד כריית מתכות רעילות, עוד זיהום ועוד ניצול ותמותת ילדים במכרות. ..  וכמובן,  תידרש פריסה  צפופה של אנטנות דור 5, כדי שמכשירי הקצה ישתמשו ברציפות מוגברת, עם פחות החלפת רשתות.

 

 


מומלץ לקרוא גם על מחירים סביבתיים ובחיי אדם (ועבדות ילדים בכריית מתכות רעילות ללא מיגון, בנוסף למלחמה בקונגו על כריית קולטן או קובלט) של מכשירים אלקטרוניים וסוללות

לדוגמא, בדמרקר

בכלכליסט

 

טלפונים וטאבלטים מכילים אלפי רכיבים — נגדים, סלילים, תושבות SIM, חריצי הרחבה ועוד. חלקים שמתקלקלים ויש להחליפם, מצב בו רבים מחליטים לשדרג דגם.  הטלפון הישן הוא מקור זיהום אוויר, מים וקרקע.  ייצור מכשירים סלולריים מצריך משאבים רבים ככריית קובלט, זהב, טונגסטן, ברזל, אלומיניום, נחושת ועוד.

עיבוד המתכות הרעילות והיקרות צריך שימוש בחומרים:

 • רדיואקטיביים כמו טוריום ואירידיום, שכרייתם מייצרת פסולת בעייתית.
 • רעילים כמו אמוניה, חומצות הידרוכלוריות וסולפטים.

ייצור סמארטפון אחד דורש 62 מתכות שונות, שלרוב מגיעות ממדינות ללא רגולציה סביבתית, עם תנאי העסקה מחפירים ומסוכנים.  דו"ח האו"ם מ-2020 של צוות מעקב אחר פסולת אלקטרונית מראה כי כמות הפסולת האלקטרונית בעולם גדלה בחמש השנים שלפני הגשת הדו"ח בכ–20%. פחות מחמישית הגיע למיחזור. פסולת זו כוללת רכיבים של מוצרי אלקטרוניקה — ממקררים ומזגנים ועד סוללות, מסכים ונורות. קצב המיחזור גדל מעט, אך אינו מדביק את הגידול האדיר בכמות הפסולת.

ב- 2012 חוקק בישראל חוק לטיפול בפסולת אלקטרונית. הוקמו שני תאגידים האמונים על איסוף הפסולת והעברתה למיחזור, בין אם באמצעות מיחדוש או סילוק. מוצרים ישנים יפורקו. חלקים שימושיים יורכבו מחדש למחשבים מחודשים ואחרים יועברו לשימוש חוזר לאחר טיפול.  מיחזור פסולת אלקטרונית יסייע להפחתת זיהום אוויר ומים נוסף.  החוק דורש העסקת אנשים עם מוגבלויות בתחום.

תרבות הצריכה, שמעודדת מרדף אחר מותג חדש ומוצר משוכלל ועדכני מגבירה נזקים סביבתיים, המהווים איום לחיים בכדור הארץ. במישור התרבותי יש לפעול להעלאת מודעות להפחתת צריכה, ובמישור הסביבתי יש לעודד מיחזור וסילוק פסולת באמצעים שונים.  רכישה והחלפת מוצרים אלקטרוניים צריכה להיעשות רק כשקיים צורך אמיתי, כי כל מכשיר כרוך בכרייה ועיבוד מזהמים של חומרי גלם בכמות גדולה. מזהמים שתורמים גם למשבר האקלים.

מחשבים, טלפונים וכל ציוד אלקטרוני ישן יש להעביר לתאגידי מיחזור וטיפול זהיר ויעיל.


 

 

פוסטים נוספים של דר' בן ישי על דור 5 ועוד

 

הרצאתו של דר' בן ישי בפורום המומחים באוניברסיטת תל-אביב 2020 – שווה להקשיב לכל הרצאות המומחים שכולם מובילים בתחומם ברחבי העולם

(לצפייה בכל הרצאות פורום המומחים בערוץ אוניברסיטת תל-אביב יוטיוב)

 

מעט על המחקר פורץ הדרך, בו השתתף דר' פול בן ישי, שהוא מומחה לקרינה אלקטרומגנטית מהמחלקה לפיזיקה של אוניברסיטת אריאל.

מדענים במחלקה לפיסיקה יישומית באוניברסיטה העברית בירושלים גילו שעור האדם מתפקד כמערך אנטנות זעירות.

המחקר חשף כי לתעלות הזיעה (צינוריות שמובילות זיעה מבלוטות הזיעה לנקב על פני העור) יש מבנה סלילי.  בדיוק כמו אנטנות סליליות במערכות תקשורת אלחוטית.  "אנטנות" אלו פועלות בתחום תדרים הנקרא תת-טרהרץ.

התגלית נחשפה על ידי הפרופסורים יורי פלדמן ואהרון אגרנט, בשיתוף הדוקטורנט פול בן ישי ועמיתי המחקר ד"ר אלכסנדר פוזנסקו וד"ר אנדריאס קדוף.  בפרסום ב- 2008, סיכמו החוקרים כי ממצאי המחקר יכולים להוות בסיס לטכנולוגיה שתאפשר חישה מרחוק של פרמטרים פיזיולוגיים ואמוציונליים ולפיתוח יישומים בתחומי הנדסה רפואית וטכנולוגיות אבטחה.

המשמעות הבריאותיות, שבאותם ימים כלל לא הבינו, היא שאיברונים אלה בתאי העור מגיבים כאנטנות וקולטים את הקרינה האלחוטית. כך מגיבים תאים ורקמות בגוף ונפגמים תפקודים חיוניים בגוף.

קישור לאחד מסדרת המחקרים שנעשו

 

השוואת מבנה הסליל – תעלות הזיעה ואנטנות  (הצילום המרכזי מקטלוג אנטנות ניידות קטנות, איור האנטנה הסלילית מויקיפדיה)

להלן הסבר מהי אנטנה מויקיפדיה (בצילום סליל המשמש כאנטנה)

 

ספיגה ופליטה של קרינת רדיו בתדרי sub-THz בעור אנושי – סיכום הרצאתו של פרופ’ יורי פלדמן (פורום המומחים באוניברסיטת תל-אביב בפברואר 2020

הדיווח על המחקר בדמרקר 2008

הסבר פשוט וחשוב –  ממצאי 2 מחקרים חשובים לגבי מנגנון פגיעת קרינה אלקטרומגנטית בתאי הגוף

 

 

ראיון של דר' בן ישי ב"דבר" 2018 – כשהחלו הדיבורים על דור 5 ועוד לא ידעו כלום

 

ד"ר פול בן ישי מספר על תגליות בענין קרינה מאנטנות ומשדרים בטכנולוגית דור 5 בסלולר – קרינה הפוגעת בבלוטות הזיעה, במולקולות החמצן ועוד.

מתוך YNET .. יותר אנטנות, יותר קרינה .. אומר דר' בן ישי לפני פריסת דור 5 בראיון ב- 2019

"כיום, צורת השידור של דור 3 ו-4, היא בתדר של כ-1.9 ג'יגה הרץ. בדור החמישי התדרים יהיו גבוהים פי 10 – עד לרמה ל כ-28 ג'יגה הרץ" .. "להערכתי המעבר בין הטכנולוגיות יצריך להציב פי 10 יותר אנטנות. היום, האנטנות של דור 3 ו-4 מכסות רדיוס של בין קילומטר לשניים. אנטנת דור 5 משדרת למרחק של מאות מטרים. זה יצריך הקמת הרבה יותר אנטנות".

הד"ר מסביר כי התקן שאומץ בארץ לחשיפה מקסימלית של קרינה לאדם נקבע בשנת 1996. "על פי התקן מותר לאדם לספוג 1.6 ווט לכל קילוגרם. זה סטנדרט שלא עודכן שנים ארוכות והוא כבר אינו רלוונטי.  "התקן הזה נקבע על רקע החשש מחימום הרקמות, אבל השפעת הקרינה היא לא רק על ידי חימום. זה תקן שאינו נכון. בדור החמישי כמות המידע שתעבור תהיה רבה הרבה יותר. כבר כיום רוב האנשים חשופים לקרינה החורגת מהתקן והשימוש בסלולר רק הולך וגובר".

"המחקר על ההשפעות הבריאותיות של הקרינה על בני האדם הוא מאוד דל עד לא קיים" ,. "מחקרים אפידמולוגיים מראים התאמה בין תחלואה בסוגי סרטן שונים ובין חשיפה לקרינה.  ניסויים על עכברים שנחשפו לקרינה אלקטרומגנטית מדור 3 ו-4 העלו ממצאים מחרידים. אחרי שנתיים של חשיפה פיתחו העכברים גידולים סרטניים נדירים שאין להם הסבר מלבד הקרינה. הניסוי הזה גרם לסערה גדולה בארצות הברית".

"נושא הנזק הבריאותי לבני האדם נתון למחלוקת ולצערי העמדות של הגורמים השונים לא מבוססות על ידע מחקרי", מסכם ד"ר בן ישי, "70% מהמחקרים בתחום ממומנים על ידי החברות המסחריות ורק 30% מהמחקר הוא במימון ציבורי".

 

 

 

ובענין פריסת דור 5 ..

חדשות רעות הגיעו לאחרונה מארה"ב

החלטת בית משפט סוללת את הדרך להתקנת אנטנות דור 5 (5G) על בתים פרטיים.

זה יגרום לפגיעה בבריאות של רבים ולפליטי קרינה נוספים, שיאלצו (כמוני) לברוח מבתיהם (ולירידה בערך נכסים) – ללא סיכוי לפיצוי או סעד משפטי.

ואכן ..

אנשים עושים כסף מהפריסה הסלולרית בארה"ב – תרגום כתבה מוול סטריט בגלובס

 

גם בארץ יש רבים שעושים מכך כסף, ומצד שני רבים שנפגעים. לאחרונה שמעתי על משפחה שגילתה שבדירה מעליהם לא גרים כי היא מושכרת לכל חברות הסלולר ומלאה אנטנות ומתקני גישה. ובעבר נתקלתי במקרים דומים.

בעלי נכסים מבקשים להשכיר שטחים לציוד סלולרי, אך עורך הדין יו אודום שמייצג בעלי נכסים שמחפשים לעשות רווח מהיר, ממליץ לגרום להם לחשוב לטווח ארוך – מדווח כריס קורנליס ב"וול סטריט ג'ורנל (10.04.2021)

"הדור החמישי של הטלפונים הסלולריים דורש רשת צפופה של אנטנות, ולכן הולכות להיבנות אנטנות רבות מאוד – על גגות בניינים, על עמודי חשמל ועל מבנים אחרים, בנוסף למגדלים הסלולריים המוכרים. אודום צופה שמספר האתרים יגדל בשנתיים הקרובות, וייצור הזדמנויות רבות לבעלי נכסים להשכיר שטחים."

אנשים פרטיים ותאגידים באים אליו אחרי שחברת טלפוניה או שחברת השקעות פונה אליהם לגבי התקנת אנטנות, או הארכת החוזה או קניית זכויות בנכס.   אחד האתגרים שלו הוא "לשכנע לקוחות שרק משום שחברת טלפוניה מסוימת רוצה להשתמש בקרקע שלהם, זה לא אומר שהם יכולים לעשות התמחרות ולהציע אותה למתחרים."

כבוד העו"ד מסתכל רק מצד הכסף .. "האתגר הגדול ביותר שלו, כך אומר אודום, הוא לגרום ללקוחות לחשוב בגדול ולטווח ארוך. כניסה למשא ומתן בלי הבנה שערך של חוזה יכול לצמוח לאורך זמן  ..  הוא אומר שהלקוחות שלו צריכים לקבל תשלום גבוה יותר על השימוש בנכסים אם חברות הטלפוניה עושות יותר כסף משימוש בקרקעות שלהם.    חברת טלפוניה, למשל, יכולה בשלב מסוים להשכיר מקום במגדל סלולרי לחברה אחרת, ולהוסיף ציוד מודרני משלה או למצוא דרכים לעשות כסף מהציוד שלה באופן שלא היה ברור כשהחוזה הראשוני נחתם.    ..  כשחברת טלפוניה מוסיפה ציוד דור חמישי למבנה קיים על קרקע של לקוח, היא יוצרת לעצמה וללקוחותיה ערך נוסף ..    "הדור החמישי מגביר את השימושיות, את הערך, את מה שהם יכולים לעשות בשטח שלך" ..  "אתם משתמשים בקרקע של הלקוח שלנו כעמוד שדרה לאפשרות להגדיל את ההכנסות שלכם .. אנחנו פשוט רוצים לראות שחלק מהרווחים האלה יזרמו הלאה ללקוח שלנו, בעל הקרקע."

והבריאות של השכנים .. ? וכל הנפגעות והנפגעים .. ?   למי אכפת .. הכל רק כסף.

 

חדשות רעות הגיעו מ – Children’s Health Defense (CHD), שהגישו צו מניעה בתחילת החודש .. אך בקשתם נדחתה.  עו"ד דפנה טחובר מ- CHD   (קיצור Children’s Health Defense) הגישה עוד תביעה נגד FCC (גוף תקינת התקשורת הפדרלי האמריקאי) לגבי  כלל OTARD  הוא “Over-the-Air Reception Devices  rule   (שדפנה מכנה the Wireless Wild West Rule חוק דרקוני, המערב הפרוע האלחוטי).   תביעה שביקשה, בשם הציבור, להגיד לא לאנטנות דור 5 על גגות בתים (בארה"ב).

תקנת החוק החדשה OTARD אמורה היתה להיכנס לתוקף ב- 29 למרץ, כדי להקל ולזרז פריסת:

 • אנטנות דור 5 5G
 • עוד מיליון אנטנות (בארה"ב) למיזם הלווינים של ספייס אקס (סטארלינק) לרישות העולם באינטרנט מהיר

ליצירת רשתות וויפיי super Wi-Fi mesh באזורים עירוניים וכפריים בארה"ב.


 

תביעה נוספת, מקומית, נגד אנטנות דור 5 בקירבת מגורים, באיזור אגם טאהו – צילומים ממסיבת עיתונאים מטעם EHT


 

על עיצוב תודעה והאופן בו התקשורת בארץ מגויסת לקידום דור 5 מטשטשת נזקי קרינה

עיצוב תודעה – תקשורת מגויסת לקידום דור 5 מטשטשת נזקי קרינה

דו"ח של הכנסת על היבטים בריאותיים של דור 5 5G בסלולר

היבטים בריאותיים של דור 5 בסלולר – דוח של הכנסת

הצעת חוק להגנה על ילדים, חולים וקשישים מקרינה סלולרית הועלה בועדת הפנים של הכנסת מ- 2010 ומה קרה מאז ..

הצעת חוק להגנה על ילדים, חולים וקשישים מקרינה סלולרית

 

פוסט על כפר צרפתי קטן שאמר לא לאילון מאסק – לא רוצים עוד אנטנות.  לטענתם, יש מספיק קליטה ומספיק קרינה ואינטרנט בחלל לא מענין אותם כתושבי כדור הארץ (וגם המנוי מאד יקר).  זה ארע לאחר שגם בצרפת אושרה התקנה נרחבת של אנטנות ותחנות קרקע למיזם הלווינים לאינטרנט מהיר של אילון מאסק (בנוסף לאנטנות קיימות ולאנטנות דור 5, בדיוק כמו במקומות אחרים).

בפוסט צילומי האנטנות החדשות של סטארלינק מבית SPACEX, קישורים רבים ופירוט היבטים שונים במיזמים של אילון מאסק, שאתמול התפוצצה עוד רקטת "סטארשיפ" שלו, שנועדה לשאת נוסעים ומטען כבד, לאחר הנחיתה בטקסס. עוד ניסוי של החברה שהסתיים בפיצוץ  (והנה ההתרסקות הקודמת לפני כחודש, זה קרה לא מעט בשנים האחרונות)

בכפר צרפתי קטן אמרו לאנטנות של אילון מאסק – לא !

 


על התביעה הקודמת של CHD נגד FCC, בשיתוף EHT  (קיצור ENVIRONMENTAL HEALTH TRUST).  נגד FCC לגבי העדר עדכון תקנים למרות עשרות שנים של מחקר ועדויות על נזקי קרינה בלתי מייננת סקירת התביעה ועוד . כעת מחכים לפסק דין  – בקישור

שימוע בתביעה נגד FCC לגבי דור 5 בסלולר וקרינה מלאכותית, כנס רפואי וספר חשוב – ינואר 2021


פליטי קרינה בישראל (ואני ביניהם)

אין איפה לגור – נפגעי קרינה (סלולרית, אלחוטית)

 

בעולם יש יותר ויותר פליטים סביבתיים

פליטים סביבתיים – כש”בית” הופך עוין

מהי רגישות לקרינה

מהי רגישות לקרינה?

 

 

בכנס הרפואי על השפעות בריאותיות של קרינה בלתי מייננת ודור 5, מינואר 2021, הוצג מסמך ריכוז מדיניות לגבי דור 5 (5G) ואנטנות סלולריות מרחבי העולם

המסמך להורדה – ריכוז מדיניות דור 5 ואנטנות סלולריות מרחבי העולם – EHT

לא ברורה לי כלל הקביעה שבישראל נקבע המרחק ל- 100 מ'.  מול דירתי (באותו גובה – שזה אסון) הוקמה אנטנה במרחק 40 מ' בדיוק. בהמשך הוספו עוד מתקני שידור סביב התורן – דור 3 ודור 4. אני נפגעתי וכבר איני יכולה להיות שם, אני מניחה שדור 5 יצטרף לחגיגת הקרינה שם .. במרכז שכונת מגורים צפופה ועמוסת ילדים.

מוזר ..  אמורים לפרוס בקירבת בתי המגורים, ברחובות המגורים, ליד חלונות, על עמודי תאורה וכדומה

ו .. עדיין רוב החשיפה לקרינה של רוב האנשים היא משימוש אישי ומציוד ביתי – סלולר וויפיי (בכל סמרטפון יש 5-6 אנטנות בתדרים שונים ובעוצמות גבוהות 24/7)

 

מעיר עמיר בורנשטין:

"מי שכתב דף נתונים זה הוא אמרקאי שלא מבין שבארץ כותבים משהו בחוזרי מנכ"ל או במסמכים אחרים וזה בדרך כלל רק מצג שווא.  זו הבעייתיות בלהפיק טבלה בה יש תקנים מכל המדינות. כי בחלק מהמדינות יש תקן אחד וכמה המלצות חסרות סמכות וללא אכיפה, כמו למשל במדינה שנקראת ישראל (סליחה על הציניות)"

 

 

"אנטנות דור 5 מתחילות אט־אט למלא את הנוף השכונתי", נכתב ב"כלכליסט"

בכתבה צוין כי ניתן לאתר בקלות באתר המפות הממשלתי govmap  כלומר  https://www.govmap.gov.il/

ובשביל אקשן .. ציינו כי "אחת הסיבות המרכזיות למעטה הסודיות של החברות היא חששן מפני ונדליזם והשחתה של האנטנות מצד מתנגדי דור 5, כפי שמתרחש בערי אירופה".  ..  וגם "מיקומי האנטנות הם מידע חשוב למשתמש השוקל לשדרג את חבילת הסלולר"

וכמובן מקדמים ומשווקים קצת .. "כדי ליהנות מהטכנולוגיה החדשה, יש צורך להצטייד במכשיר תומך."

ומזכירים כי לקבלת המענקים .. בשנה הראשונה לכל קבוצה צריכות להיות לפחות 350 אנטנות, ובשנה הרביעית לפחות 1,500 אנטנות. החברות נדרשות להשלים פריסה כלל־ארצית בתוך חמש שנים.

הכתבה

 

נחזור על בקשותינו ..

עזרו לתעד, למדוד וללמוד איך נראות אנטנות דור 5 בארץ.

אנחנו בינתים לא יודעים לזהות אנטנה של דור 5.

אין על זה מידע.

אבל .. כדי לא לחזור על הטירוף של הגל הקודם, בו "מתנגדי דור 5" ופעילים צילמו פנסים ואנטנות טלוויזיה וצעקו "דור 5". זה הביא להגחכת כל המאבק – זה לשחק לידי מכחישי הנזקים.

לצערנו,  שוב פעילי מחאת דור 5 מצלמים אנטנות ישנות וכל מיני קופסאות שלא קשורות וכותבים "אנטנה חדשה של 5G". זה מטעה ופוגע באמינות של מי שמפרסמים ושל כולנו ביחד ושל כל המחאה והמאבק החשוב הזה.

חשוב מאד:

 • לצלם ולמדוד קרינה לתעד בדיוק יום ושעה של כל אנטנה סלולרית מרכזית מול הבתים ובאיזור שלכם, בהנחה שעדיין לא "שדרגו" אותה. או למצוא תמונה של אנטנה כזו שצילמתם פעם. או למצוא צילום של האנטנה בגוגל סטריט.  בשביל השוואה !
 • בכל פעם שעוברים לידה, לשים לב אם חל שינוי בהתקני השידור על האנטנה. לצלם כל שינוי ולמדוד קרינה ואז להשוות תמונות ולסמן הבדל בגופי השידור.
 • לפרסם את ההשוואה – לפני אחרי עם סימון מה השתנה, מיקום ותאריך.

כך ניתן יהיה לעלות על התקנות ולהבין איך נראות האנטנות שבחרו חברות הסלולר בארץ.

 

וכתמיד – אנחנו מתנגדים לכל פעולה לא חוקית, אלימה ולהשחחת רכוש (גם אנטנות הן רכוש) – מאבק כן ! הפרת חוק – לא!

 

עמיר בורנשטין מגיב:

"אפשר להוריד את הקובץ של האנטנות העדכני מהאתר של המשרד להגנת הסביבה ולעשות סינון לפי עיר וגם לפי טכנולוגיה.שני דברים לפי הקישור:

1. זכרו שגם דור 2, 3, ו4 לא בריאים

2. יכול להיות שחלק ממה ששודרג לדור חמש לא עודכן עדיין."  קיישור להורדת קובץ –  קובץ אנטנות

ויש קובץ של אנטנות מיועדות להקמה, גם בו כדאי לעיין – קישור להורדת קובץ  – קובץ אנטנות בהקמה

 

 

בבוקר שאחרי יום כיפור של סגר הקורונה .. החלה רשת דור 5 בסלולר לפעול בישראל !

 

איך נראות אנטנות דור 5 ? – עמיר בורנשטין

 

ואחזור מעט על מידע ישן .. לתזכורת

פלאפון פרסמה רשימת יישובים עם דור 5 כבר עכשיו למטרת שיווק (בתוך הכתבה)

עדכון – 21 אוקטובר 2020 – סלקום קיבלה אישור ממשרד התקשורת להפעלת רשת דור 5. החברה שדרגה את ליבת הרשת ונפרסו חלק מהאנטנות בתדר 3.5 גיגה-הרץ. צוינו 47 ישובים בהם יהיה כיסוי דור 5 בימים הקרובים:

אור יהודה, אזור, אשדוד, באר טוביה, באר שבע, בני ברק, בני שמעון, בת ים, גבעתיים, מ.א. גזר, גן רוה, דרום השרון, הרצליה, מ.א זבולון, חבל יבנה, חבל מודיעין, חדרה, חולון, חוף השרון, חיפה, טירת הכרמל, מ.א. יואב, יקנעם עילית, ירושלים, כפר סבא, לב השרון, לוד, לכיש, משגב, נשר, נתניה, עומר, עמק חפר, עמק לוד, עפולה, פתח תקוה, ראש העין, ראשון לציון, רחובות, רמלה, רמת גן, רמת השרון, רעננה, שער הנגב, שפיר, שפרעם, תל אביב-יפו.

 

נחזור ונבקש – הימנעו מהפצת פייק ושמועות לא מבוססות.

ולימדו איך לתעד וללמוד – לטובת כולם – הדגמה של עמיר בורנשטין איך מודדים ומאתרים אנטנות בתדרים החדשים שחולקו במכרז (דור 5)  https://www.facebook.com/groups/210964529484617/permalink/753927345188330/

 

 

אפשר ללמוד מאתר עם אנטנות מחו"ל שנאספו מכל העולם –

https://www.facebook.com/emralliance.bc/media_set?set=a.1840709299344820&type=3&hc_location=ufi

אבל..  לזכור שכל חברה בוחרת ספק אחר, ציוד אחר ולא כל מה שקורה בחו"ל קורה בארץ (ספקים, תקני שידור וסוגי ציוד ואנטנות). . .

 

 

רשימת אנטנות דור 5 שהועלתה באחת מקבוצות מחאת דור 5  – איני יודעת מה טיב הרשימה ומה המקור

עדכון – כותב הפוסט ציין בתגובות (לשאלתה של אסתי חברת הקהילה שלנו) את מקור הרשימה

 

נזכיר כי ..

התדרים שחולקו במכרז הם עד 3.5 גיגה הרץ וקורנט ED88 מודד עד 8 ג'יגה הרץ ! אין בעיה למדוד אנטנות דור 5 שנפרסות כעת.

אישור 60 גיגה הרץ התיחס להתקני נקודה לנקודה (גלים מילימטריים) שמיועדים למקומות ללא פריסת סיבים אופטיים, תוך הקלת מיסוי והיתרים ברשויות – אלו לא אנטנות דור 5 המוגדרות במכרז. את זה לא ניתן למדוד באמצעים הביתיים שלנו. אבל לתעד התקנות ניתן וחשוב ולא לשכוח רישום בדיוק מתי זה הותקן, צילום לפני ואחרי.

 

נסביר ..

שר התקשורת יועז הנדל חתם (ב- 15.9.20) על תקנות שיאיצו כניסת גלים מילימטריים.

(צילום זה אינו שלי, לי אין סלולר ! אני נפגעת קרינה מדור 3.. 7 שנים פליטת קרינה, כלואה בבידוד במקום נמוך קרינה שהיה קשה מאד למצוא והקרינה (גם) בו מתרוממת בהתמדה)

יועז הנדל הנמהר חתם על אישור לשימוש חופשי בתדר 60 גיגה-הרץ (V-band) בתצורת נקודה לנקודה, שמאפשרת לכל חברת תקשורת ולכל אינטגרטור להקים קישורים אלחוטיים מהירים במיוחד, עד 1,000 מגה-ביט לשנייה, ללא צורך בהיתר/ רישיון/ דיווח על ההתקנה.    להזכירכם, שר התקשורת הקודם דודי אמסלם חתם בערב פסח על תקנה דומה, בתצורת נקודה למספר נקודות שהוגבלה לטווח 300 מטר.  התקנה החדשה של יועז הנדל מאפשרת התקנות בטווח של עד 2 ק"מ.

שימו לב – זה עלול להשפיע עלינו נפגעי הקרינה (שמתחבאים בשכונות נמוכות קרינה/ קליטה בפריפריה).

היוזמה של אמסלם הוצגה בגלובס (גד פרץ) כאילו הגיעה ללא רגולציה מתאימה לכניסת חברות חדשות לשוק פריסת הפס הרחב לבתים פרטיים, ולכן, נמנע יישום בהיקף רחב לצמודי קרקע, בעיקר בפריפריה, שמחוץ לאיזורי פריסת סיבים אופטיים. . קישורי גלים מילימטרים משמשים כיום בישראל בעיקר לחיבורי מצלמות אבטחה והקמת רשתות עיר חכמה והפחתת הוצאות שוטפות לשירותי תקשורת לרשויות המקומיות.   הטכנולוגיה מיושמת כבר בכ-60 רשויות מקומיות, לחיבורים מעל 300 מטר, וחייבה מילוי טפסים ותשלום אגרה שנתית (מאות שקלים לכל חיבור). התקנות החדשות מבטלות את זה ויאפשרו התקנות מצלמות אבטחה בהפרדה גבוהה, חיבורי אינטרנט מהיר במיוחד לבתי ספר ועוד, תוך הפחתת הוצאות ברשויות המקומיות.   קישורי תמסורת מיקרוגל עד 2 ק"מ, שמותקנים אלפים בישראל, כיום מחייבות תשלום אגרות שנתיות (אלפי שקלים לכל קישור). התקנות החדשות יאפשרו מעבר לציוד קטן ונוח, תוך חסכון עד מיליוני שקלים בהוצאות של חברות הסלולר על חיבורי תמסורת אלחוטיים.

בקיצור, דואגים להקל על החברות, ועל הרשויות במהירות התקנה (בלי צורך בהיתר) ולהפחית להם הוצאות (שמשמשות את הציבור) על חשבון בריאות הציבור. כרגיל.  (אגב, כבר נתקלתי בדיווחים על התקנות בשכונות בשולי ערים, אם אתם רואים פעילות – דווחו, תתעדו, שימו לב לרכיבים האלחוטיים ו.. בלי פאניקה)

 

במכרז שהסתיים במהירות, חולקו 3 טווחי תדרים –  700, 2,600 ו־3,500 מגה הרץ. כל טווח ישמש לייעוד שונה ודורש בניית רשת איכותית לשירותי סלולר:

 • תדרי ה־700 יתנו כיסוי בסיסי ראשוני לדור 4 ודור 5.
 • התדרים האחרים בעלי קיבולת גבוהה יותר ואמורים לשפר יכולות:
  • ה־2,600 לדור 4 בשנים הקרובות ובהמשך לדור 5.
  • ה־3,500 ייעודי לדור 5.   ובנוסף, על חלק מתדרי ה־3,500 יתמודדו גם גופים שאינם חברות סלולר.

(מד קרינה ביתי מומלץ שרבים מאיתנו משתמשים בו – קורנט ED88 מאפשר:

 • מד תדר במצב RF בין תדרים 100MHz – 2700MHz.
 • טווח תדר רחב לתחום התדר הגבוה מ 100MHz עד 8GHz

הוא לא ימדוד את התדרים הגבוהים שצפויים להיות בדור 5 מעל 20 גיגה הרץ וסביב 60 גיגה הרץ, שאושרו להתקני נקודה לנקודה כמצוין למעלה.)

 

לא כל נפגעי הקרינה רגישים לקרינה – לא ! ממש לא !

רוב הנפגעים כלל אינם מרגישים את הקרינה ואינם מודעים לפגיעת הקרינה הבלתי מייננת בבריאותם.

הסיבה לתסמינים המיידיים ולכאבים של רגישי הקרינה הינה פגיעה נוירולוגית – לפי הדמיות מוחיות במחקר של הוזר והוזר (2017)  ברור היום כי  לרגישי הקרינה מוח אחר, אבנורמליות מוחית, אשר פרופ' בלפום דורש להגדיר כהפרעה נוירולוגית.

רוב הנפגעים לא מרגישים את הקרינה, שלא נקלטת בחושים המוגבלים של האדם.  אבל .. הם מפתחים מחלות קשות לאט לאט, תא אחר תא.  רבים נפגעים בלי להרגיש תסמינים מיידיים וגודשים את המחלקות הנוירולוגיות, קרדיולוגיות, אונקולוגיות, אנדוקריניות בגילאים צעירים יותר ויותר.  הפגיעה בתאי הגוף איטית והדרגתית – לדוגמא, חלק ממנגנוני הפגיעה שנמצאו במחקרים.

חברתנו עדית אהרון, נפגעת קרינה, שעברה כבר 4 ניתוחי מוח להסרת גידולים כתוצאה מקרינה סלולרית (פרופ' סיגל סדצקי והצוות שלה חקרו אותה ואת הרגלי השימוש שלה בסלולר והחתימו אותה על סודיות, אותה ואת שאר הצעירים עם סרטני מוח, רובם כבר נפטרו). עדית השתתפה בתוכנית "המפצח" של אושרת קוטלר ב- 2018

 

אנחנו העדות לנזקי הקרינה, כמו שאומרת עו"ד דפנה טחובר חברתנו לפגיעה, אנחנו שנפגענו כבר מדור 2,3,4 בסלולר, חלק נפגעו מוויפיי, יש נפגעי חשמל – הרבה לפני דור 5.

(בקטע קצר זה מופיעים רק דברי הרופאים מהתוכנית לגבי הטכנולוגיה של דור 5 – טכנולוגיה שלא נבדקה כהלכה, לא מקבלת אישורים לניסויים כי אינה בטוחה, אך מיושמת על הציבור כולו. לשימוש לכל מי שחפצים להפיץ ולהזהיר את הציבור שמסתירים ממנו את האמת).

 

העלייה בקרינה צפוייה להיות הדרגתית. חשוב להיערך אבל לא להיכנס לפאניקה.

עמיר בורנשטין יכול לסייע בשלבי היערכות ..

1. להפסיק להשתמש בסלולרי ובציוד אלחוטי ולעבור לציוד חוטי. זה מיידי.

https://www.norad4u.co.il/guidesh/return2wired/

2. להמשיך ללמוד ולצמצם חשיפה לקרינה בבית, במשרד ובכלי רכב.

https://www.norad4u.co.il/…/step-by-step-emf-reduction-h/וגםhttps://www.norad4u.co.il/emr-reduction-h/

וגם ..  https://www.norad4u.co.il/emr-reduction-h/?fbclid=IwAR3PCQ5aSlb5o5nUNefFz3gnmfdjaVZMjv1P-RE678nFLnuQl8E9SSaJ0cw

3. אם אין ברירה – למגן את הבית/ משרד/ רכב

https://www.norad4u.co.il/emr-protection-h/

4. אם אין ברירה, כשכבר יש רגישות לקרינה ולאחר הפסקת שימוש בסלולרי ובציוד אלחוטי – לשקול שימוש במיגון אישי.

https://www.norad4u.co.il/emr-protection-h/personal-rf-protection/?fbclid=IwAR2dHVhku6fCQ7FK03YP2PXSjL_fwzRgOpupAwn3OTMUINw1eAM4QuwNu7g

 

ומבחינת המחאה ..  מה נותר לעשות כעת?  חזרו ושאלו הפעילים, לאחר שיזמו יום מחאה בינלאומי שעבר בקול ענות חלושה ב- 26 בספטמבר עקב אירועי הקורונה, המשבר הכלכלי, החרדות והמחאות העולמיות.

הדרך היחידה כיום היא חרם צרכנים, פגיעה בביקוש.

זה אומר – להפסיק להשתמש בסלולרי ובאלחוטי – לחזור לחיבור קווי (מהיר, יציב ואיכותי).

על הציבור להבין כי כאשר הוא משתמש בסלולר, בוויפיי ובציוד אלחוטי הוא יוצר צורך בעוד אנטנות סלולריות מול הבתים. בינתיים מנצלים את חוסר ההבנה הזה בציבור כדי לפרוס עוד ועוד אנטנות.

ואפשר אחרת.. הנה ידיעה על עראבה – התנגדות תושבים מנעה פריסה

 

 

צריכים סלולר לחירום ובחוץ?

קחו דור 3 (פחות קרינה) בטלפון טיפש ולא סמרטפון והשתמשו רק מחוץ לבית.

(לצערנו, פעילי מחאה דור 5 רבים מחוברים לניידים שלהם ולא נראה שיש מספיק שיעשו זאת, כך נראה כרגע)

נפגעי הקרינה, כמוני, עשו זאת מזמן ולא מבחירה חופשית – אלא מכאבים וחולי – ממליצה שתחסכו לעצמכם את זה !

הנה שקף מעולה שהעלה עמיר בורנשטין (מתוך מצגת בנושא)

רוצים לעצור את דור 5? שואל עמיר בורנשטין, הפסיקו מיד שימוש באלחוטי וסלולרי

 

חרם צרכנים, פגיעה בביקוש – זו הדרך ! אבל רבים צריכים להצטרף.

 

תודה לשני ירושלמי, שתרגמה ראיון עם פרופ' מרטין פול

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=155684712858412&id=101625134931037

 

דניאל שוורצברג, מודד קרינה שמכיר ברגישות לקרינה ומכיר רגישים לקרינה, מסביר שדור 5 אינו הבעיה אלא קרינה בלתי מייננת. עם זאת, מדובר במודד קרינה מוסמך המודד בציוד האיטי ולפי התקנים של משרד התקשורת. בדיקה זו אינה מתאימה לרגישים לקרינה. רגישים לקרינה יכולים לפנות למיה אלחלל ולמנהלי העמותה (או לקבוצות בפייסבוק) כדי להתייעץ לגבי מדידות. ותמיד מומלץ לרכוש מד קרינה איכותי ומהיר וללמוד למדוד.

 

והנה עמיר מדגים מה פעילי מחאת דור 5 עושים לעצמם בלי לדעת בשימוש בציוד סלולרי ואלחוטי

 

מומלץ לקרוא את תגובתו של עמיר בורנשטין למסרי ההרגעה של איגוד ערים בנוגע לדור 5 – כולל סימוכין ורשימת מקורות ומחקרים ארוכה

 

ראיון עם פרופ' מרטין פול על נזקי הקרינה הבלתי מייננת

 

דברי בכירי משרד הבריאות על דור 5

 

תגובה לשר התקשורת הקודם, דוד אמסלם, לגבי דור 5

תגובה מנומקת של עמיר בורנשטיין על פרסום מסרי הרגעה מטעם איגוד ערים לגבי דור 5

עמדת עמותת רגישות לקרינה ישראל בענין דור 5 בסלולר 

אנחנו נפגעי דור 2,3,4 בסלולר ולא חלק מהתלהמות מחאת דור 5

כן ולא דור 5 (לפני מכרז דור 5 היוצא לדרך היום)

תגובה ל"כאן סקרנים" על דור 5

על קרינה ודור 5 – בעקבות תחקיר "המפצח" עם אושרת קוטלר

בתגובה לפרסום של משרד התקשורת לגבי דור 5

דור 5 – מה בעצם הבעיה?

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמרו על קשר

הרשמו כדי לקבל עדכונים על החלטות, ישיבות של העמותה, כינוסים, אירועים וחדשות אחרות בנוגע לעמותה ולפעילותיה.